Najnowsze dane pokazują, że w grudniu ceny w sklepach nadal rosły. Inflacja cen w sklepach wyniosła 4,3 proc., pomimo tego, że wyraźnie spadły w tym okresie ceny żywności.
Ceny w sklepach wciąż rosną
Ceny w sklepach w ostatnim miesiącu wzrosły o 4,3 proc. I to pomimo tego, że inflacja cen żywności spadła w grudniu do 6,7 proc. (z 7,7 proc. w listopadzie). Spadki w zakresie inflacji cen produktów spożywczych (najniższej od czerwca 2022 r.) zrównoważyły wzrosty produktów nieżywnościowych. Niedługo po wyprzedażach z okazji Black Friday, ceny takich artykułów podniosły się, osiągając poziom 3,1 proc. w porównaniu do 2,5 proc. w listopadzie.
Ogólny wzrost cen nastąpił zatem pomimo powszechnych, przedświątecznych przecen. I pomimo tego, jak wskazuje Mike Watkins z firmy analitycznej NielsenIQ, że promocje na żywność w tym roku osiągnęły najwyższy poziom od czterech lat.
W 2024 r. ceny żywności w UK będą rosły
Przed mieszkańcami UK rysuje się jednak niepewna przyszłość. Wszystko to dlatego, że już wkrótce na Wyspach zaczną obowiązywać nowe kontrole graniczne towarów sprowadzanych z krajów Unii Europejskiej. Już od 30 stycznia import z UE niektórych towarów, w tym niektórych produktów zwierzęcych, roślin i produktów roślinnych, a także żywności wysokiego ryzyka bez komponentów zwierzęcych będzie wymagał dołączania specjalnych świadectw zdrowia. Z końcem kwietnia z kolei w Wielkiej Brytanii ruszą fizyczne kontrole tychże towarów, co w efekcie przełoży się na wzrost cen żywności importowanej do UK.
– Sprzedawcy detaliczni będą w dalszym ciągu robić wszystko, co w ich mocy, aby utrzymać ceny na niskim poziomie w 2024 r. Ale na ich drodze stoją przeszkody, w tym nowe kontrole graniczne dla importu z UE. A także setki milionów więcej z tytułu stawek biznesowych od kwietnia. Rząd powinien pomyśleć dwa razy, zanim nałoży nowe koszty na przedsiębiorstwa handlu detalicznego. Ponieważ to nie tylko wstrzymuje istotne inwestycje w społecznościach lokalnych, ale też powoduje wzrost cen dla gospodarstw domowych borykających się z trudnościami – mówi Helen Dickinson, dyrektor naczelna British Retail Consortium.