piątek, 20 września, 2024

Tańsze wersje podstawowych produktów spożywczych będą powszechnie dostępne?

Eksperci Which? nawołują, by sieci spożywcze zagwarantowały ludziom dostęp do tańszych wersji podstawowych artykułów żywnościowych. Gdy brak jest na półkach produktów w wersji niskobudżetowej, konsumenci zmuszeni są kupować produkty w o wiele za wysokiej cenie.

Kryzys kosztów utrzymania – nad czym muszą popracować supermarkety?

Z badania przeprowadzonego przez ekspertów Which? wynika, że podstawowe produkty spożywcze, takie jak makaron, ryż, fasolka po bretońsku czy czarna herbata mogą kosztować ponad trzy razy więcej, jeśli w sklepach nie są dostępne wersje budżetowe. Brak tańszych artykułów spożywczych to bolączka przede wszystkich lokalnych sklepów (tzw. convenience stores), w których, z racji swojego położenia, często zakupy robią osoby starsze. I te, które nie dysponują samochodem. Wcześniejsze ustalenia Which? w ogóle pokazało, że tańsze podstawowe produkty spożywcze to rzadkość w mniejszych, lokalnych sklepach. A przecież, jak wynika z danych gromadzonych przez Which?, na początku tego roku inflacja żywności wyniosła aż 17,2 proc. To, że w sierpniu stopa inflacji spadła do 12,5 proc., czyli do najniższego poziomu od września 2022 r., to nadzwyczaj dobry sygnał. Ale do osiągnięcia spokoju przez konsumentów w zakresie zakupów spożywczych jest jeszcze daleko. Kryzys utrzymania trwa i jeszcze trochę potrwa.

W reakcji na doniesienia ekspertów, Morrisons wprowadził 10 artykułów z asortymentu niskobudżetowego do 500 sklepów lokalnych Daily. Sieć zapowiedziała także uzupełnienie tej oferty o kolejnych 30 produktów. Podobnie zachowało się Tesco, które zobowiązało się do zamiany markowych towarów na tańsze zamienniki w sklepach Express.

Jak konsumenci przepłacają za podstawowe produkty spożywcze?

Which? pokazało na konkretnych przykładach, w jaki sposób konsumenci przepłacają za podstawowe produkty spożywcze. Na przykład gdy w Tesco zabrakło niskobudżetowego ryżu długoziarnistego Grower’s Harvest Long Grain Rice (1 kg) za 52 p, klienci musieli zapłacić aż 1,25 funta za ryż długoziarnisty Easy Cook Long Grain (1 kg) własnej marki. Czyli o 140 proc. więcej. Z kolei w supermarkecie ASDA, gdy zabrakło ryżu Just Essentials (1 kg) w cenie 52 p, kupujący zmuszeni byli płacić o 246 proc. więcej za ryż biały Easy Cook Long Grain (1 kg) marki własnej za 1,80 funta.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Zmiana czasu 2023: Kiedy przestawiamy zegarki na czas zimowy?

Spór konserwatystów o podwyżkę benefitów od 2024

Czy zarabiając 4 tys. funtów w UK opłaca się wracać do Polski?

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Ponad 1,7 mln gospodarstw domowych w UK nie chce tej zimy włączać ogrzewania

2-3 milionów gospodarstw domowych w UK albo w ogóle nie włączy ogrzewania tej zimy, albo będzie z tym zwlekać do ostatniej chwili

Pożyczka Support for Mortgage Interest – na czym polega ten program pomocowy?

Kto może się ubiegać o pożyczkę Support for Mortgage Interest? Ile można zyskać i jak wygląda spłata pożyczki?

Rząd ubiega się o nadzwyczajne uprawnienia i chce ograniczenia praw uchodźców

Holenderskie władze chcą rozszerzyć swoje kompetencje, z całkowitym pominięciem jakichkolwiek ścieżek legislacyjnych, nie konsultując swoich decyzji z parlamentem.

Councile wciąż mają do rozdania 57 mln funtów w ramach Household Support Fund

Do końca września można wnioskować o pomoc w ramach programu Household Support Fund. Councile mają jeszcze na ten cel 57 mln funtów

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?