Rodziny w UK zmuszone do „dokonywania desperackich wyborów” przez potężny wzrost cen żywności

Badania przeprowadzone przez organizację Which? pokazują, że takie podstawowe produkty jak chleb, ser czy masło podrożały w Wielkiej Brytanii w ciągu ostatnich dwóch lat o ponad 30 proc. To zmusiło wiele biedniejszych rodzin na Wyspach do „dokonywania desperackich wyborów”.

Inflacja zwolniła, ale sytuacja nadal jest ciężka

Choć inflacja w czerwcu wyraźnie się obniżyła, osiągając poziom 7,9 proc., to i tak sytuacja najbiedniejszych rodzin w UK pozostała nie do pozazdroszczenia. Koszty życia w ciągu ostatnich dwóch lat potężnie wzrosły i tym samym w sposób zupełnie nieproporcjonalny dotknęły gospodarstwa domowe o niskich dochodach. Z badań przeprowadzonych przez organizację konsumencką Which?, udostępnionych dziennikowi „The Guardian” wynika, że od 2021 roku ceny niektórych, podstawowych produktów spożywczych, wzrosły o ponad 30 proc. Najwyższe podwyżki odnotowały ceny mleka (36,4 proc.), sera (35,2 proc.), masła i past do chleba (32,2 proc.), ciast i ciastek (31,2 proc.), a także wyrobów piekarniczych (30,3 proc.).

Nieco mniejsze, choć również dotkliwe podwyżki, odnotowano w przypadku cen warzyw – o 19,1 proc., cen mięsa – o 23,6 proc., cen wyrobów garmażeryjnych – o 26,2 proc. oraz cen napojów owocowych i koktajli – o 28,6 proc.

Rodziny o mniejszych budżetach zmuszone są mocno ciąć wydatki

Tak drastyczne podwyżki cen żywności doprowadziły rodziny dysponujące mniejszymi budżetami do wielkich wyrzeczeń i potrzeby znacznego cięcia wydatków. – Rosnące koszty utrzymania zmuszają gospodarstwa domowe do ponownej oceny swoich budżetów i dokonywania cięć, aby związać koniec z końcem. Inflacja cen żywności pozostaje wysoka i znacznie podniosła ona ceny podstawowych produktów. Podwyżki najbardziej uderzają w najbiedniejszych, ponieważ tworzą tzw. premię z tytułu ubóstwa, co polega na tym, że osoby o ograniczonym budżecie nie są w stanie zaoszczędzić na zakupach hurtowych – ostatecznie wydają one więcej pieniędzy na żywność i podstawowe artykuły, ponieważ robią małe i częste zakupy – mówi Richard Lane, ekspert w organizacji charytatywnej StepChange zajmującej się zadłużeniem. I dodaje: – Ponieważ koszty żywności wciąż rosną, to efekt domina można odczuć gdzie indziej, a ludzie muszą dokonywać desperackich wyborów między płaceniem rachunków a stawianiem jedzenia na stole.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Horrendalnie drogi wydruk kart pokładowych na lot z Ryanair. Brytyjka dostała białej gorączki

Brytyjczyk sprzedawał organiczne wege boxy za 100 funtów. Produkty pochodziły z Tesco

Od sierpnia podrożeje alkohol w sklepach. Ceny jakich trunków wzrosną najbardziej?

Teksty tygodnia

Wielka Brytania planuje zaostrzenie polityki imigracyjnej

Minister spraw wewnętrznych planuje zaostrzenie polityki imigracyjnej. Chce zająć się unikaniem przez nielegalnych imigrantów deportacji.

Elektryczne rowery zakazane w londyńskim metrze

Seria pożarów elektrycznych rowerów oraz rowerów klasycznych przerobionych przez właścicieli na elektryczne spowodowała, że wprowadzono nowe przepisy. Elektryczne rowery są zakazane w londyńskim metrze ze względu na ryzyko pożaru.

Polska apteka w Wielkiej Brytanii – czym jest i jak działa

Chorowanie za granicą to wyzwanie. Procedury i schemat postępowania w przypadku wielu chorób jest zupełnie inny niż w Polsce. Inna jest też dostępność leków bez recepty. Pomocą są polskie apteki w Wielkiej Brytanii.

80-letniej Polce grozi deportacja przez błędne wypełnienie formularza

80-letniej Polce grozi deportacja z Wielkiej Brytanii tylko dlatego, że zamiast wniosku papierowego o pobyt stały, wypełniła formularz online.

Rozbudowa Luton Airport oficjalnie potwierdzona

Brytyjski rząd zatwierdził rozbudowę lotniska w Luton. Plany rozbudowy obejmują między innymi budowę nowego terminala.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie