piątek, 20 września, 2024

Rybożerny gigantyczny pająk pojawił się ponownie w Wielkiej Brytanii

Bagnik nadwodny, to największy pająk jaki występuje w Polsce, jednak w Wielkiej Brytanii jest zagrożony wyginięciem. Kilka lat temu pracownicy zoo w Chessington podjęli się nawet prob przywrócenia tych pająków do środowiska. Wypuścili oni wówczas około 400 pająków na wolność. Tymczasem w ostatnim miesiącu te ogromne pajęczaki zaobserwowano w dwóch rezerwatach przyrody w Wielkiej Brytanii.

Bagnik nadwodny co to za pająk?

Bagnik, pająk tratwowy (Dolomedes plantarius) po angielsku fen raft spider. Jest to stworzenie wielkości dłoni zdolne do jedzenia ryb.

Bagnik nadwodny posiada brązowe ubarwienie z niewielkimi biało-kremowymi kropkami. Żywi się owadami wodnymi, larwami ważek, kijankami, rybami, a nawet niewielkimi żabami. Pająk ten, dzięki włochatym odnóżom może poruszać się po wodzie, a nawet nurkować. Osobniki te nie budują sieci, ale aktywnie polują.

Pająki te bytują w środowisku wodnym.  Ich wygląd może przerazić człowieka do szpiku kości, ponieważ osiągają wielkość około 7 cm, czyli są wielkości dłoni przeciętnego mężczyzny. Spotkanie takiego pająka w swoim otoczeniu może przyprawić o zawał nawet największego twardziela. Jednak nie ma się czego bać, ponieważ bagnik nadwodny, jak sama nazwa wskazuje, występuje tylko i wyłącznie wokół zbiorników wodnych, jezior, rzek i bagien. Na szczęście istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że zostaną one odkryte w domach w całym kraju.

Ochrona bagnika nadwodnego

Te groźnie wyglądające owady potrzebują pomocy i ochrony człowieka. Od wielu lat trwały próby przywrócenia ich do środowiska w Wielkiej Brytanii. Jednak z roku na rok coraz mniej obserwowano bagniku w środowisku. Pająk został uznany za zagrożony wyginięciem w Wielkiej Brytanii. Jak się okazuje, te ogromne pajęczaki powracają. Obserwacja jednego z tych  została potwierdzona w zeszłym miesiącu przez Suffolk Wildlife Trust, co widać na poniższym filmie.

Czym grozi ukąszenia przez bagnika?

Ukąszenie bagnika nadwodnego może wywoływać bolesne i nieprzyjemne objawy przypominające kaca. Nazywane jest czasem kacem wędkarzy, bowiem ze względu na występowanie pająka przy zbiornikach wodnych, wędkarze są najbardziej narażeni na ukąszenia. Ból głowy, biegunka, wymioty mogą się utrzymywać kilka dni, ale nie wymagają interwencji lekarskiej. 

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Czy Opole i Wrocław poradzą sobie z falą powodziową?

Z najnowszych informacji wynika, że fala powodziowa dotrze do...

Ryanair ostrzega przed korzystaniem z walizek w tych kolorach

Ryanair wydał ostrzeżenie dla pasażerów, którzy zazwyczaj podróżują z czarnymi, granatowymi lub szarymi walizkami.

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Droższe parkingi dla SUV-ów

Wyższe opłaty za parkowanie dla SUV-ów. Czy to rozwiązanie jest słuszne?

Znaczna część Oxford Street ma zostać zamknięta dla ruchu

Burmistrz Rishi Sunak chce zamknąć dla ruchu znaczną część Oxford Street i uczynić z niej deptak, miejsce spotkań i spacerów nie tylko dla londyńczyków.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?