Inflacja cen żywności w UK spowolniła do najniższego poziomu w skali całego roku — jak wynika z danych British Retail Consortium (BRC) i NielsenIQ w lipcu wzrost cen w tym segmencie spadł do poziomu 13,4 proc.
Ceny artykułów spożywczych w sklepach w Wielkiej Brytanii jeszcze nie spadają, ale nie rosną już w takim tempie, jak przez ostatnie miesiące. Jeszcze w czerwcu 2023 koszt zakupu żywności rósł w tempie 14,6% w skali rok do roku, natomiast w lipcu dynamika ta zmalała do 13,4 proc. Oznacza to, że inflacja cen jedzenia spowolniła do najniższego poziomu w tym roku. Warto również dodać, że mamy do czynienia z trzecim miesiące spadków z rzędu, zatem tendencja w tej kwestii jest zauważalna. Niemniej, ceny w sklepach spożywczych pozostają znacznie wyższe, niż w zeszłym roku. W porównaniu z lipcem 2023 są wyższe o 7,6%.
Jakie są prognozy na przyszłość dotyczące inflacji?
– Liczby te dają powody do optymizmu, ale dalsze problemy z łańcuchem dostaw mogą zwiększyć koszty ponoszone przez detalistów w nadchodzących miesiącach – komentuje szefowa BRC, Helen Dickinson. – Inflacja cen żywności również spowolniła do najniższego poziomu w tym roku, przy spadających cenach kluczowych podstawowych produktów, takich jak oleje, tłuszcze, ryby i płatki śniadaniowe – zaznacza.
Niemniej, wycofanie się Rosji z Inicjatywy Zbożowej Morza Czarnego, a także ograniczenia eksportu ryżu z Indii są „ciemnymi chmurami na horyzoncie”, jak obrazowo ujęła to Dickinson. To realne zagrożenia dla globalnego bezpieczeństwa żywnościowego, które z pewnością będą miały wpływ na wysokość cen w UK.
Jak Brytyjczycy radzą sobie z (nadal!) rosnącymi cenami?
Dodajmy również, iż ceny towarów nieżywnościowych spadły o 0,2 procent między czerwcem a lipcem, co przełożyło się na roczną stopę inflacji w wysokości 4,7 procent w tym segmencie. Dane te potwierdziły inne niedawne dowody na to, że presja cenowa w końcu osłabła nawet w Wielkiej Brytanii, gdzie inflacja była jak dotąd trwalsza niż w Stanach Zjednoczonych czy strefie euro.
– Kupujący nadal zmieniają sposób, w jaki robią zakupy w ramach swoich strategii radzenia sobie z wysokimi cenami w sklepach – zaznacza Mike Watkins, szef ds. sprzedaży detalicznej i analizy biznesowej w NielsenIQ. – Obejmuje to zakupy u różnych sprzedawców detalicznych, kupowanie tańszych artykułów, opóźnianie wydatków lub kupowanie tylko wtedy, gdy są promocje.
Zajrzyj także na naszą główną stronę: polishexpress.co.uk – będzie nam miło! Artykuły polecane przez polishexpress.co.uk:
Najtańsze wakacje all-inclusive. Jeden kraj zdecydowanie wygrywa w rankingu
Kiedy rekordowe upały dotrą do Wielkiej Brytanii?
Ryanair odwołał w ten weekend setki lotów