Jakie zmiany w systemie alimentacyjnym mają zostać wprowadzone w Irlandii?

W Irlandii wprowadzone zostaną istotne zmiany w ramach systemu alimentacyjnego. Efektem przeprowadzonego przez resort sprawiedliwości przeglądu jest 26 rekomendacji. Wdrożenie ich ma zwiększyć efektywność działania w tym zakresie.

Irlandzka minister sprawiedliwości Helen McEntee stwierdziła, iż niepłacenie alimentów na rzecz dzieci jest (niestety!) często występującym problemem w kraju. Obecnie dostępne możliwości egzekwowania prawa w tym zakresie są ograniczone. W ramach przedstawionych rekomendacji określono, w jaki sposób powinno zostać zawarte porozumienie w sprawie wymiany informacji pomiędzy urzędem skarbowym, Departamentem Ochrony Socjalnej (Department of Social Protection) i Służbą Sądowniczą (Courts Service), jak czytamy na łamach portalu „The Journal”.

Co ma zmienić się w systemie alimentacyjnym obowiązującym w Irlandii?

Co więcej, jedną z kluczowych rekomendacji zdaje się propozycja polegająca na potrącaniu alimentów na dzieci bezpośrednio z zasiłków socjalnych oraz możliwość zamrażania środków finansów rodziców, którzy unikają płacenia tego typu należności. W niektórych przypadkach alimenty na dziecko mogą być pobierane bezpośrednio z rachunku bankowego danej osoby.

Z kolei wśród ewentualnych kar nakładanych na alimentacyjnych dłużników wymienia się wyroki w zawieszeniu. Wśród innych propozycji pojawił się także mechanizm, który w ramach mediacji wprowadza obowiązkowe sesje informacyjne. Podczas tego typu spotkań rodzice będą zachęcani do porozumienia się dla dobra dziecka. Co więcej, rząd zapowiada prowadzenie kampanii informacyjnej, promującej „kulturę płacenia” alimentów.

„Jestem zdeterminowana podjąć działania w tym obszarze”

– Jestem zdeterminowana podjąć działania w tym obszarze, aby zapewnić każdemu dziecku odpowiednie wsparcie – komentuje minister McEntee, jak cytujemy za portalem „The Journal”. Jednocześnie zapowiada, że wdrażanie rekomendacji rozpocznie się niezwłocznie, tak szybko, jak to tylko możliwe. „Bez zwłoki” ma zostać utworzona międzyresortowa grupa, której zadaniem będzie opracowanie ustaw w tym zakresie.

– W późniejszym czasie zwrócę się do rządu o zgodę na inne zalecenia, które będą wymagały zmian legislacyjnych, aby mieć pewność, że zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby zapewnić dzieciom bezpieczeństwo i stabilność – dodała minister sprawiedliwości.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Jak aplikować o ETA? Coraz więcej Polaków o to pyta

Coraz więcej Polaków pyta, jak aplikować o ETA. Od 2 kwietnia osoby, które będą wybierać się na Wyspy, powinny uzyskać ten dokument.

WAŻNE! Dyżur paszportowy w Norwich i Peterborough

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie podanym przez serwis RP,...

Wielka Brytania planuje zaostrzenie polityki imigracyjnej

Minister spraw wewnętrznych planuje zaostrzenie polityki imigracyjnej. Chce zająć się unikaniem przez nielegalnych imigrantów deportacji.

Kamery z systemem rozpoznawania twarzy w Croydon

Działacze na rzecz ochrony prywatności biją na alarm. Ich zdaniem życie w UK „powoli staje się dystopijnym koszmarem”.

Ministerstwo sprawdza konta osób pobierających Universal Credit

Osoby pobierające Universal Credit poproszono o zgłaszanie następujących zmian. Ministerstwo sprawdza konta tych osób.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Irlandii

Wydarzenia kryminalne

Transport