piątek, 20 września, 2024

Brytyjczycy zaskoczeni poziomem języka angielskiego u imigrantów z Europy Wschodniej

Jak wynika z przeprowadzonego niedawno spisu ludności, obywatele krajów Europy Wschodniej mogą się pochwalić wysokim poziomem znajomości języka angielskiego. Są w czołówce wśród mieszkańców Wielkiej Brytanii, którzy nie urodzili się na Wyspach. I których głównym językiem nie jest angielski.

Imigranci z Polski dobrze władają językiem angielskim

Najnowszy cenzus pokazuje, że imigranci z Europy Środkowej i Wschodniej, którzy w większości przybyli do UK po wstąpieniu do Unii Europejskiej, bardzo dobrze władają językiem angielskim. Najlepiej na tym polu wypadają Rumunii. Dalej plasują się Węgrzy i Polacy. Aż 66 proc. imigrantów z Rumunii mieszkających na terenie Anglii i Walii przyznało w spisie, że dobrze lub bardzo dobrze władają językiem angielskim. Choć nie jest to ich język macierzysty. Wśród imigrantów z Węgier dobrą znajomością języka angielskiego mogło się pochwalić 62 proc. respondentów. Z kolei wśród Polaków żyjących w UK – 61 proc. ankietowanych. Dobrze język angielski opanowali też Litwini (59 proc.) i Bułgarzy (57 proc.).

1

Imigranci uczą się angielskiego po przyjeździe do UK

Jeśli chodzi o państwa spoza Unii Europejskiej, to dobrze językiem angielskim władają także obywatele Nepalu, Wenezueli i Meksyku. Wśród imigrantów z Nepalu swój poziom języka jako wysoki określiło 63 proc. uczestników spisu. Wśród obywateli Wenezueli było ich 61 proc., Wreszcie wśród obywateli Meksyku – 59 proc.

The Office for National Statistics podało, że generalnie „dla dużej części migrantów głównym językiem jest angielski” lub że władają oni angielskim „dobrze lub bardzo dobrze”.

Tylko 11 proc. osób, które przybyły do Wielkiej Brytanii w dekadzie przed 2021 r., przyznało podczas spisu powszechnego, że nie mówi dobrze po angielsku. Z kolei wśród osób, które przybyły do UK przed 1971 r., odsetek ten wyniósł zaledwie 4 proc. W przypadku tych ostatnich, aż 84 proc. imigrantów używało angielskiego jako języka głównego. Natomiast wśród imigrantów, którzy przyjechali do UK w latach 2011–2021, było to 37 proc.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Zmiana czasu 2023: Kiedy przestawiamy zegarki na czas zimowy?

Spór konserwatystów o podwyżkę benefitów od 2024

Czy zarabiając 4 tys. funtów w UK opłaca się wracać do Polski?

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Jak założyć konto bankowe w Holandii?

Założenie konta bankowego w Holandii jest stosunkowo prostym procesem, ale wymaga spełnienia kilku warunków.

Zasiłek dla bezrobotnych w Holandii

Dowiedz się, jakie warunki należy spełniać, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych (WW-uitkering) w Holandii, jaka jest wysokość świadczenia i jak długo można je pobierać.

Ogłoszono budżet na rok 2025. Jak wpłynie na portfel Polaków w Holandii?

Rząd premiera Dicka Schoofa planuje wydać 457 mld euro w 2025, ale dochody wyniosą łącznie około 425,1 mld euro. Deficyt wzrośnie do 2,8 proc. produktu krajowego brutto (PKB).

Ewakuowano samolot EasyJet przez eksplozję w torbie pasażerki

Przez eksplozję w torbie pasażerki ewakuowano samolot EasyJet, który miał lecieć z Grecji do Londynu. Na pokładzie było 236 podróżnych.

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?