Żywność dla alergików jest horrendalnie droga. Mało kto może sobie na nią pozwolić

Mieszkańcy UK, którzy borykają się z różnymi alergiami pokarmowymi, nie mają łatwego życia. Żywność „wolna od” alergenów jest tak droga, że mało kto może sobie na nią pozwolić.

Alergie pokarmowe w UK to problem powszechny

Z danych wynika, że na alergie lub różnego typu nietolerancje pokarmowe cierpi w Wielkiej Brytanii nawet 2,3 mln ludzi. Jedną z najpoważniejszych tego typu dolegliwości jest celiakia, czyli choroba autoimmunologiczna, która objawia się nietolerancją glutenu. Dla osób, które potrzebują żywności „wolnej od” nie ma jednak w sklepach szerokiej i przystępnej cenowo oferty. Z raportu Food Standards Agency wynika, że w 2022 r. osoby cierpiące na celiakię lub inne nietolerancje pokarmowe wydawały na żywność o 27 proc. więcej niż osoby bez takich problemów.

Najgorzej z problemem tym radzą sobie mieszkańcy Anglii, gdzie trudno jest o dodatkową pomoc w zakupie specjalnej żywności. Nieco lepiej natomiast sytuacja przedstawia się w Walii, Szkocji i Irlandii Północnej. Tam na przykład osoby z celiakią mają dostęp do przystępnych cenowo, bezglutenowych produktów pierwszej potrzeby. W tym na przykład do chleba, makaronu i mąki.

Żywność dla osób z alergiami jest bardzo droga

Dane nie pozostawiają wątpliwości – żywność dla pacjentów z alergiami i nietolerancją pokarmową jest zwyczajnie bardzo droga. Na przykład najtańsze mleko owsiane kosztuje w granicach 1,30 – 1,40 funta za litr, czyli ponad dwukrotnie więcej niż litr mleka krowiego. Z kolei standardowej wielkości chleb bezglutenowy jest od czterech do sześciu razy droższy niż najtańsze bochenki chleba zawierające gluten. Inne produkty bezglutenowe są średnio przynajmniej dwa razy droższe niż ich odpowiedniki z glutenem. – Pacjenci są kierowani do szpitala z powodu utrzymujących się objawów takich jak ból brzucha, utrata masy ciała czy biegunka. [A] testy wykazują, że jest to spowodowane nieprzestrzeganiem diety bezglutenowej. I wtedy okazuje się, że jedzą normalny chleb. Bo nie stać ich na chleb bezglutenowy. Mówią, że jedzą gluten, bo nie mają alternatywy – przybliża problem dr Kate Evans, konsultant gastroenterolog z Royal Berkshire NHS Trust.

 

Teksty tygodnia

Koniec z settled status dla imigrantów po 5 latach pobytu

W ramach nowej polityki imigracyjnej brytyjski rząd zamierza skończyć z przyznawaniem settled status imigrantom po 5 latach pobytu.

Rynek pracy w UK coraz słabszy. Najgorzej w budowlance i handlu

Rynek pracy w UK nadal słabnie. Odnotowano spadek osób zatrudnionych. Zmniejszyła się także liczba wolnych miejsc pracy.

Londyn najszczęśliwszym miastem w UK, ale dopiero 31. na świecie

Jakie jest najszczęśliwsze miasto w UK? Oczywiście Londyn. Choć jednocześnie zajął dopiero 31 miejsce w rankingu szczęścia na świecie. Czy w Londynie żyje się szczęśliwie?

To będzie najsuchsza wiosna w historii i raczej rekordowo suche lato

Tegoroczna wiosna jest obecnie najsuchszą wiosną w historii. A brak deszczu w większości rejonów Wysp ma się utrzymać przez kolejne 10 dni.

Gangi rządzą Szkocją?

Ponad 100 osób aresztowanych za przemyt i dystrybucję narkotyków. Jedenaścioro dzieci pod specjalną ochroną ze względu na zagrożenie ze strony gangów.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie