piątek, 20 września, 2024

Nieograniczony handel w niedzielę w Londynie — brytyjscy przedsiębiorcy apelują o wprowadzenie zmian

Czy w Wielkiej Brytanii wprowadzone zostaną zmiany dotyczące pracy w niedzielę? Przedsiębiorcy działający w Londynie proponują zmiany w ramach ograniczeń w handlu w niedzielę.

Organizacja Knightsbridge Partnership Business Improvement District domaga się wydłużenia godzin otwarcia sklepów w niedziele w Londynie. Zdaniem lokalnej grupy zrzeszającej stołecznych przedsiębiorców, w obecnej sytuacji ekonomicznej, konieczne są zmiany regulujące handel w ostatni dzień tygodnia. Jak podaje serwis informacyjny BBC, londyńskie firmy, które zmagają się z kryzysem kosztów utrzymania, chciałyby, aby prawa w stolicy stały się bardziej liberalne pod tym względem.

Argumentują, iż dłuższe godziny otwarcia przełożyłby się na dodatkowe 300 mln rocznie, z których skorzystaliby zarówno przedsiębiorcy, jak i rząd. Co więcej, miałoby to korzystny wpływ na turystykę i zwiększyłoby zatrudnienie.

Póki co, nic nie wskazuje na to, aby brytyjski rząd miał przychylić się do tych apeli i w jakikolwiek sposób zmieniać obowiązujące w Londynie zasady handlu w niedzielę.

Ograniczenia handlu w niedzielę w Londynie

Przypomnijmy, przepisy dotyczące handlu w niedzielę w Wielkiej Brytanii sięgają wielu wieków wstecz. Regulacje w tej kwestii zostały zawarte w Sunday Fares Act of 1488 i związane były z praktykami religijnymi. W 1994 uchwalono Sunday Trading Act. Dzięki niemu małe sklepy mogły funkcjonować w dowolnych godzinach. Jednak większe przedsiębiorstwa, których powierzchnia przekracza 280 mkw, mogą być otwarte jedynie przez sześć godzin.

Steven Medway, dyrektor generalny Knightsbridge Partnership BID zwraca uwagę, że podobne zmiany zostały wprowadzone choćby w Paryżu, a nieograniczony handel świetnie sprawdza się choćby w Nowym Jorku. Podkreśla, iż np. sklepy takie jak Harrods z powodu ostrych regulacji muszą w niedzielne wieczory wypraszać klientów.

„Wszelkie zmiany muszą zostać dokładnie przemyślane”

Z drugiej strony podnoszą się także głosy tych, którzy bronią obecnego modelu. To głównie właściciele małych firm, którzy obawiają się konkurencji w niedziele. – Jesteśmy małą firmą, więc nie możemy pobić cen w supermarketach – wyjaśnia Chandra Goyal, właścicielka sklepu w Soho. Zaznacza, że utrata części niedzielnego przychodu byłaby dla niej dużym ciosem.

Ellie Reeves, posłanka Partii Pracy z okręgu Lewisham West and Penge, powiedziała, że wszelkie zmiany muszą zostać dokładnie przemyślane, zanim zostaną wprowadzone. – Wszyscy chcemy rewitalizacji naszych głównych ulic, ale nie jestem pewna, czy to właściwe rozwiązanie – komentuje, jak cytujemy za BBC.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Czy Opole i Wrocław poradzą sobie z falą powodziową?

Z najnowszych informacji wynika, że fala powodziowa dotrze do...

Kierowcy Bolta zawalczą przed sądem o prawa pracownicze

Kierowcy Bolt chcą korzystać z praw pracowniczych na podobnych zasadach co pracownicy w innych sektorach. Poszli z tym do sądu

Moonbix: Nowa gra Binance na Telegramie ma szanse stać się hitem

Doszło do wycieku informacji o nowej grze Binance. Gra Moonbix, która miała być uruchomiona na Telegramie to gra typu crypto-clicker.

Ogłoszono alarm przeciwpowodziowy w Opolu i Wrocławiu – czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

W obliczu kryzysu wywołanego trwającą powodzią, Polacy mieszkający w UK wspierają swoich rodaków w ramach zbiórki pieniędzy. Jak wygląda obecnie sytuacja w kraju? Czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?