piątek, 20 września, 2024

UK boryka się z poważnymi niedoborami leków. Powodem jest Brexit i biurokracja

Mieszkańcy Wielkiej Brytanii muszą się tej zimy przygotować na spore niedobory leków. Za brakami stoi Brexit i wynikająca z opuszczenia Unii Europejskiej biurokracja. NHS już teraz musi przepłacać, żeby na czas otrzymać dostawy wielu niezbędnych leków.

Braki leków w UK będą normą?

Trudno jest powiedzieć, czy niedobory leków utrzymają się w Wielkiej Brytanii przez długi czas, ale na razie sytuacja w tym względzie wygląda raczej nieciekawie. Z najnowszego raportu dotyczącego problemów w służbie zdrowia po Brexicie wynika, że braki widoczne są w dostawach leków o różnym przeznaczeniu. Największe niedobory zgłaszane są w przypadku kluczowych antybiotyków, hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) i farmaceutyków stosowanych w leczeniu zespołu nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD). Poza tym w aptekach coraz częściej braku antydepresantów i leków na obniżenie ciśnienia.

Niestety NHS nie może gromadzić zapasów wielu rzadszych leków, ponieważ szybko tracą one termin ważności. Gdy zatem leki są pilnie potrzebne, NHS musi przepłacać, żeby otrzymać farmaceutyki na czas. Z obserwacji ekspertów wynika, że biurokracja po Brexicie utrudnia też dostarczanie do Wielkiej Brytanii leków ratujących życie.

Tak źle z dostawami leków jeszcze nigdy nie było

Organizacja Community Pharmacy England, która reprezentuje farmaceutów NHS twierdzi, że takich niedoborów leków w UK jeszcze nie było. Winny temu jednak jest nie tylko Brexit, ale także tocząca się od blisko dwóch lat wojna na Ukrainie. Z kolei reprezentująca producentów leków organizacja the British Generic Manufacturers Association (BGMA) podała, że we wrześniu tego roku w aptekach brakowało aż 102 leków. To dwukrotnie więcej niż w lutym 2022 r., gdy padł poprzedni rekord.

W związku z brakami leków w Wielkiej Brytanii, Niezależna Komisja ds. Stosunków Wielka Brytania-UE zaapelowała do Rishiego Sunaka, aby jego rząd, wraz z przedstawicielami UE, kontynuowali działania na rzecz wzajemnego uznawania norm dotyczących testowania partii leków. To pomogłoby w złagodzeniu wielu problemów.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

10 zmian finansowych, które wchodzą w życie w listopadzie 2023

Co czwarta osoba korzysta z pożyczek na pokrycie bieżących wydatków

Zapłaciła 10 000 funtów, żeby wziąć ślub z samą sobą

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Bezrobocie w Irlandii spadło – na „Zielonej Wyspie” ciągle trzeba rąk do pracy

Odsetek osób pozostających bez zatrudnienia na "Zielonej Wyspie" wyniósł 4,3%, jak podaje CSO. Miesiąc wcześniej, w lipcu, stopa bezrobocia wynosiła nieco więcej, bo 4,7%.

Minister ds. policji i przestępczości ukradziono torebkę na konferencji dotyczącej… kieszonkowców

Do tych zdarzeń doszło w miniony wtorek, 10 września 2024 roku, podczas konferencji Stowarzyszenia Kuratorów (Police Superintendents' Association) w Kenilworth, w środkowej Anglii.

Znaczna część Oxford Street ma zostać zamknięta dla ruchu

Burmistrz Rishi Sunak chce zamknąć dla ruchu znaczną część Oxford Street i uczynić z niej deptak, miejsce spotkań i spacerów nie tylko dla londyńczyków.

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?