Rząd UK chce zachęcić jednorazowym bonusem w wysokości 1000 funtów do pracy, jako opiekun lub opiekunka w placówce dla dzieci w wieku przedszkolnym.
Brytyjski rząd od kwietnia 2024 zwiększa wymiar godzin bezpłatnej opieki przedszkolnej. Pracujący rodzice z dwulatków będą mogli korzystać z 15 godzin bezpłatnej opieki nad ich dzieckiem lub dziećmi. Z kolei od września z 15-godzinna opieka będzie dotyczyła dzieci od 9. miesiąca życia. Pełna 30-godzinna oferta dla wszystkich dzieci poniżej piątego roku życia zacznie obowiązywać od września 2025 roku. Rząd twierdzi, że to posunięcie mogłoby pomóc pracującym rodzicom zaoszczędzić około 6500 funtów rocznie na kosztach opieki nad dziećmi.
Z kolei 2 stycznia 2024 ruszył nabór wniosków o przyznanie darmowej opieki na dzieci w wieku dwóch lat. W trakcie trwania programu rodzice będą jednak musieli potwierdzać co trzy miesiące, że nadal kwalifikują się do korzystania z pomocy. Wnioski najlepiej jest składać za pośrednictwem rządowej strony internetowej Childcare Choices.
1000 funtów zachętą w rekrutacji
Według najnowszych danych z tej możliwości skorzystało już ponad 100 000 pracujących rodziców, jak podaje Department for Education (DfE).
W związku z rozwojem tego programu ruszył również nabór pracowników placówek opieki nad dziećmi. Rząd UK stawia na dodatek wysokości 1000 funtów, które mają skusić potencjalnych pracowników. Oferta pojawia się w momencie, gdy liczba placówek opieki nad dziećmi spada, głównie z powodu odchodzenia opiekunów z zawodu, jak czytamy na łamach serwisu informacyjnego BBC. Dodajmy, iż ten bonus nie będzie należał się wszystkim! W ramach programu pilotażowego będą mieli na niego szansę jedynie pracownicy 20 gmin.
Ilu pracowników trzeba zatrudnić?
Szacuje się, że aby sprostać oczekiwanemu wzrostowi zapotrzebowania na miejsca dla nowych przedszkolaków, potrzebny jest wzrost zatrudnienia o 8%. Oznacza to zatrudnienie 27 500 nowych pracowników.
W chwili obecnej, w sektorze edukacyjnym, w placówkach wczesnoedukacyjnych zatrudnionych jest 347 300 osób. W latach 2022-2023 ich liczba powiększyła się o 4% z 334 400 i wróciła do poziomów sprzed pandemii.