Czy w tym roku można spodziewać się Bożego Narodzenia z pięknym śniegiem? „Białe święta” w definicji Met Office są wtedy, gdy w ciągu 24 godzin 25 grudnia gdzieś w Wielkiej Brytanii spadnie… jeden płatek śniegu! Tradycyjnie, brytyjscy meteorolodzy weryfikowali taki opad przy budynku Met Office w Londynie, ale teraz takich lokalizacji jest znacznie więcej.
Czy w 2023 roku możemy liczyć na „białe święta” w UK? Met Office publikując pierwszą prognozę dotyczącą opadów śniegu na Boże Narodzenie, zastrzega, iż da się dokładnie przewidzieć pogodę z maksymalnie pięciodniowym wyprzedzeniem. Obecne prognozy mówią o „niepewnej” pogodzie na weekend poprzedzający Boże Narodzenie. W większości kraju ma padać deszcze, temperatury mają pozostawać relatywnie wysokie, a tylko lokalnie można oczekiwać śniegu.
Rzecz jasna są to prognozy długoterminowe i mogą się one jeszcze zmienić. Póki co Met Office przewiduje, że pojawienie się białego puchu jest bardziej prawdopodobne pod koniec roku
Długoterminowe prognozy Met Office nie napawają optymizmem…
Jeszcze w XVIII i XIX wieku zwłaszcza przed zmianą kalendarza, która miała miejsce w Wielkiej Brytanii w 1752 roku, „białe święta” były na Wyspach zjawiskiem dość powszechnym. Obecnie, w wyniku także zmian klimatycznych, stały się one rzadszym zjawiskiem. Jak podaje Met Office, od 1960 roku opad śniegu odnotowany przez 5% stacji pogodowych w kraju wystąpił w połowie świąt Bożego Narodzenia w tym okresie.
Nie oznacza to jednak wcale, że w tym czasie śnieg leżał na ulicach, na dachach i drzewach, jak w „Opowieści wigilijnej” Karola Dickensa. Rozległa pokrywa śnieżna (sytuacja, gdy 40% stacji zgłasza obecność białego puchu o godzinie 9:00) w okresie świąt wystąpiła tylko… czterokrotnie! Z „białymi świętami” mieliśmy do czynienia w latach 1981, 1995, 2009 i 2010.
Kiedy ostatni raz w UK na święta spadł śnieg?
Ostatnio, w 2022 roku (technicznie!) mieliśmy do czynienia ze śnieżnym Bożym Narodzeniem. 9% stacji odnotowało opady śniegu, chociaż żadna nie zgłosiła zalegania śniegu na ziemi. W 2021 i 2020 6% stacji pogodowych odnotowało opady białego puchu, ale mniej niż 1% stacji zgłosiło zaleganie śniegu w 2021 i tylko 4% w 2020 r.
Ani w roku 2018, ani w 2019 nie odnotowano opadów śniegu w żadnym rejonie Wielkiej Brytanii. Z kolei w 2010 mieliśmy do czynienia z prawdziwie białymi świętami w dużej części kraju. Aż 83% stacji odnotowało opad śniegu (najwięcej w historii), a 19% zarejestrowało zaleganie białego puchu.
Dlaczego „białe święta” na Wyspie zdarzają się tak rzadko?
Odpowiadając w największym skrócie — za brak śniegu w zimie w UK odpowiada bardzo specyficzny klimat panujący na Wyspie. Śnieg jako taki należy do rzadkości, a jego opady występują regularnie jedynie w szkockich górach.
Wyspiarskie położenie, a zwłaszcza sąsiedztwo ciepłego Prądu Północnoatlantyckiego (przedłużenie Prądu Zatokowego), opływającego Wyspy Brytyjskie od północy i zachodu, powodują, że Wielka Brytania ma klimat umiarkowany ciepły, wybitnie morski. Oznacza to, że decydujący wpływ na pogodę w Londynie i Birmingham, w Cardiff i Edynburgu, w Kornwalii i hrabstwie Kent ma to, co dzieje się nad wodami Oceanu Atlantyckiego.