Zdjęcie na tle London Eye? To będzie 10 funtów. Unia planuje „podatek od panoramy”

Unia Europejska zastanawia się nad zniesieniem tzw. „wolności panoramy” – zapisu w prawie autorskim, w myśl którego wolno fotografować i publikować zdjęcia wszystkich dzieł sztuki wystawionych na stały widok publiczny.

Obowiązywanie powyższego prawa pozwala nam bez przeszkód fotografować się na tle London Eye, a nawet, jeśli uda nam się na którymś ze zdjęć wyjść wyjątkowo korzystnie, pochwalić się nimi za pośrednictwem wybranego medium i czerpać z tego tytułu profity.

Ograniczenie „wolności panoramy” uderzy w pierwszej kolejności w profesjonalnych fotografów i dziennikarzy, którzy za prezentację materiałów ze słynnymi instalacjami w tle, będą musieli zapłacić. Na dłuższą metę może jednak stanowić problem również dla ludzi spoza branży, na przykład turystów, którzy będą chcieli pochwalić się fotografiami na którymś z portali społecznościowych.

Specjalista ds. Ochrony własności intelektualnej – Charles Swan, określił propozycję nowych przepisów jako „pogwałcenie prawa do wolności ekspresji”. „Wprowadzenie takiego rozwiązania będzie niekorzystne dla większości Brytyjczyków, nie tylko tych zajmujących się fotografią” – przekonuje.

Z taką opinią zgadzają się nawet przedstawiciele Royal Institute of British Architects – instytucji, która mogłaby stać się potencjalnym beneficjentem wpływów z podatku. Jego władze twierdzą jednak, że zakaz publikacji zdjęć przedstawiających znane budowle znacznie ograniczyłby zakres debaty publicznej na temat architektury.

Ograniczenia związane z rozpowszechnianiem zdjęć znajdujących się w przestrzeni publicznej dzieł sztuki wprowadziła już między innymi Francja – za publikację fotografii wieży Eiffela zrobionych po zmroku trzeba zapłacić, bowiem znajdująca się na niej instalacja świetlna chroniona jest prawem autorskim.

Teksty tygodnia

Czy potrzebuję ETA, gdy mam brytyjski paszport?

Od 2 kwietnia 2025 roku Polacy przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii muszą posiadać Elektroniczne Zezwolenie na Podróż – ETA.

Pobierasz Universal Credit? To sprawdzi Departament Pracy i Emerytur (DWP) od 2026 roku!

Obecnie aż 7,5 miliona osób w UK pobiera Universal Credit. Departament Pracy i Emerytur - DWP - będzie analizowało konta i transakcje osób pobierających świadczenie. Jakie uprawnienia zyska DWP?

Szykują się zmiany w kontach oszczędnościowych. Oszczędzający oburzeni!

O reformach, zmianach i modyfikacjach w ISA mówi się od dawna. Czasami można odnieść wrażenie, że rząd UK traktuje konta ISA jako “skarbonkę na czarną godzinę”, do której sięgnie przy pierwszej okazji.

Emeryci kradną w sklepach. Nie stać ich na jedzenie

Sprzedawcy detaliczni twierdzą, że zaobserwowali „inny rodzaj złodziei sklepowych”. Okazuje się, że coraz częściej emeryci kradną w sklepach.

To będzie najsuchsza wiosna w historii i raczej rekordowo suche lato

Tegoroczna wiosna jest obecnie najsuchszą wiosną w historii. A brak deszczu w większości rejonów Wysp ma się utrzymać przez kolejne 10 dni.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie