Brytyjska gospodarka wciąż na plusie

W czwartym kwartale minionego roku brytyjskie PKB wzrosło o 0,5 proc. Z kolei w ujęciu rocznym wzrost ten wyniósł 2,2 proc w porównaniu z 2.0 proc w 2014 roku. Opublikowane właśnie wyniki dokładnie odpowiadają wcześniejszym szacunkom analityków. Co to oznacza dla gospodarki na Wyspach?

Brytyjska gospodarka znajduję się w okresie wzrostowym już od trzynastu kolejnych kwartałów. Produkt krajowy brutto jest teraz 6,6 proc wyższy niż w momencie największego tąpnięcia kryzysu finansowego na początku 2008 roku. Od dłuższego czasu za nie najgorszą kondycję gospodarki na wyspach odpowiada sektor usług. Na plusie utrzymuję się również sektor rolniczy, nieznacznie spadła za to produkcja (najbardziej dotkliwy spadek od 2013 roku).

Dalszy rozwój jest jednak uzależniony od sytuacji globalnych rynków ekonomicznych, co w kontekście stałych spadków cen ropy może nie być łatwe. Eksperci nie spodziewają się na razie podwyższenia stóp procentowych przez Bank of England. Nastąpi to dopiero w przypadku ponad przeciętnego wzrostu ekonomicznego i odczuwalnej podwyżki w płacach.

 

George Osborne, ostrzegające ostatnio o zbliżających się niebezpieczeństwach dla brytyjskiej gospodarki teraz mówi, że wspomniane dane wskazują, że kraj prze do przodu. Chris Williamson, główny ekonomista Markit zwraca uwagę, na niestabilność rynków finansowych, która może się pogłębić w przypadku opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanią. Wówczas wyniki za 2016 roku mogą okazać się dużo gorsze, niż te za ubiegłe 12 miesięcy.

Teksty tygodnia

Gangi rządzą Szkocją?

Ponad 100 osób aresztowanych za przemyt i dystrybucję narkotyków. Jedenaścioro dzieci pod specjalną ochroną ze względu na zagrożenie ze strony gangów.

Imigranci będą musieli płynnie mówić po angielsku, aby pracować w UK

W ramach najnowszych zmian Partii Pracy imigranci będą musieli płynnie mówić po angielsku, aby móc pracować w Wielkiej Brytanii.

Londyn najszczęśliwszym miastem w UK, ale dopiero 31. na świecie

Jakie jest najszczęśliwsze miasto w UK? Oczywiście Londyn. Choć jednocześnie zajął dopiero 31 miejsce w rankingu szczęścia na świecie. Czy w Londynie żyje się szczęśliwie?

Rynek pracy w UK coraz słabszy. Najgorzej w budowlance i handlu

Rynek pracy w UK nadal słabnie. Odnotowano spadek osób zatrudnionych. Zmniejszyła się także liczba wolnych miejsc pracy.

Koniec z settled status dla imigrantów po 5 latach pobytu

W ramach nowej polityki imigracyjnej brytyjski rząd zamierza skończyć z przyznawaniem settled status imigrantom po 5 latach pobytu.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie