czwartek, 19 września, 2024

Gluten free – zdrowie czy moda? Sprawdź!

Gluten to zło! Takie rewolucyjne wyniki badań z 2011 r. zapoczątkowały „bezglutenowy szał” na świecie. Czy bezglutenowa dieta to konieczność nie tylko dla osób chorych na celiakię, czyli nietolerancję glutenu, czy też moda? A może odstawiając gluten, robimy sobie krzywdę?

Wszystkiemu winien gluten?

Badania prof. Gibsona w 2011 r. wskazywały, że to właśnie gluten może być przyczyną różnych dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Nie jesz glutenu? I bardzo dobrze, poprawia się dzięki temu twoje samopoczucie i stan zdrowia, ogłosił profesor. Wyniki badań zostały dość szybko rozpowszechnione nie tylko w środowisku medycznym, ale także wśród młodzieży, osób dorosłych i celebrytów. Rozpoczęła się moda na dietę bez glutenu, a sam gluten został obwiniony o wszystkie problemy zdrowotne.

Okazało się, jednak że badanie Gibsona zawiera jednak liczne błędy metodologiczne, więc przeprowadzono je powtórnie. Tym razem założenia były zdecydowanie bardziej rygorystyczne. Powtórne badanie, nie powieliły wyników pierwotnego eksperymentu, jednak moda na „gluten free” nadal trwa.

Gluten: Czy jest naprawdę niezdrowy?

Gluten od kilku lat budzi ogromne zainteresowanie i kontrowersje w świecie żywienia. Stał się tematem licznych debat i dyskusji, zwłaszcza w kontekście zdrowia. Czy gluten rzeczywiście jest niezdrowy, czy też jego zła sława dotyczy głównie osób z celiakią? Jakie są badania naukowe na ten temat?

Czym jest gluten?

Gluten to białko występujące naturalnie w niektórych zbożach, głównie w pszenicy, jęczmieniu i życie. Składa się z dwóch frakcji białkowych: gluteniny i gliadyny, które odpowiadają za elastyczność ciasta i jego zdolność do wyrastania. Z tego względu gluten jest niezwykle ważny w produkcji pieczywa i wielu innych produktów spożywczych.

Dla kogo na pewno korzystna jest dieta bezglutenowa?

Są osoby nietolerujące glutenu całkiem lub tylko na niego wrażliwe. Jakość życia jednych i drugich znacząco poprawia się po wyeliminowaniu z diety glutenu.

1. Celiakia

Celiakia to autoimmunologiczna choroba, w której spożycie glutenu prowadzi do reakcji immunologicznej w jelicie cienkim. W wyniku tego układ odpornościowy atakuje błonę śluzową jelita, co prowadzi do uszkodzenia kosmków jelitowych, a tym samym do zaburzeń wchłaniania składników odżywczych. Objawy celiakii mogą obejmować ból brzucha, biegunki, wzdęcia, zmęczenie, anemię i utratę wagi.

U osób z celiakią nawet najmniejsze ilości glutenu są szkodliwe, a jedynym skutecznym leczeniem jest ścisła dieta bezglutenowa przez całe życie. Szacuje się, że około 1% populacji cierpi na celiakię, co czyni tę chorobę stosunkowo rzadką, ale znaczącą.

2. Nadwrażliwość na gluten bez celiakii (NCGS)

Istnieje także grupa osób, która nie cierpi na celiakię, ale doświadcza objawów podobnych do niej po spożyciu glutenu. Jest to tzw. nadwrażliwość na gluten bez celiakii (ang. Non-Celiac Gluten Sensitivity – NCGS). U tych osób spożycie glutenu może powodować bóle brzucha, wzdęcia, zmęczenie, bóle głowy czy trudności z koncentracją. W przeciwieństwie do celiakii, u osób z NCGS nie dochodzi jednak do uszkodzenia jelit.

Diagnoza NCGS jest trudna, ponieważ brakuje jednoznacznych testów diagnostycznych, a diagnoza jest zazwyczaj stawiana na podstawie wykluczenia celiakii i alergii na pszenicę. Często opiera się na obserwacji poprawy stanu zdrowia po wyeliminowaniu glutenu z diety.

3. Alergia na pszenicę

Osoby z alergią na pszenicę również mogą doświadczać reakcji po spożyciu produktów z glutenem, ale w tym przypadku reakcja ta jest związana z mechanizmem alergicznym, a nie nietolerancją glutenu per se. Objawy alergii mogą obejmować od problemów skórnych, przez problemy z układem oddechowym, aż po poważne reakcje anafilaktyczne.

