piątek, 20 września, 2024

Ofcom od 2025 zmienia zasady wprowadzania podwyżek opłat za TV, internet i usługi mobilne

Od 17 stycznia 2025 roku firmy zajmujące się zapewnianiem dostępu do szerokopasmowego internetu, telewizji naziemnej czy usług telekomunikacyjnych muszą w sposób jasny informować swoich klientów o wszelkich podwyżkach wysokości abonamentu w ramach trwającej umowy. Dostawcy tych usług muszą również określić dokładnie kiedy nastąpi zmiana miesięcznej opłaty.

Praktyka podwyższania stawek o wysokość inflacji jest w UK rzeczą powszechną, ale jak wynika z dochodzenia przeprowadzonego przez brytyjski organ regulacyjny rynku telekomunikacyjnego, klienci nie mają „wystarczającej pewności” co do tego, o ile mogą wzrosnąć ich rachunki.
Dość powiedzieć, że w zeszłym roku miliony gospodarstw domowych dotknęły duże podwyżki rachunków za TV, internet czy telefon, które były znacznie wyższe, niżby to wynikało ze stopy inflacji w UK. Niektóre z nich sięgnęły nawet do 17,3%.

Co zmieni się dzięki Ofcomowi?

W związku z taką sytuacją Ofcom zaproponował, aby podwyżki, do których dochodzi w trakcie trwania umowy, były wyrażane bardzo konkretnie, jak to zostało ujęte, „w funtach i pensach”. Dzięki temu konsumenci byliby lepiej zorientowani i wiedzieli ile tak naprawdę będą płacić. Projekt ten jest owocem przeglądu przeprowadzonego przez organ regulacyjny w lutym 2023.
Od grudnia 2023 brytyjski organ regulacyjny rynku telekomunikacyjnego Ofcom zaczął pracować nad zmianami w zakresie tych praktyk. Po przeprowadzeniu odpowiednich konsultacji, w piątek 19 lipca 2024 roku, zatwierdzono te modyfikacje. Wejdą one w życie 17 stycznia 2025.

Co ustalono w ramach działań Ofcomu?

Ofcom ustalił, że czterech na dziesięciu (11 milionów) klientów usług szerokopasmowych i ponad połowa klientów telefonii komórkowej (36 milionów) korzystała z umów objętych podwyżkami cen związanymi z inflacją. Zgodnie z obecnymi przepisami firmy telekomunikacyjne mogą podnosić ceny w trakcie obowiązywania umowy zgodnie z inflacją plus dodatkowo do 3,9%. Do podejmowania decyzji o podwyżkach cen zwykle wykorzystuje się wskaźnik inflacji cen towarów i usług konsumenckich (CPI) lub wskaźnik cen detalicznych (RPI).
Ponad połowa (55%) osób korzystających internetu i 58% osób korzystających z usług mobilnych nie wie, co mierzą wskaźniki inflacji, takie jak CPI i RPI. Bardzo niewielu abonentów usług szerokopasmowych (16%) i klientów korzystających z usług mobilnych (12%) było świadomych wzrostu cen i potrafiło stwierdzić, że jest on powiązany z inflacją. Ofcom podał, że otrzymał ponad 800 skarg związanych z podwyżkami cen w kontraktach w okresie od stycznia do października tego roku.
Ofcom podał, że otrzymał ponad 800 skarg związanych z podwyżkami cen w kontraktach w okresie od stycznia do października tego roku.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Ponad 1,7 mln gospodarstw domowych w UK nie chce tej zimy włączać ogrzewania

2-3 milionów gospodarstw domowych w UK albo w ogóle nie włączy ogrzewania tej zimy, albo będzie z tym zwlekać do ostatniej chwili

Minister ds. policji i przestępczości ukradziono torebkę na konferencji dotyczącej… kieszonkowców

Do tych zdarzeń doszło w miniony wtorek, 10 września 2024 roku, podczas konferencji Stowarzyszenia Kuratorów (Police Superintendents' Association) w Kenilworth, w środkowej Anglii.

Potrójne morderstwo w Luton. 18-latek zabił członków swojej rodziny

Do potrójnego morderstwa w Luton doszło w wieżowcu mieszkalnym w piątek. Zginęło tam trzech członków tej samej rodziny.

Zasiłek dla bezrobotnych w Holandii

Dowiedz się, jakie warunki należy spełniać, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych (WW-uitkering) w Holandii, jaka jest wysokość świadczenia i jak długo można je pobierać.

Dzieci w Holandii otrzymają szczepionkę MMR znacznie wcześniej

Jak wynika z informacji podanych przez RIVM, dzieci w Holandii będą otrzymywać szczepionkę przeciwko odrze, śwince i różyczce.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?