Po 14 latach w UK obywatelce kraju UE grozi wydalenie. Nie dopełniła formalności

Pewna Włoszka przez kilka lat żyła w błogiej nieświadomości, że może pozostać w Wielkiej Brytanii bezterminowo z uwagi na posiadaną kartę stałego pobytu. I choć już wkrótce ma szansę uzyskać stopień doktora na Uniwersytecie Londyńskim, to teraz grozi jej jednocześnie wydalenie z UK.

Karta stałego rezydenta nie zwalniała z obowiązku wystąpienia o status osoby osiedlonej

Od zakończenia EU Settlement Scheme – programu, który zezwalał wszystkim obywatelom krajów Unii Europejskiej na bezterminowe pozostanie w Wielkiej Brytanii po uzyskaniu statusu osoby osiedlonej, minęły już ponad dwa lata. Jednak okazuje się, że na Wyspach nadal żyją osoby, które dopełnienie obowiązku „osiedleńczego” zwyczajnie przespały. Tak jest na przykład w przypadku pewnej Włoszki, która w Wielkiej Brytanii żyje i intensywnie pracuje od 14 lat. Kobieta, która uzyskała dyplom z technologii ochrony środowiska w Imperial College w Londynie i która kończy studia doktoranckie na Uniwersytecie Londyńskim, właśnie dowiedziała się, że jej karta stałego rezydenta nie upoważnia jej do życia w UK.

Włoszka ma męża Brytyjczyka i córkę z podwójnym obywatelstwem. Do tego aktywnie inwestuje w start-upy zajmujące się ochroną środowiska, przyczyniając się tym samym do transformacji energetycznej kraju. I nawet ona, pomimo posiadanego wykształcenia oraz silnych relacji z Wielką Brytanią, może zostać zmuszona do opuszczenia Wysp. Kobieta nie wystąpiła bowiem w terminie o status osoby osiedlonej. A posiadana przez nią karta stałego rezydenta nie uprawnia do życia w UK po Brexicie. Home Office przypominał o tym na długo przed zakończeniem programu osiedleńczego EU Settlement Scheme w czerwcu 2021 roku.

Późne wnioski o status osoby osiedlonej – czy dają jakąś nadzieję?

Sytuacja Włoszki nie jest beznadziejna, jeśli chodzi o staranie się o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii, ponieważ funkcjonuje jeszcze coś takiego jak złożenie późnego wniosku. Ale urzędnicy patrzą na takie wnioski coraz bardziej surowo. Zwłaszcza że latem rząd usunął „brak świadomości” dotyczącej programu osiedleńczego jako przesłankę uprawniającą do złożenia takiego wniosku.

– Karta stałego pobytu nie ma terminu ważności. Wiem, co się dzieje na świecie, nie jestem głupia. Czytałam wówczas wytyczne. Nic nie wskazywało na to, że moja karta jest nieważna – tłumaczy się jednak w mediach Włoszka. I  uzupełnia, że wcześniej otrzymywała od urzędników sprzeczne informacje. A wtórują jej aktywiści reprezentujący obywateli krajów UE w UK, mówiąc, że w pułapkę dotyczącą programu osiedleńczego mogło wpaść tysiące obywateli państw unijnych. Także ci, którzy na Wyspach mieszkają od bardzo dawna i którzy posiadają tu dzieci a nawet wnuki.

Rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych nie ma jednak wątpliwości, że rząd przez długi czas informował o potrzebie uzyskania przez obywateli UE statusu osoby osiedlonej. A także że inne dokumenty uprawniające do stałego pobytu w UK stracą ważność z dniem 30 czerwca 2021 r. – Od przypominanego wszędzie terminu składania wniosków w programie [osiedleńczym] minęły ponad dwa lata. Zgodnie z naszymi zobowiązaniami zawartymi w umowach dotyczących praw obywatelskich, w dalszym ciągu przyjmujemy i rozpatrujemy spóźnione wnioski. Od osób, które mają do tego uzasadnione podstawy – precyzuje rzecznik.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

37-latek zaatakował pielęgniarkę w szpitalu. Kobieta ma poważne obrażenia

W Royal Oldham Hospital 37-letni mężczyzna zaatakował pielęgniarkę ostrym narzędziem na oddziale ratunkowym.

Podwyżka opłat za czynności konsularne w Wielkiej Brytanii

1 stycznia 2025 wzrosła wysokość opłat konsularnych ponoszonych przez Polaków mieszkających w UK. O ile wzrosły ceny za czynności konsularne?

Jaki supermarket w UK był najtańszy w grudniu 2024?

Najtańszy supermarket w UK - która z popularnych sieci handlowych na Wyspach oferuje najkorzystniejsze ceny?

HMRC ostrzega przed zbliżającym się terminem rozliczeń podatkowych

HMRC ostrzega podatników, aby złożyli swoje zeznania podatkowe Self Assessment przed zbliżającym się terminem.

Dostał 5000 funtów odszkodowania za skaleczenie przy goleniu

48-letni londyńczyk dostał 5000 funtów odszkodowania od firmy produkującej maszynki do golenia, gdy skaleczył się jednym z jej produktów.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie