Szwedzka rodzina królewska przyjęła uchodźcę, a ten ich okradł

Szwedzka rodzina królewska przyjęła uchodźcę na swój dwór i postanowiła się nim zaopiekować. Po kilku latach chłopak postanowił się odwdzięczyć swoim dobroczyńcom i ukradł królewskie klejnoty o wartości 850 tysięcy koron. 19-latek przyznał się do winy, jednak policja nadal nie odnalazła wszystkich kosztowności.

W 2010 roku szwedzka rodzina królewska przyjęła na swój dwór czternastoletniego Abdiego Abdulqadir Osmana po tym, jak chłopak stracił rodzinę. Księżna Christina i jej mąż Magnuson postanowili zaopiekować się chłopakiem i dać tym samym dobry przykład  swoim obywatelom. Szwecja od lat przyjmuje tysiące imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, ale stosunek Szwedów radykalnie się zmienił po eskalacji kryzysu migracyjnego.

Przez kilka lat księżna i jej mąż byli opiekunami chłopaka, dbali o jego wykształcenie. Nic nie wskazywało na to, jak chłopak zamierza się odwdzięczyć swoim chlebodawcom. Młody mężczyzna najwyraźniej uznał starania księżnej za niedostateczne i postanowił sam o siebie zadbać. Jak donosi szwedzki dziennik Aftonbladet, 19-latek ukradł klejnoty należące do rodziny królewskiej o wartości 850 tysięcy koron szwedzkich. Co więcej chłopak nie miał pojęcia o rzeczywistej wartości skradzionych przedmiotów – sprzedał je je dwóm dilerom narkotyków za 9 tysięcy koron szwedzkich.

Kradzież odkrył mąż księżnej Christiny Tord Magnuson. Chłopak targany wyrzutami sumienia w końcu wyznał prawdę swojemu mentorowi – przyznał się do kradzieży i szczegółowo opisał, jak udało mu się wynieść biżuterię z prywatnych apartamentów.

Mężczyzna został oskarżony o przywłaszczenie klejnotów odziedziczonych po matce poprzedniego króla Szwecji Gustawa VI Adolfa. Chłopakowi zostały także postawione zarzuty wyrzucenia tiary wartej ponad 350 tysięcy koron szwedzkich z mostu do wody. Pośród skradzionych przedmiotów znajdowały się między innymi złote bransolety, pierścienie oraz dary od byłego cesarza Etiopii Haile Selassie.

Teksty tygodnia

Podpalenie domu premiera Keira Starmera. Policja podejrzewa motyw polityczny

W poniedziałek, 12 maja 2025 r. doszło do pożaru nieruchomości w północnym Londynie. Właścicielem nieruchomości jest Keir Starmer. Nie doszło do zagrożenia życia premiera Wielkiej Brytanii ani osób mu bliskich.

Najlepsze linie lotnicze 2025 według „Which?”

Eksperci z „Which?” przygotowali zestawienie najlepszych linii lotniczych działających w Wielkiej Brytanii.

To będzie najsuchsza wiosna w historii i raczej rekordowo suche lato

Tegoroczna wiosna jest obecnie najsuchszą wiosną w historii. A brak deszczu w większości rejonów Wysp ma się utrzymać przez kolejne 10 dni.

Rynek pracy w UK coraz słabszy. Najgorzej w budowlance i handlu

Rynek pracy w UK nadal słabnie. Odnotowano spadek osób zatrudnionych. Zmniejszyła się także liczba wolnych miejsc pracy.

Problemy ze zwrotem podatku w UK. HMRC w ogniu krytyki

HMRC znalazło się w ogniu krytyki za opóźnienia. Wiele osób na zwrot podatku czekało ponad cztery miesiące.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie