American Bully XL – zakaz posiadania psów tej rasy

Zgodnie z obowiązującym prawem, w Anglii, Walii i Szkocji od 31 grudnia 2023 sprzedaż, oddawanie, porzucanie lub rozmnażanie psów American Bully XL jest niezgodne z prawem. Z kolei posiadanie takich zwierząt bez odpowiedniego zwolnienia jest przestępstwem.

Regulacje w tym zakresie zostały wprowadzone zgodnie z zapowiedziami obecnego premiera. Rishi Sunak oświadczył jeszcze w zeszłym roku wprowadzenie zakazu posiadania psów rasy American Bully XLWe wrześniu 2023 szef rządu w mediach społecznościowych zadeklarował, że psy tej rasy stanowią „zagrożenie dla naszych społeczności”.

Jak czytamy na łamach serwisu informacyjnego BBC, wiele osób z zadowoleniem przyjęło zapowiedź wprowadzenie takiego zakazu. Niemniej, pojawiło się również wiele głosów, że taki „ban”, nałożony na konkretną rasę, nie przyniesie oczekiwanego efektu.

„Psy rasy American XL Bully stanowią zagrożenie dla naszych społeczności, a zwłaszcza dla naszych dzieci” – jak pisze premier Sunak w swoich oficjalnych mediach społecznościowych.

Jakimi przepisami są objęci posiadacze psów w UK?

„Podzielam przerażenie społeczne z powodu ostatnich nagrań wideo, które wszyscy widzieliśmy. Wczoraj miał miejsce kolejny domniemany atak psa rasy American XL Bully. Spowodował on śmierć człowieka. Oczywiste jest, że nie chodzi tu o garstkę źle wyszkolonych psów, ale o pewien wzorzec zachowania, który nie może być kontynuowany” – napisał premier Rishi Sunak na Twitterze. Dodajmy, iż miał on na myśli atak na z 14 września 2023 roku, w pobliżu Walsall, gdzie 52-letni Ian Price został pogryziony przez dwa psy. Jego życia nie udało się uratować i później zmarł w szpitalu

Warto w tym miejscu również dodać, iż przedstawiciele rasy American Bully w odmianie XL są odpowiedzialne za połowę wszystkich zgonów związanych z psami w Wielkiej Brytanii od 2021 roku. Do tej pory psy rasy American Bully bez względu na konkretną odmianę nie znajdowały się na liście psów zakazanych w UK. Od dłuższego czasu pojawiły się jednak apele, aby w tym przypadku wprowadzić taki zakaz.

Jakie rasy psów są zakazane w Wielkiej Brytanii?

Przypomnijmy, zgodnie z obowiązującym w Wielkiej Brytanii prawem posiadanie niektórych ras psów jest nielegalne. Tymi rasami (oprócz wspomnianych wyżej Americna Bully XL) są:

  • Pitt Bull Terrier
  • Tosa japońska
  • Dog argentyński
  • Fila Brasileiro

Psy ujęte w powyższym rejestrze zakazanych ras psów są odbierane właścicielom bez względu na to, czy są agresywne, czy też nie. Policja ma prawo po prostu zabrać zwierze i nie potrzebuje na to żadnej zgody sądu. Dodatkowo brytyjskie prawo zabrania także sprzedawania, hodowania, oddawania, a nawet porzucania psa będącego przedstawicielem jednej z tych ras.

Przepisy dotyczą nie tylko psów z rodowodem FCI, ale również psów mieszanych i bez odpowiednio udokumentowanego pochodzenia. Co to oznacza? Otóż nawet jeśli twój pies formalnie nie należy do rasy zakazanej, to jeśli ma wiele cech choćby Pit Bull Terriera, to może zostać uznany za zakazanego w UK.

Prawo w tym zakresie jest definiowane przez ustawę Dangerous Dogs Act 1991. Jej celem jest zapobieżenie poważnym skutkom, także tym śmiertelnym, które wiążą się z atakami ze strony psów.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Protest zablokuje Londyn

Na sobotę 18.01.2025 roku zapowiadane są w Londynie protesty, które zablokują część najważniejszych ulic miasta. Gdzie będą utrudnienia i czego dotyczą demonstracje?

Jaki supermarket w UK był najtańszy w grudniu 2024?

Najtańszy supermarket w UK - która z popularnych sieci handlowych na Wyspach oferuje najkorzystniejsze ceny?

Coraz mniej miejsc pracy na pełen etat w UK

Z najnowszego badania brytyjskiego rynku pracy wynika, że liczba stałych miejsc pracy spada najszybciej od czterech lat.

Najemcy w UK będą lepiej chronieni dzięki Renters’ Rights Bill – co ma się zmienić?

Co ma zmienić Renters’ Rights Bill? Landlordowie nie będą mogli nakazać zapłaty dwumiesięcznego czynszu z góry, w myśl nowych przepisów.

Podwyżka opłat za czynności konsularne w Wielkiej Brytanii

1 stycznia 2025 wzrosła wysokość opłat konsularnych ponoszonych przez Polaków mieszkających w UK. O ile wzrosły ceny za czynności konsularne?

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie