Polacy z UK też przenoszą się na Cypr

W czasie okresu przejściowego przed Brexitem wiele firm brytyjskich także tych prowadzonych przez Polaków przeniosło się na Cypr, aby zachować obecność w UE i by uniknąć formalności przewozowych i innych nieprzewidzianych trudności wynikających z Brexitu.

Po dwóch latach od zakończenia okresu przejściowego firmy nadal relokują się na Cypr, by oszczędzić na podatkach i korzystać z uproszczonych procedur, a w ślad za firmami podążają osoby, chcące zmienić swoją rezydencję podatkową. Wśród nich są nie tylko Brytyjczycy, ale także Polacy, którym ze względu na posiadanie paszportu UE, jest jeszcze łatwiej zmienić rezydencję na cypryjską.

Przenoszenie firm do UE

Zanim zakończył się okres przejściowy przed Brexitem, w obliczu wciąż niejasnych skutków wyjścia UK z Unii dla przedsiębiorstw, brytyjskie firmy eksportujące do Unii Europejskiej były zachęcane do założenia odrębnego podmiotu w państwie członkowskim UE. Miało to na celu uniknięcie dodatkowych opłat, formalności i podatków wynikających z Brexitu. Takie posunięcie doradzali doradcy handlowi w brytyjskim Departamencie Handlu Międzynarodowego (DIT) jako najlepszy sposób na uniknięcie problemów granicznych, kosztów i przestojów. Wielu przedsiębiorców wybrało Cypr ze względu na dodatkowe korzyści podatkowe, w tym najniższy w UE podatek CIT, system prawny bazujący na brytyjskim oraz fakt, że prawie 75% populacji wyspy mówi w języku angielskim. 

Przyjazne przepisy i niskie podatki

Firmy, które skorzystały z okazji i zarejestrowały się na Cyprze, mogły w ramach jednolitego rynku UE działać swobodniej i przy mniejszych kłopotach biurokratycznych. Szybko okazało się jednak, jak wiele innych zalet posiada prowadzenie działalności na Cyprze. Przede wszystkim dla spółek Cypr oferuje niski CIT w wysokości 12.5%, co daje znaczące oszczędności w porównaniu z CT w UK. Dla osób fizycznych Cypr posiada wysoką kwotę od podatku – 19 500 euro. Co więcej, Cypr jest tzw. krajem common-law. Oznacza to, że jego system prawny jest taki jak Wielkiej Brytanii, a cypryjskie prawo spółek (Cap 113) opiera się na brytyjskiej ustawie o spółkach.

Czy trudno jest założyć firmę na Cyprze?

Jeśli chcesz przenieść swoją firmę z Wielkiej Brytanii na Cypr, możesz założyć nową spółkę lub zagraniczny oddział swojej brytyjskiej spółki. Oba rodzaje spółek muszą zostać zarejestrowane w Rejestrze Spółek na Cyprze. Zakładanie firmy na Cyprze nie jest skomplikowane i przypomina rejestrację firmy w UK. Po założeniu spółka zostanie zarejestrowana do celów podatkowych, w razie zatrudniania pracowników także do ubezpieczeń społecznych, emerytalnych i ewentualnie do VAT. Po wydaniu przez rejestratora zaświadczenia o rejestracji spółka może rozpocząć działalność.

Jak zmienić rezydencję podatkową na Cypr?

Wiele osób mylnie uważa, że zakładając firmę w jakimś kraju, nabywają one statusu rezydenta podatkowego w danym kraju, a tym samym nie muszą już płacić podatku w swoim kraju. Tymczasem rezydencja spółki i osoby prywatnej to dwie różne rzeczy. Aby być rezydentem jakiegoś kraju, należy spełnić szereg wymagań przez dany kraj ustanowionych, a jednocześnie upewnić się, że nie spełnia się warunków rezydencji w innym kraju. Rezydencja podatkowa na Cyprze zapewnia szereg korzyści, a Cypr posiada wyjątkowe przepisy dotyczące uzyskania na jego terenie rezydencji podatkowej. Jest to między innymi, krótszy niż w innych krajach, okres przebywania wymagany do tego,  aby stać się rezydentem podatkowym. Wystarczy 60 dnia pobytu na wyspie i dodatkowe powiązania z Cyprem w postaci umowy o pracę lub statusu dyrektora w cypryjskiej spółce czy też posiadania nieruchomości. 

Wielu Polaków nie chce mieszkać już dłużej w Wielkiej Brytanii, ale też nie wyobrażają sobie powrotu do Polski. Dla nich Cypr jest dobrą alternatywą nie tylko ze względu na niskie podatki, ale także wysoki poziom usług medycznych, znacząco niższe koszty życia w porównaniu z UK i oczywiście klimat. Cypr to także dobry kierunek dla osób nieposiadających stałego miejsca zamieszkania, podróżujących  czy też cyfrowych nomadów.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Met Office zapowiada falę upałów jeszcze w tym miesiącu

Mieszkańcy UK boją się łatki „nierobów na benefitach”. Do kieszeni osób potrzebujących nie trafia nawet £19 mld rocznie

Martin Lewis radzi jak zaoszczędzenie 1 funta może pomóc w zakupie pierwszego domu

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Minister technologii nie wyklucza wprowadzenia zakazu social mediów dla nastolatków

Wprowadzenie zakazu korzystania z mediów społecznościowych dla osób poniżej...

Najtańszy supermarket w UK (październik 2024) – gdzie za zakupy przed świętami zapłacimy najmniej?

Gdzie robiąc zakupy, wydamy najmniej? Który z supermarketów na Wyspach oferował najbardziej konkurencyjne ceny dla swoich klientów?

Czy trzeba płacić abonament TV, aby oglądać Netflixa?

W związku z coraz większą popularnością platform streamingowych, coraz mniej osób ogląda tradycyjną telewizję.

Biznes w UK bez kompleksów. Czyli jak fryzjerka z Polski zawojowała Londyn

Czy otwarcie biznesu fryzjerskiego w Londynie to trudna sprawa? o tym opowiada fryzjerka z Polski, której się to udało

Problem z wizami dla imigrantów po 31 grudnia 2024

Elektroniczne wizy dla imigrantów mogą stać się poważnym problemem po 31 grudnia 2024 roku. Szczególnie w przypadku podróży międzynarodowych.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie