piątek, 20 września, 2024

Dzięki nowej funkcji w aplikacji mObywatel żaden oszust nie weźmie na ciebie kredytu

W aplikacji mObywatel pojawiła się nowa funkcja, dzięki której możemy zastrzec numer PESEL i zadbać o swoje bezpieczeństwo. Chroni nas to przed oszustami, którzy kradną dokumenty lub dane i na przykład zaciągają kredyty w czyimś imieniu.

Od stycznia 2024 roku w aplikacji mObywatel można zastrzec numer PESEL, dzięki czemu nikt nie weźmie na nas pożyczki lub kredytu. Jak podało Ministerstwo Cyfryzacji: „Zastrzeżenie chroni nas przed konsekwencjami np. kradzieży dokumentów czy danych. Przypominamy, że od 1 czerwca br. instytucje ujęte w ustawie (np. banki, firmy telekomunikacyjne) będą miały obowiązek sprawdzać bazę zastrzeżonych numerów PESEL”.

Zastrzeżenie numeru PESEL w aplikacji mObywatel

Funkcja zastrzeżenia PESEL-u w aplikacji mObywatel jest dostępna od stycznia 2024 roku. Jednak podmioty, które ujęto w ustawie, czyli np. banki czy firmy telekomunikacyjne, będą musiały sprawdzać bazę danych dopiero od 1 czerwca.

Ministerstwo Cyfryzacji twierdzi, że ten paromiesięczny „okres karencji” jest niezbędny do tego, aby odpowiednie instytucje mogły zastosować się do wymogów prawnych. Ponadto ministerstwo namawia do zastrzeżenia już teraz swojego PESEL-u i zwraca uwagę na fakt, że zawsze można się z tego wycofać.

Co zrobić, aby zastrzec PESEL?

Aby zastrzec PESEL w aplikacji mObywatel należy otworzyć tę aplikację i na głównym ekranie w sekcji usług znaleźć ikonę z kłódką pod nazwą „Zastrzeż PESEL”. Drugą opcją jest wybranie z dolnej belki „Usługi” i znalezienie tej sekcji na liście.

W ten sposób możemy zarówno zastrzec numer PESEL, jak i się z tego wycofać. A także możemy sprawdzić, kto weryfikował nasze dane.

Po zastrzeżeniu numeru PESEL nadal możemy z niego korzystać załatwiając na przykład sprawy urzędowe, gdy kupujemy leki na receptę, idziemy do lekarza lub przy kupnie biletów lotniczych. Nie można jednak podpisać umowy kredytowej, otrzymać duplikatu karty SIM, zrobić zakupów na raty, a także załatwić pewnych spraw notarialnych.

Przed czym nas chroni zastrzeżenie numeru PESEL?

Zastrzeżenie numeru PESEL jest dobrym rozwiązaniem, aby ochronić nas przed np. skutkami kradzieży dokumentu tożsamości. Wtedy nikt nie może zaciągnąć zobowiązań w naszym imieniu.

Ministerstwo Cyfryzacji informuje: „Zastrzeżenie numeru PESEL przeciwdziała wyłudzaniu pieniędzy czy wyrabianiu duplikatów karty SIM, wykorzystanych do nielegalnego autoryzowania transakcji. Dotychczas ofiary kradzieży danych borykały się z problemem konsekwencji, jakie musieli ponosić z tytułu np. zaciągniętych pożyczek. Po wejściu w życie przepisu w pełni, osoba poszkodowana będzie zwolniona z płacenia kredytów zaciągniętych przez złodziei. To firmy chcące odzyskać środki będą musiały udowodnić, że dopełniły wszelkich formalności i właściwie zweryfikowali, czy kredyt mógł zostać udzielony na podane dane”.

Według danych ministerstwa od 17 listopada 2023 roku do 7 stycznia 2024 roku ponad 1,2 mln ludzi zastrzegło już swój numer PESEL.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Strajk Polaków w fabryce we Wrexham. Napisał do nas jeden z pracowników

Przez strajk w fabryce we Wrexham, w której pracuje około 600 Polaków, mogą wystąpić problemy z dostawą gotowych posiłków do supermarketów.

Nowy wariant COVID-19 szaleje w Europie. Czy ktoś jeszcze się tym przejmuje?

Nowy wariant COVID-19, nazwany Covid XEC, wzbudza coraz większe...

Tesco przegrywa ważną batalię w sądzie. Pracownicy mogą odetchnąć z ulgą

To bardzo ważny wyrok Sądu Najwyższego w UK. Tesco nie mogło zwolnić pracowników i zatrudnić ich na niższej pensji

Szabrownicy wykorzystują tragedię powodzian

Podano niepokojące informacje z Kłodzka i Lewina Brzeskiego, gdzie pojawili się szabrownicy, którzy wykorzystują tragedię powodzian.

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?