Mieszkaniec Manchesteru został skazany za obraźliwy wpis o islamie. Słusznie?

Mieszkaniec Manchesteru umieścił wpis na Facebooku, w którym miał rzekomo obrażać muzułmanów. Policja wyśledziła go i aresztowała pod zarzutem przestępstwa z nienawiści.

39-letni Stephen Bennett umieścił komentarz na facebookowej stronie policji w Manchesterze. Policja uznała go za „obraźliwy wobec muzułmanów” i podjęła odpowiednie czynności, żeby doprowadzić autora wpisu przed sąd.

Fala rasizmu w brytyjskich szkołach – jak sobie z nią radzić?

- Advertisement -

Przedstawiciele policji w Manchesterze odmówili ujawnienia szczegółów dotyczących śledztwa, jednak wiadomo, że Bennett napisał: „Nie przyjeżdżajcie do tego kraju i nie traktujcie go jako własny”. Podczas aresztowania Stephen Bennett powiedział: „czy chodzi o ten wpis o muzułmanach na Facebooku? Idę do więzienia za wspieranie własnego kraju”. Co ciekawe teściowa Bennetta oraz jego szwagierka są muzułmankami.

Podczas procesu muzułmański świadek zeznał, że komentarz był „nieodpowiedzialny, pełen nienawiści i mógł nawoływać do zachowania rasistowskiego”. W swoim komentarzu sędzia prowadzący sprawę powiedział: „komentarz podburza do rasistowskich nastrojów, zwłaszcza w obecnym czasie”. Skazał Bennetta na 180 godzin prac społecznych. Na koniec sędzia dodał, że „twoje komentarze spowodowały uszczerbek w społeczeństwie, w którym żyjesz”.

Prawo, które pozwala na ściganie osób za obraźliwe komentarze zamieszczone w Internecie wprowadzone zostało w okresie, gdy premierem Wielkiej Brytanii był Tony Blair. Głosi ono, że osoba jest winna, jeśli „wysyła ona treści obraźliwe i krzywdzące osoby trzecie używając narzędzi elektronicznej komunikacji publicznej.

Zobacz twarze terrorystów! Kim są członkowie komórki ISIS w Wielkiej Brytanii?

To samo prawo zostało zastosowane, gdy pewien pasażer, który zdenerwowany opóźnieniem samolotu zagroził we wpisie, że „rozwali przestrzeń nad lotniskiem”. Doprowadziło to do procesu nazwanego „Twitter Joke”.

Teksty tygodnia

Emeryci kradną w sklepach. Nie stać ich na jedzenie

Sprzedawcy detaliczni twierdzą, że zaobserwowali „inny rodzaj złodziei sklepowych”. Okazuje się, że coraz częściej emeryci kradną w sklepach.

Przywódcy religijni apelują do Starmera o złagodzenie polityki imigracyjnej

Przedstawiciele chrześcijan, muzułmanów i wyznawców judaizmu napisali do premiera wspólny apel o złagodzenie polityki imigracyjnej.

Podwyżka wieku emerytalnego. Ale nie dla wszystkich

Od 2026 ma nastąpić podwyżka wieku emerytalnego w Wielkiej Brytanii z 66 do 67 lat. A pełne wdrożenie zmiany planowane jest na 2028 rok.

Zamieszanie z kartami do głosowania. Karty za granicą bez ściętego rogu?

Część wyborców zgłosiła obawy dotyczące wyglądu kart do głosowania. Polonia głosująca za granicą donosi, że ich karty nie mają ściętego rogu.

Czy potrzebuję ETA, gdy mam brytyjski paszport?

Od 2 kwietnia 2025 roku Polacy przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii muszą posiadać Elektroniczne Zezwolenie na Podróż – ETA.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie