Dwie trzecie Brytyjczyków popiera legalizacją wspomaganego samobójstwa

Z sondażu przeprowadzonego przez pracownię Ipsos MORI w lipcu 2023 wynika, iż trzecie Brytyjczyków popiera legalizację wspomaganego samobójstwa.

Coraz więcej mieszkańców UK jest przekonana, że dopuszczalne jest wręcz złamanie obowiązującego prawa, aby pomóc w odebraniu życia przyjacielowi lub bliskiej osobie, która chce umrzeć. Wyniki tych badań pojawiają się w momencie, gdy brytyjski parlament pracuje nad zaadresowaniem kwestii związanej z zezwoleniem osobom nieuleczalnie chorym i kompetentnym psychicznie na zakończenie życia oraz potencjalnymi zmianami w prawie obowiązującym w UK w tym względzie.

Jak wynika z rzeczonego sondażu, opinia publiczna na Wyspach opowiada się za wprowadzeniem możliwości wspomaganego samobójstwa („assisted suicide”). 65% ankietowanych jest za tym rozwiązaniem, 17% jest przeciwko, a 18% nie wie, lub nie chce zdradzić swoich preferencji.

Prawo w UK jest „okrutne i anachroniczne”

Nieuleczalnie chora kobieta mieszkająca w hrabstwie Lancashire, przygotowuje się do podróży do Szwajcarii, gdzie tego typu praktyka jest całkowicie legalna, aby zakończyć swoje życie. Rosemary Walker określiła brytyjskie prawo zabraniające wspomaganego umierania jako „okrutne i anachroniczne”.

– Obecne prawo zmusza mnie do wyboru śmierci w formie, w której nie chcę, setki mil od domu, w towarzystwie nieznajomych osób – komentuje Rosemary Walker, która cierpi na nieuleczalnego raka krwi.

Brytyjczycy popierają zmiany w tej kwestii

Sondaż Ipsos MORI wykazuje, iż 61 proc. osób popiera także możliwość podawania przez lekarza leków kończących życie, choć widać było oznaki niewielkiego spadku poparcia dla tej praktyki w porównaniu z 2022 (68 proc.), kiedy to nastąpiła niewielka zmiana w sposobie sformułowania pytania.

Sondaż wykazał również niewielki spadek liczby osób opowiadających się za wspomaganym umieraniem dorosłych cierpiących psychicznie lub emocjonalnie z 40% w 2022 do 35% w 2023 roku, choć ponownie, zmieniono nieco formę pytania.

Wyniki tego badania potwierdzają stabilny poziom poparcia dla reform w tym względzie, a pojawiają się one w obliczu parlamentarnego dochodzenia w sprawie Brytyjczyków, którzy wyjeżdżają z UK, aby w szwajcarskim Dignitas móc odejść, na własnych warunków. W ciągu 20 lat ich liczba miała wynieść 540.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!
Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

O co najczęściej kłócimy się z sąsiadami w Wielkiej Brytanii?
Szef szpitala, który „uciszył obawy dotyczące Lucy Letby”, odszedł z NHS z 1,5 milionami funtów
„Miało być tak pięknie, a nie jest….” – Polacy szczerze o powrocie z UK do PL

Teksty tygodnia

Różnice w tradycjach wielkanocnych w Polsce i UK

Zarówno polskie, jak i brytyjskie tradycje i zwyczaje wielkanocne są bogate i różnią się ze względu na regiony.

Jak w UK obchodzi się święta wielkanocne?

Świętowanie Wielkanocy w UK.

Jakie zwyczaje są charakterystyczne dla Brytyjczyków?

Egg Hunt wśród śmieci? W Birmingham góry odpadów nadal rosną

Czy w Birmingham coroczne Egg Hunt odbędzie się między workami ze śmieciami? Czy świąteczny spacer będzie podróżą w labiryncie worków z resztkami i ucieczką przed szczurami wielkimi jak koty?

W Glasgow rosną góry śmieci

Odkąd władze Glasgow wprowadziły opłaty za odpady wielkogabarytowe, w mieście rosną góry śmieci. Nielegalnie porzucane śmieci zanieczyszczają miasto i prowadzą do plagi szczurów.

48% ankietowanych odejdzie z pracy, jeśli stracą home office

Pracodawcy na Wyspach „ryzykują utratę najlepszych talentów”, jeśli całkowicie...

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie