piątek, 20 września, 2024

Żywność dla alergików jest horrendalnie droga. Mało kto może sobie na nią pozwolić

Mieszkańcy UK, którzy borykają się z różnymi alergiami pokarmowymi, nie mają łatwego życia. Żywność „wolna od” alergenów jest tak droga, że mało kto może sobie na nią pozwolić.

Alergie pokarmowe w UK to problem powszechny

Z danych wynika, że na alergie lub różnego typu nietolerancje pokarmowe cierpi w Wielkiej Brytanii nawet 2,3 mln ludzi. Jedną z najpoważniejszych tego typu dolegliwości jest celiakia, czyli choroba autoimmunologiczna, która objawia się nietolerancją glutenu. Dla osób, które potrzebują żywności „wolnej od” nie ma jednak w sklepach szerokiej i przystępnej cenowo oferty. Z raportu Food Standards Agency wynika, że w 2022 r. osoby cierpiące na celiakię lub inne nietolerancje pokarmowe wydawały na żywność o 27 proc. więcej niż osoby bez takich problemów.

Najgorzej z problemem tym radzą sobie mieszkańcy Anglii, gdzie trudno jest o dodatkową pomoc w zakupie specjalnej żywności. Nieco lepiej natomiast sytuacja przedstawia się w Walii, Szkocji i Irlandii Północnej. Tam na przykład osoby z celiakią mają dostęp do przystępnych cenowo, bezglutenowych produktów pierwszej potrzeby. W tym na przykład do chleba, makaronu i mąki.

Żywność dla osób z alergiami jest bardzo droga

Dane nie pozostawiają wątpliwości – żywność dla pacjentów z alergiami i nietolerancją pokarmową jest zwyczajnie bardzo droga. Na przykład najtańsze mleko owsiane kosztuje w granicach 1,30 – 1,40 funta za litr, czyli ponad dwukrotnie więcej niż litr mleka krowiego. Z kolei standardowej wielkości chleb bezglutenowy jest od czterech do sześciu razy droższy niż najtańsze bochenki chleba zawierające gluten. Inne produkty bezglutenowe są średnio przynajmniej dwa razy droższe niż ich odpowiedniki z glutenem. – Pacjenci są kierowani do szpitala z powodu utrzymujących się objawów takich jak ból brzucha, utrata masy ciała czy biegunka. [A] testy wykazują, że jest to spowodowane nieprzestrzeganiem diety bezglutenowej. I wtedy okazuje się, że jedzą normalny chleb. Bo nie stać ich na chleb bezglutenowy. Mówią, że jedzą gluten, bo nie mają alternatywy – przybliża problem dr Kate Evans, konsultant gastroenterolog z Royal Berkshire NHS Trust.

 

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Pożyczka Support for Mortgage Interest – na czym polega ten program pomocowy?

Kto może się ubiegać o pożyczkę Support for Mortgage Interest? Ile można zyskać i jak wygląda spłata pożyczki?

Droższe parkingi dla SUV-ów

Wyższe opłaty za parkowanie dla SUV-ów. Czy to rozwiązanie jest słuszne?

Laburzyści planują zakaz reklamowania śmieciowej żywności. Ale to nie wszystko

Partia Pracy jest zdeterminowana i chce zakazać reklamowania żywności śmieciowej. Aby zawalczyć z otyłością i zmniejszyć presję na NHS

Kierowcy Bolta zawalczą przed sądem o prawa pracownicze

Kierowcy Bolt chcą korzystać z praw pracowniczych na podobnych zasadach co pracownicy w innych sektorach. Poszli z tym do sądu

Councile wciąż mają do rozdania 57 mln funtów w ramach Household Support Fund

Do końca września można wnioskować o pomoc w ramach programu Household Support Fund. Councile mają jeszcze na ten cel 57 mln funtów

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?