piątek, 20 września, 2024

Polska czy UK — w którym kraju bardziej odczuwa się kryzys kosztów utrzymania?

Wielka Brytania pozostaje jednym z najdroższych krajów do życia w Europie, ale jak wygląda w zestawieniu z Polską pod tym kątem?

W zasadzie cała Europa jest dławiona przez kryzys kosztów życia. Jedne kraje radzą sobie z nim gorzej, inne lepiej. Dynamika wzrostu inflacji w Wielkiej Brytanii pozostaje najwyższa w grupie G7, z kolei Polska na tle krajów o porównywalnej sile gospodarczej również odstaje. Co więcej, oba te kraje mają swoje problemy gospodarcze, w różnym stopniu dotyczące cen energii, rosnących podatków, relacji z Unią Europejską, zmagania się z konsekwencjami pandemii. Niemniej, wydaje się, że Wielka Brytania jeszcze nie wypadła z grona najsilniejszych gospodarek świata, a Polsce daleko jeszcze do europejskiej potęgi, bo tempo jej rozwoju w ostatnim czasie zwolniło. Można więc powiedzieć, że całkiem sporo oba te kraje łączy…

Jak zatem w tej perspektywie wypada porównanie kosztów życia nad Wisłą i nad Tamizą? Tego typu zestawiania dwóch krajów nie jest łatwe. Zawsze jest obarczone pewny błędem, wpisanym w próbę porównania dwóch krajów o krańcowo różnych warunkach egzystencji. Trudno jest przyłożyć wspólny mianownik. Niektóre niuanse zostaną zapewne spłycone na rzecz bardziej ogólnego obrazu, ale mając na uwadze, że posługuje się pewnym uproszczeniem… i tak spróbujmy!

Gdzie kryzys doskwiera bardziej – w PL czy w UK?

Poniższe wyliczenia zostały oparte statystykach dostarczanych przez serwis Numbeo. Jako wspólną miarę przyjęliśmy funta brytyjskiego, co zapewne nieco obniży „siłę” Polski. Niemniej, to już jest fakt znaczący — w UK waluta jest zwyczajnie mocniejsza, niż w naszej ojczyźnie.

W Polsce miesięczne koszty życia ponoszone przez czteroosobową rodzinę wynoszą 1828,2 GBP (9489,8 zł) bez czynszu. W przypadku osoby samotnej to suma 552 funtów (2865 zł) bez czynszu. Średnie miesięczne wynagrodzenie netto (po opodatkowaniu) wynosi w PL 1003,67 GBP. Z kolei koszt wynajmu mieszkania (1 sypialnia) waha się od 563,65 do 450,11 funtów (duże miasto konta mniejsza miejscowość).

Zarobki, koszty życia, wynajem…

Z kolei w Wielkiej Brytanii koszty czteroosobowej rodziny to 2552,6 GBP (13 250,0 zł) bez czynszu. W przypadku osoby samotnej wynoszą one 748,4 GBP (3884,9 zł). Tym samym koszt życia w Wielkiej Brytanii jest średnio o 44,2% wyższy niż w Polsce. Natomiast średnie miesięczne wynagrodzenie netto w UK (po opodatkowaniu) wynosi 2314,07 GBP, a więc jest on ponad dwukrotnie wyższe, niż w Polsce.

Czynsz w Wielkiej Brytanii jest średnio o 68,3% wyższy niż w Polsce. Z kolei generalnie ceny w sklepach (indeks CPI) są w Wielkiej Brytanii o 44,2% wyższe niż w Polsce. Licząc razem ze średnim czynszem, różnica sięga 50,8%. Z kolei sam wynajem mieszkania jest o 68,3% wyższy w UK. Ceny w restauracjach w Wielkiej Brytanii są o 83,2% wyższe niż w Polsce, a lokalna siła nabywcza w UK jest o 52,9% wyższa.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: polishexpress.co.uk – będzie nam miło! Artykuły polecane przez polishexpress.co.uk:

Ryanair może zacząć odwoływać loty w ciągu czterech tygodni
Newtownabbey: Jak polska para radzi sobie po ataku na ich dom?
7 zmian finansowych w UK, które wchodzą w życie od sierpnia — co się zmienia?

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Kwota wolna od podatku w Holandii w 2024

Holenderski system podatkowy nie przewiduje jednej stałej kwoty wolnej od podatku, tak jak ma to miejsce choćby w Polsce czy UK.

Inflacja w UK w sierpniu 2024 utrzymuje się na stabilnym poziomie 2,2%

Inflacji w Wielkiej Brytanii w skali rocznej do sierpnia 2024 roku wyniosła 2,2%, jak wynika z oficjalnych danych przekazanych przez ONS. Tempo wzrostu cen na Wyspach utrzymuje się nieznacznie powyżej celu inflacyjnego, ustalonego przez Bank Anglii na poziomie 2%.

Powódź w Polsce. Krytyczna sytuacja w województwie opolskim i dolnośląskim

Brytyjskie media piszą o powodzi w Polsce. Ta noc była wyjątkowo trudna dla mieszkańców Głuchołaz, Lądka-Zdroju i Kłodzka.

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?