Gluten a zdrowie osób bez celiakii

W ostatnich latach gluten zaczął być przedstawiany jako potencjalnie szkodliwy nawet dla osób, które nie mają celiakii. Popularność zyskały diety bezglutenowe, promowane przez celebrytów i influencerów, sugerujące, że wyeliminowanie glutenu może przynieść korzyści zdrowotne, takie jak poprawa trawienia, utrata wagi, a nawet lepsze samopoczucie.

1. Badania naukowe na temat glutenu u osób bez celiakii

Jednak badania naukowe nie potwierdzają, że gluten jest szkodliwy dla ogólnej populacji. Badania prowadzone na zdrowych osobach, które nie cierpią na celiakię, nie wykazują jednoznacznych korzyści zdrowotnych związanych z wykluczeniem glutenu z diety.

  • W jednym z największych badań przeprowadzonych przez zespół badaczy z Harvard School of Public Health, obserwowano ponad 100 000 osób przez 26 lat. Badanie to wykazało, że spożycie glutenu nie zwiększało ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Co więcej, osoby, które unikały glutenu, częściej spożywały mniej pełnoziarnistych produktów zbożowych, co może być niekorzystne dla zdrowia.
  • W innym badaniu opublikowanym w „Gastroenterology” w 2017 roku zbadano wpływ diety bezglutenowej na zdrowie osób bez celiakii. Wyniki pokazały, że dieta bezglutenowa nie przyniosła żadnych znaczących korzyści zdrowotnych, a nawet może prowadzić do niedoborów błonnika i innych składników odżywczych zawartych w pełnoziarnistych produktach zbożowych.

2. Placebo efekt w przypadku diety bezglutenowej

Wiele osób, które nie mają zdiagnozowanej celiakii lub NCGS, zauważa poprawę swojego samopoczucia po wyeliminowaniu glutenu z diety. Część naukowców sugeruje, że może to wynikać z efektu placebo, czyli poprawy stanu zdrowia wynikającej z wiary w skuteczność diety, a nie z samego wyeliminowania glutenu. Dodatkowo, osoby rezygnujące z glutenu  wykluczają również przetworzoną żywność i produkty wysoko przetworzone, co może mieć pozytywny wpływ na zdrowie, niezależnie od obecności glutenu.

Czy gluten jest niezdrowy?

Gluten nie jest niezdrowy dla większości ludzi. Tylko osoby z celiakią, nadwrażliwością na gluten lub alergią na pszenicę muszą go unikać. Dla reszty populacji gluten jest neutralnym składnikiem diety. Wykluczenie glutenu bez medycznego powodu może prowadzić do niepotrzebnych restrykcji, a także do niedoborów składników odżywczych, zwłaszcza błonnika, witamin z grupy B i minerałów. Wszelkie korzystne efekty odstawienia glutenu przez osoby zdrowe, wynikają z tego, że unikając glutenu unikają produktów wysoko przetworzonych, słodkich wypieków, ciastek, pizzy i innych wysokokalorycznych dań.

Ostatecznie, jeśli nie masz medycznych wskazań do wykluczenia glutenu z diety, nie ma potrzeby go unikać. Gluten sam w sobie nie jest ani dobry, ani zły – jest to po prostu białko, które można spożywać bezpiecznie, o ile nie występują u ciebie określone schorzenia.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?

Pożyczka Support for Mortgage Interest – na czym polega ten program pomocowy?

Kto może się ubiegać o pożyczkę Support for Mortgage Interest? Ile można zyskać i jak wygląda spłata pożyczki?

Rząd ubiega się o nadzwyczajne uprawnienia i chce ograniczenia praw uchodźców

Holenderskie władze chcą rozszerzyć swoje kompetencje, z całkowitym pominięciem jakichkolwiek ścieżek legislacyjnych, nie konsultując swoich decyzji z parlamentem.

Wzrost wynagrodzenia o 6% i krótszy tydzień pracy – o co CNV będzie walczyć w negocjacjach zbiorowych?

Druga największa centrala związkowa w Holandii będzie walczyć o podwyżki na poziomie od 3,5% do 6%. Oprócz tego CNV chce zmniejszyć tydzień pracy o dwie godziny i zmienić zasady przyznawania pracownikom stałych umów.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Kwota wolna od podatku w Holandii w 2024

Holenderski system podatkowy nie przewiduje jednej stałej kwoty wolnej od podatku, tak jak ma to miejsce choćby w Polsce czy UK.

Ponad 1,7 mln gospodarstw domowych w UK nie chce tej zimy włączać ogrzewania

2-3 milionów gospodarstw domowych w UK albo w ogóle nie włączy ogrzewania tej zimy, albo będzie z tym zwlekać do ostatniej chwili

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Jak założyć konto bankowe w Holandii?

Założenie konta bankowego w Holandii jest stosunkowo prostym procesem, ale wymaga spełnienia kilku warunków.