Bank Anglii utrzymał stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Najwyższym od 15 lat

Po raz czwarty z rzędu Bank Anglii utrzymał stopy procentowe na poziomie 5,25 proc. Wysokość stóp procentowych nadal jest więc najwyższa od 15 lat. Ale eksperci prognozują spadek inflacji w ciągu najbliższych miesięcy do celu inflacyjnego na poziomie 2 proc.

Stopy procentowe pozostaną na niezmienionym poziomie

Bank Anglii zdecydował się ponownie utrzymać stopy procentowe na poziomie 5,25 proc. I to pomimo tego, że inflacja w UK znacząco w ostatnim czasie się obniżyła (w grudniu wyniosła 4,2 proc., po nieznacznym skoku w porównaniu do listopada, gdy wyniosła 3,9 proc.). Zaskoczeni najnowszą decyzją Komitetu Polityki Pieniężnej (the Monetary Policy Committee, MPC) nie są eksperci giganta bankowości inwestycyjnej – Goldman Sachs. Ci spodziewają się powolnego obniżania stóp procentowych od maja. Natomiast niektórzy ekonomiści prognozują, że Bank Anglii może do końca 2024 r. obniżyć stopy procentowe nawet o 3 proc.

- Advertisement -

Jedna członkini Komitetu Polityki Pieniężnej Swati Dhingra była innego zdania i zachęcała pozostałych członków MPC do obniżenia stóp procentowych. Dhingra argumentuje, że inflacja znajduje się już na „zdecydowanej ścieżce spadkowej”. Natomiast Bank Anglii ryzykuje zbyt szybkie cięcie stóp procentowych w późniejszym czasie, jeśli nie zacznie obniżek teraz.

Co ciekawe, wyłom Swati Dhingra w zakresie głosowania nad obniżką stóp procentowych był pierwszym tego typu zjawiskiem od prawie czterech lat. Jednocześnie aż dwoch członków MPC zagłosowało za podniesieniem stóp procentowych z 5,25 proc. do 5,5 proc. Argumentowali oni to tym, że płace nadal rosną w UK szybciej niż wcześniej oczekiwano.

Walka z inflacją nie jest jeszcze zakończona

Pomimo wyraźnego spadku inflacji w ciągu ostatnich miesięcy, eksperci zwracają uwagę, że walka z nią jeszcze trochę potrwa. – Walka z inflacją jeszcze się nie zakończyła. Ale koniec jest już widoczny. Wynika to głównie z ożywienia globalnych łańcuchów dostaw i spadku kosztów energii. A nie z rosnącego bezrobocia, jak początkowo spodziewał się Bank Anglii i większość ekonomistów – mówi Carsten Jung, starszy ekonomista w think tanku IPPR. I dodaje: – Mimo że inflacja spada, dochody ludzi w dalszym ciągu nie dorównują wzrostowi cen, do jakiego doszło w ostatnich latach. A setki tysięcy osób niedawno popadły w nędzę. Aby je wesprzeć, potrzebne jest większe wsparcie. Potrzebujemy także bardziej kreatywnych działań ze strony polityków, aby obniżyć ceny, w tym cen żywności i energii.

Teksty tygodnia

Pracujesz z domu? Uważaj na fałszywe agencje oferujące zwrot podatku

HMRC wydało ostrzeżenie skierowane do wszystkich pracujących z domu. Urząd apeluje o ostrożność przy składaniu wniosków o zwrot podatku. Chodzi o internetowe reklamy, które mogą wprowadzać w błąd i przysporzyć wielu problemów.

Zimno, wilgoć i pleśń. Tak mieszka ponad milion Brytyjczyków

Dane z analizy przeprowadzonej przez niezależnych badaczy Biblioteki Izby Gmin ujawniają, że ponad 1 milion prywatnie wynajmowanych domów w Wielkiej Brytanii nie spełnia standardu Decent Homes. To ponad jedna piąta prywatnego rynku najmu.

Rewolucja solarna w blokach? Wielka Brytania chce ułatwić montaż paneli na balkonach

Brytyjski rząd pracuje nad przełomowymi przepisami, które umożliwią mieszkańcom bloków i najemcom montaż balkonowych paneli słonecznych. Dotychczas osoby mieszkające w lokalach bez dostępu do dachu były praktycznie wykluczone z możliwości korzystania z energii odnawialnej zarówno ze względów technicznych, jak i prawnych.

Ceny żywności w UK gwałtownie rosną. Wszystkiemu winne upały

Najwięksi detaliści w Wielkiej Brytanii alarmują, że wysokie temperatury negatywnie wpływają na plony, co powoduje wzrost cen żywności. Ostatnia fala upałów w kraju przyniosła rekordowe temperatury. Jak poinformowało British Retail Consortium (BRC), roczna inflacja cen żywności w czerwcu wyniosła 3,7 procent.

Imigranci na brytyjskim rynku pracy. Jak wygląda obecnie sytuacja?

Migration Observatory opublikowało dane dotyczące imigrantów na brytyjskim rynku pracy. A konkretnie tego, jaką najczęściej wykonują pracę.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie