piątek, 20 września, 2024

Największym operatorom telefonii komórkowej grozi pozew na kwotę ponad 3 mld funtów. Dlaczego?

Najwięksi operatorzy telefonii komórkowej w UK będą musieli stawić czoła zbiorowemu pozwowi o wartości 3,3 mld funtów. Prawnicy zarzucają gigantom – EE, Vodafone, Three i O2, że stosują tzw. „kary lojalnościowe” dla stałych klientów.

Stali klienci płacą więcej niż nowi klienci

Nawet 5 milionów konsumentów mogło paść ofiarą tzw. „kar lojalnościowych” w ciągu ostatnich 16 lat. Działacz Justin Gutmann wespół z kancelarią prawniczą Charles Lyndon, skierowali właśnie pozew przeciwko operatorom EE (należy do BT), Vodafone, Three i O2 (należy do Virgin Media O2) na łączną sumę 3,3 mld funtów. W pozwie czterem największym operatorom telefonii komórkowej w Wielkiej Brytanii zarzuca się, że pobierają od swoich stałych, lojalnych klientów, nadmierne opłaty.

Tym razem chodzi przede wszystkim o to, że operatorzy pobierają płatności za telefony, które ich konsumenci dawno już spłacili w ramach pierwszej umowy. Z dokumentów przedstawionych przez kancelarię prawniczą ma wynikać, że każde roszczenie może być warte ok. 1800 funtów. – Wnoszę pozew zbiorowy, ponieważ uważam, że te cztery firmy telekomunikacyjne systematycznie wykorzystywały miliony lojalnych klientów w Wielkiej Brytanii. Poprzez kary za lojalność – mówi w brytyjskich mediach Gutmann. A dodajmy, że ten dyrektor Citizens Advice jest już doświadczony w walce o prawa klienta. W przeszłości składał także pozwy zbiorowe przeciwko Apple i firmom kolejowym w Wielkiej Brytanii.

Operatorzy telefonii komórkowej niczego się nie nauczyli?

Sprawa dotycząca „karania” konsumentów za lojalność to nie nowość. Głośno było o tym na Wyspach już kilka lat temu, w efekcie czego rząd przyjął nowe przepisy. Te zobowiązały operatorów telewizyjnych i dostawców usług telekomunikacyjnych do informowania swoich klientów o zbliżającym się terminie wygaśnięcia umowy. W tym także o jej automatycznym przedłużeniu w razie braku informacji ze strony klienta o chęci jej zakończenia lub zmiany. Poza tym na mocy ustawy, która weszła w życie 15 lutego 2020 r., dostawcy usług telewizyjnych i telekomunikacyjnych zostali zobowiązani do informowania klientów o promocyjnych ofertach. O wszystkim, czym operatorzy kuszą nowych klientów.

Niestety, z zeszłorocznego raportu Citizens Advice wynika, że wciąż jeden na siedmiu konsumentów ponosi w UK tzw. „kary za lojalność”. W tym m.in. za usługi telekomunikacyjne.

Problemy firm telekomunikacyjnych w UK się mnożą

To jednak nie koniec problemów firm telekomunikacyjnych na Wyspach. Przedsiębiorstwa są też krytykowane za wprowadzanie podwyżek cen, ponad inflację, w połowie obowiązywania umowy. Praktyka ta nie jest dozwolona w innych sektorach, w tym wśród dostawców energii elektrycznej i gazu. Natomiast firmy telekomunikacyjne podwyższają rachunki bazując na wskaźniku cen towarów i usług konsumenckich (CPI) lub na indeksie cen detalicznych (RPI), a następnie dodają do tego jeszcze kilka punktów procentowych podwyżki.

Z najnowszego badania grupy konsumenckiej „Which?” wynika, że w 2024 r. firmy telekomunikacyjne zarobią nawet 488 mln funtów w efekcie podwyżek cen w połowie kontraktu.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Większość Brytyjczyków popiera samobójstwo wspomagane

Citizens’ Jury, będące reprezentatywną próbą społeczeństwa w Anglii, poparło zalegalizowanie samobójstwa wspomaganego

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?

Twoje prawa jako pasażera. Co zrobić, gdy lot samolotem jest odwołany lub opóźniony?

Podróżowanie samolotem jest wygodne i szybkie. Latamy na urlop, w celach biznesowych oraz rodzinnych. Jednak zdarzają się sytuacje, które mogą zakłócić lot.

Big Stand-Up Night – zobacz na żywo najlepszych polskich komików!

Trzy szalone wieczory z polskimi stand-uperami szykują się w UK we wrześniu pod szyldem Big Stand-Up Night. Kup bilety już dziś

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?