piątek, 20 września, 2024

Pracownicy w UK będą musieli zaakceptować niższe płace? W imię walki z inflacją

Ciężar za walkę z inflacją znów w największym stopniu będą musieli na siebie wziąć pracownicy mniej zamożni. Mówi o tym bez ogródek wiceprezes Banku Anglii.

Pracownicy muszą się pogodzić z niższymi wynagrodzeniami

Sarah Breeden, dyrektorka jednego z działów w Banku Anglii i jeden z czterech zastępców prezesa banku mówi wprost – pracownicy w Wielkiej Brytanii będą musieli zaakceptować niższe warunki płacowe, aby pomóc zwalczyć na Wsypach inflację. Podobnie jednak będą musiały zachować się firmy, ograniczając swoje zyski. – Aby inflacja w usługach powróciła do bardziej normalnego poziomu, konieczna będzie pewna kombinacja umiarkowanej presji na płace i marże firm – zaznaczyła Sarah Breeden. A na konferencji Women in Economics Network doprecyzowała, że wskaźniki rocznego wzrostu wynagrodzeń utrzymujące się w przedziale 6–7 proc. są zbyt wysokie.

Przypomnijmy, że roczny wzrost średnich zarobków pracowników, bez uwzględnienia premii, wyniósł 6,6 proc. w ciągu trzech miesięcy poprzedzających listopad. Najwyższy wzrost średnich pensji odnotowano w lipcu, gdy wyniósł on 8 proc. Wówczas wzrost ten był najwyższy od 2001 r., gdy rozpoczęto gromadzenie danych.

Bank Anglii potrzebuje większej stabilizacji do obniżenia stóp procentowych

Komunikat Banku Anglii jest dosyć przejrzysty – nie będzie obniżek stóp procentowych, dopóki sytuacja w gospodarce na dobre się nie ustabilizuje. Bank musi zobaczyć więcej dowodów na to, że inflacja wraca do preferowanego celu na poziomie 2 proc., zanim będzie mogła dokonać pierwszej obniżki stóp procentowych od początku pandemii Covid. Najnowsze dane pokazują, że inflacja spadła w grudniu do 4 proc., z ponad 10 proc. rok wcześniej. Większość ekonomistów prognozuje, że CPI w ciągu kilku miesięcy spadnie rzeczywiście do celu inflacyjnego wynoszącego 2 proc. lub niższego. A to na skutek m.in. spadku światowych cen energii.

Analitycy przewidują, że Bank Anglii obniży w tym roku stopy procentowe o 1 p.p., z obecnego poziomu 5,25 proc. Bank ma tego skłonić spadająca inflacja, ale też odczuwalna stagnacja w gospodarce.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Bezrobocie w Irlandii spadło – na „Zielonej Wyspie” ciągle trzeba rąk do pracy

Odsetek osób pozostających bez zatrudnienia na "Zielonej Wyspie" wyniósł 4,3%, jak podaje CSO. Miesiąc wcześniej, w lipcu, stopa bezrobocia wynosiła nieco więcej, bo 4,7%.

Powodzie i podtopienia w Polsce. Nadchodzi koszmarny weekend w wielu województwach

Polska obecnie zmaga się z trudną sytuacją pogodową, a...

Strajk Polaków w fabryce we Wrexham. Napisał do nas jeden z pracowników

Przez strajk w fabryce we Wrexham, w której pracuje około 600 Polaków, mogą wystąpić problemy z dostawą gotowych posiłków do supermarketów.

Zasiłek na dziecko w Holandii – kompleksowy przewodnik

Zasiłek na dziecko w Holandii jest wsparciem dla rodziców i opiekunów dzieci, zapewniającym wsparcie na pokrycie kosztów wychowania.

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?