Wyzysk imigrantów rekrutowanych do sektora opieki w UK

Obecnie w Wielkiej Brytanii prowadzone jest szeroko zakrojone dochodzenie w sprawie współczesnego niewolnictwa. Konkretnie chodzi o wyzysk imigrantów, którzy są rekrutowani z zagranicy do sektora opieki przez nielegalne agencje.

Śledczy z jednostki sponsorowanej przez Home Office i zajmującej się nadużyciami na rynku pracy – Gangmasters and Labour Abuse Authority (GLAA) – prowadzą obecnie ponad 30 dochodzeń w sprawie nielegalnych agencji opieki.

Wyzysk imigrantów rekrutowanych do sektora opieki

Martin Plimmer z GLAA powiedział, że jego organizacja prowadząca szeroko zakrojone śledztwo w sprawie wielu przypadków współczesnego niewolnictwa w sektorze opieki nadal „nie zna pełnego zakresu problemu”.

– Sektor opieki jest obecnie naszym priorytetem numer jeden. To sektor biznesowy, ponieważ zajmujemy się wyzyskiem pracowników, z którego dociera do nas najwięcej informacji. Branża opieki jest dla nas, jako organizacji, zdecydowanie sprawą numer jeden – powiedział Plimmer.

GLAA poinformowało, że przestępcy od dwóch lat wykorzystują system wizowy dla pracowników służby zdrowia i opieki. Wcześniej, zanim wprowadzono nową politykę imigracyjną, działalność przestępców nie była zakrojona na tak szeroką skalę.

– Dwa lata temu sektor opieki w ogóle nie znajdował się w obszarze naszego zainteresowania – przyznał Plimmer.

Podkreślił jednocześnie, że liczba przypadków wyzysku wzrosła od lutego 2022 roku. Kiedy to rząd dodał pracowników opieki do krajowej listy zawodów deficytowych, w których brakuje pracowników. W ten sposób umożliwił rekrutację osób z zagranicy na konkretnych zasadach.

Obecnie dwie wizy na pięć trafiają do pracowników sektora opieki. Niestety w całym kraju są firmy, których jedynym celem jest wykorzystywanie pracowników, którzy chcą przyjechać do Wielkiej Brytanii.

– Jedynym celem tych przestępców jest wykorzystanie ludzi. Prowadzą oni firmy po znacznie obniżonych kosztach, ponieważ nie płacą ludziom tyle, ile powinni. Pobierają też od nich nadmierne opłaty – powiedział Plimmer.

Nielegalne agencje opieki

Jedna z imigrantek, która szukała pracy w sektorze opieki na Wyspach, padła ofiarą przestępców. Kobieta zaczęła szukać pracy w Wielkiej Brytanii, aby pomóc choremu mężowi i nastoletniemu synowi.

Znalazła w internecie ogłoszenie o pracę w agencji opieki w północnej Anglii i rozmawiała na Zoomie z dyrektorem firmy. Następnie agencja kazała jej przelać 4000 funtów. Kobieta nie wiedziała jednak, że pobieranie opłaty przez osoby rekrutujące jest w UK nielegalne.

Po przelaniu pieniędzy kobieta otrzymała zaświadczenie o sponsoringu przedstawiające jej ofertę pracy w charakterze opiekunki, co rzekomo umożliwiło jej otrzymanie wizy dla pracownika służby zdrowia i opieki.

Kobieta powiedziała, że wykorzystała wszystkie swoje oszczędności i pożyczyła pieniądze od swojej siostry i przyjaciółki. Następnie w lipcu trafiła do Wielkiej Brytanii i spotkała się z rekruterem, który powiedział jej, że nie ma pracy. Dostała zakwaterowanie we wspólnym domu i niewielki dodatek na wyżywienie, ale „ani jednego dnia” nie przepracowała w obiecanej pracy za wynagrodzenie, które jej wcześniej oferowano.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk Będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Pobierającym Universal Credit grozi utrata zasiłku

Jeśli mieszkasz w tym hrabstwie, możesz dostać 185 funtów

Od dziś stawka Real Living Wage rośnie o 10%

Irlandzkie linie lotnicze wdały się w spór z UE o darmowy bagaż podręczny

 

Teksty tygodnia

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Świadczenie dla chorych i niepełnosprawnych – punktacja i zasady

Po zmianach DWP wiele osób odczuwa chaos w zasadach przyznawania Personal Independence Payment (PIP). Przedstawiamy zasady punktacji.

Ogromny sukces skrajnej prawicy w wyborach lokalnych w Wielkiej Brytanii. Co to oznacza dla Polaków?

Lokalne wybory w UK pokazały, jak wiele zmieniło się na przestrzeni ostatniego roku. Największy sukces odniosła partia Reform UK. Co sukces Reforma UK oznacza dla Polaków?

Paszporty brytyjskie znów droższe! Zobacz, ile zapłacisz od kwietnia 2025

10 kwietnia podrożały brytyjskie paszporty. Koszt tych dokumentów wzrósł o 7 proc. do 94,50 funta. W ciągu dwóch lat ich cena wzrosła o ponad jedną czwartą.

Hotele zmieniane w ośrodki dla nielegalnych imigrantów. Ludzie wyszli na ulice!

Lista miast mających zapewnić noclegi dla migrantów wzbudza oburzenie w UK. Hotele zmieniane są w ośrodki dla imigrantów. W Dover wybuchły protesty przeciw zabijaniu miejscowości turystycznych.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie