Czy żywność ultra przetworzona powinna być odpowiednio oznaczona?

Naukowcy badają, czy warto, aby żywność ultra przetworzona sprzedawana w brytyjskich sklepach była odpowiednio i wyraźnie oznaczana. Czemu ma służyć wprowadzenie takiego rozwiązania? Czym jest żywność wysokoprzetworzona i czy w jakikolwiek sposób może być szkodliwa?

Brytyjscy naukowcy rozważają wydanie rekomendacji dotyczącej wprowadzenia odpowiednich oznaczeń dla żywności o najwyższym stopniu przetworzenia dostępnej w brytyjskich sklepach. Wprowadzenie takiego rozwiązania może okazać się potrzebne, ponieważ niektóre ultraprzetworzone produkty spożywcze mogą zostać zaliczone do „zdrowej” zielonej kategorii w systemie „sygnalizacji świetlnej”, a w efekcie wprowadzać w błąd konsumentów, jak czytamy na łamach serwisu informacyjnego BBC.

Zdrowa żywność, ale nie do końca

Według badań przeprowadzonych przez zespół naukowców z University College London niektórzy konsumenci w UK kupując jedzenie, nie mają pojęcia, że włożyli do swojego koszyka żywność ultraprzetworzoną, która wpływa na zwiększone ryzyko chorób serca oraz powoduje otyłość. Z czego to wynika?

Otóż obecnie etykiety umieszczone na produktach sprzedawanych w UK muszą informować jedynie o tym, czy dany produkt spożywczy ma wysoką zawartość tłuszczu, soli i cukru, ale nie zawierają żadnych informacji na temat sposobu jego przetworzenia.

Wprowadzanie klientów w błąd

Badacze z University College London przyjrzeli się w sumie 3000 różnych artykułów spożywczych i napojów. Jak się okazało, większość produktów ultraprzetworzonych została (prawidłowo!) oznaczone na czerwono. Przyczyną była znacznie większa ilość tłuszczu, tłuszczów nasyconych, cukru, soli i energii. Ale niewielka część żywności tego typu (UPF) nie miała odpowiedniego oznaczenia, co może wprowadzać w błąd, szczególnie że na czerwono oznaczana są ze wszech miar zdrowe produkty, takie jak orzechy czy mleko.

Starszy pracownik naukowy UCL i specjalista ds. kontroli wagi, dr Adrian Brown zwracał uwagę na przykład produkty typu „meat alternative”. – Generalnie taką żywność można uznać za UPF, ale jeśli spojrzysz na etykietę z przodu opakowania zawierającą informację o wartości energetycznej, tłuszczu, tłuszczach nasyconych i cukrze, to oznaczenia są zielone, przez co wiele osób uzna ją za zdrową – zwracał uwagę, jak cytujemy za BBC.

Zespół doktora Browna rozpoczął badanie, aby sprawdzić, jak zdrowa może być dieta zawierająca wyłącznie UFP w porównaniu z dietą minimalnie przetworzoną i czy należy udzielać wskazówek konsumentom w tym zakresie.

Żywność przetworzona, wysoce przetworzona i ultra przetworzona – czym się różnią?

Czym jest żywność przetworzona? Tłumacząc najprościej, jest to taka żywności, którą poddano procesowi, w wyniku którego zmienił się skład i właściwości produktu. Warto zaznaczyć, za żywność przetworzoną można uznać przygotowane w domu pulpety, które w końcu poddaje się procesowi mielenia. Tak definiowana żywność nie musi być zatem z założenia szkodliwa. Aby jednak lepiej zniuansować tę kwestię, wprowadzono pojęcia żywności wysokoprzetworzonej i ultra przetworzonej.

Żywność wysoce przetworzona lub ultra przetworzona zasadniczo cechuje się tym, że została poddana tak wielu procesom, że w zasadzie nie zawiera w sobie żadnych składników odżywczych i nie zapewnia organizmowi nic, poza energią. To jedzenie o niewielkiej wartości. Przykładami takiej żywności są w większości słodycze, lody, słone przekąski, niektóre przetwory mięsne (np. tanie parówki), dania gotowe bezpośrednio do spożycia, dania instant (zupki w proszku), oraz fast foody.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Problem z wizami dla imigrantów po 31 grudnia 2024

Elektroniczne wizy dla imigrantów mogą stać się poważnym problemem po 31 grudnia 2024 roku. Szczególnie w przypadku podróży międzynarodowych.

Brytyjczycy chcą powrotu do UE. Premier pod presją

W ciągu zaledwie trzech tygodni 36 000 osób podpisało petycję za powrotem do UE. Keir Starmer znalazł się pod nową presją w sprawie Brexitu.

Huragan Bert uderzy w Wyspy. Wydano ostrzeżenia na weekend

Po tygodniu, w którym arktyczne wiatry, śnieg i oblodzenia ogarnęły Wielką Brytanię, w weekend Wyspy nawiedzi huragan Bert.

Praca za granicą. Jak przenieść składki emerytalne do Polski?

Praca za granicą, w kilku krajach europejskich jest coraz częstszym zjawiskiem, zwłaszcza w UE, gdzie obowiązuje swobodny przepływ osób.

Ewakuacja lotniska Gatwick. Podróżni mówią o „totalnym chaosie”

W piątek po godzinie 10.00 rano ewakuowano lotnisko Gatwick z przyczyn „bezpieczeństwa”. Wśród podróżnych powstał chaos.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie