piątek, 20 września, 2024

6000 miejsc pracy w fabryce w Sunderlandzie — kto może liczyć na etat?

Japoński gigant motoryzacyjny zainwestuje do 2 miliardów funtów w fabrykę w mieście Sunderland. Nissan będzie produkował w UK trzy modele samochodów elektrycznych. Dzięki temu 6000 osób będzie mogło liczyć na pracę.

Miasto położone w północno-wschodniej Anglii niegdyś słynęło z produkcji samochodów. Po upadku przemysłu stoczniowego, w 1986 roku otwarto tu fabrykę Nissan Motor Manufacturing UK. Nad Morzem Północnym, u ujścia rzeki Wear produkowano wiele modeli japońskiej marki. Placówka ta stała się największą fabryką samochodów na Wyspach.

Niestety, w XXI wieku, po Brexicie przemysł motoryzacyjny zaczął tu podupadać. Nissan przeniósł część produkcji do Japonii, ale nie całą. W ostatnim czasie pojawiły się nieco bardziej optymistyczne wiadomości w tym zakresie. W lipcu 2021 ogłoszono, że na miejscu powstanie gigafabryka baterii do samochodów elektrycznych.

Nissan mocniej inwestuje w UK

Wówczas podano, iż ów projekt ten ma być realizowany wespół z Envision AESC, producentem ogniw elektrycznych. Fabryka ma zostać częściowo sfinansowana z pieniędzy pochodzących z budżetu państwowego, a jej uruchomienie zaplanowano na rok 2024.

To jednak nie wszystko! Japońska firma ogłosiła w zeszłym tygodniu, że będzie produkować w Sunderlandzie aż trzy elektrowozy — obok montowanego Leafa, na liniach produkcyjnych pojawią się także elektryczne modele Qashqaia i Juke`a. Dzięki temu uda się utrzymać wynoszące około 6000 osób zatrudnienie w fabryce.

W mieście Sunderland będą i montowane samochody, i produkowane baterie

Zaznaczmy bardzo wyraźnie, że gigafabryka baterii, zatrudniająca około 6200 osób powstanie obok fabryki samochodów, a nie zamiast. Nissan wyda 1,12 miliarda funtów na przygotowanie swoich obiektów i łańcucha dostaw w Wielkiej Brytanii oraz na szkolenie swoich pracowników. Według firmy, oprócz gigafabryki, łączna wartość nowych inwestycji wyniesie do 2 miliardów funtów.

Lei Zhang, prezes Envision AESC, powiedział, że firma rozpoczęła studium wykonalności dotyczące gigafabryki. Oczekuje się, że plan otrzyma wsparcie rządowe, choć nie jest jeszcze jasne, jaką formę ono przybierze. Nissan potwierdził także, że otrzyma 15 milionów funtów dofinansowania na swoje centrum badawcze w Bedfordshire.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Żenujące £10 Christmas bonus, zostanie podniesione do £165?

Dodatek pieniężny, potocznie nazywany bonusem bożonarodzeniowym wprowadzony został ponad 50 lat temu w 1972 roku.

Ryanair ostrzega przed korzystaniem z walizek w tych kolorach

Ryanair wydał ostrzeżenie dla pasażerów, którzy zazwyczaj podróżują z czarnymi, granatowymi lub szarymi walizkami.

Rząd ubiega się o nadzwyczajne uprawnienia i chce ograniczenia praw uchodźców

Holenderskie władze chcą rozszerzyć swoje kompetencje, z całkowitym pominięciem jakichkolwiek ścieżek legislacyjnych, nie konsultując swoich decyzji z parlamentem.

Pożyczka Support for Mortgage Interest – na czym polega ten program pomocowy?

Kto może się ubiegać o pożyczkę Support for Mortgage Interest? Ile można zyskać i jak wygląda spłata pożyczki?

Ewakuowano samolot EasyJet przez eksplozję w torbie pasażerki

Przez eksplozję w torbie pasażerki ewakuowano samolot EasyJet, który miał lecieć z Grecji do Londynu. Na pokładzie było 236 podróżnych.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?