piątek, 20 września, 2024

Zmiany w londyńskiej sieci kolejowej – ujawniono nowe nazwy i kolory linii London Overground

W sierpniu 2024 roku dojdzie do rebrandingu stołecznej sieci kolejowej, w efekcie którego linie dostaną nowe nazwy i kolory. Nowe oznakowanie będzie inspirowane najnowszą, pełną różnorodności historią stolicy UK.

London Overground stanowi sieć lokalnych połączeń kolejowych na terenie Wielkiego Londynu, zaliczaną do systemu londyńskiej komunikacji miejskiej. Powstała na bazie mało używanych lub nieistniejących linii kolejowych w latach 2007–2015 i szybko się rozrosła. Obecnie z jej usług korzysta do 3 milionów pasażerów tygodniowo. Pociągi kursującą w ramach London Overground w sumie obsługują sześć linii kolejowych i 83 stacje.

Nowe nazwy linii kolejowych London Overground

Komisarz ds. transportu Londynu, Andy Lord, tłumacząc potrzebę zmian w tym zakresie, zwracał uwagę, iż wielu pasażerów mniej obeznanych z układem połączeń kolejowych w Londynie miało problem z odczytaniem „skomplikowanej sieci pomarańczowawych tras”, jak czytamy na łamach „Guardiana”. Przemianowanie tras i wyróżnienie ich kolorystycznie ma uprościć tę kwestię.

– To niezwykle ekscytujący moment, zmieniający sposób, w jaki myślimy o londyńskiej sieci komunikacyjnej. Nadanie każdej linii odrębnych kolorów i wyjątkowej tożsamości ułatwi pasażerom poruszanie się po niej. Wyobrażając sobie na nowo mapę kolejową w Londynie, honorujemy i świętujemy różne części wyjątkowej lokalnej historii i kultury naszego miasta – komentuje burmistrz Sadiq Khan, jak cytujemy za „Guardianem”.

Hołd dla lokalnej historii i kultury miasta

Nowe nazwy, które zostały ogłoszone wspólnie przez Transport for London (TfL) i burmistrza Khana opracowano po konsultacjach z pasażerami, historykami i lokalnymi społecznościami. Zmiany nazw linii London Overground upamiętnią dzieje i kulturę Londynu.

Oto jak te zmiany będą się prezentowały:

Lioness (linia żółta) – z Euston do Watford Junction. Biegnie przez Wembley, honorując reprezentację Anglii w piłce nożnej kobiet, która w 2022 roku wygrała mistrzostwa Europy.

Mildmay (linia niebieska) – z Stratford do skrzyżowania Richmond/Clapham. Biegnie przez Dalston i przypomina działalność szpitala charytatywnego w Shoreditch, który odegrał kluczową rolę w kryzysie HIV/AIDS w latach 80. zeszłego wieku.

Windrush (linia różowa) – z Highbury & Islington do Clapham Junction/New Cross/Crystal Palace/West Croydon. Biegnie przez obszary silnie powiązane ze społecznościami karaibskimi, oddając cześć pokoleniu Windrush.

Weaver (linia bordowa) – z Liverpool Street do Cheshunt/Enfield Town/Chingford. Wije się po dzielnicach Londynu znanych z handlu tekstyliami, ukształtowanymi przez społeczności imigrantów.

Suffragette (linia zielona) – z Gospel Oak do Barking Riverside. Przypomina o ruchu sufrażystek, walczącym o prawa wyborcze dla kobiet w końcu XIX i na początku XX wieku. W Barking, gdzie biegnie ta trasa, znajduje się domu najdłużej żyjącej sufrażystki, Annie Huggett, która zmarła w wieku 103 lat.

Liberty (linia szara) – z Romford do Upminster. Według TfL nawiązuje do „wolności, która jest cechą charakterystyczną Londynu”, oraz „historycznej niezależności mieszkańców Havering”.

 

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Ewakuowano samolot EasyJet przez eksplozję w torbie pasażerki

Przez eksplozję w torbie pasażerki ewakuowano samolot EasyJet, który miał lecieć z Grecji do Londynu. Na pokładzie było 236 podróżnych.

Councile wciąż mają do rozdania 57 mln funtów w ramach Household Support Fund

Do końca września można wnioskować o pomoc w ramach programu Household Support Fund. Councile mają jeszcze na ten cel 57 mln funtów

Nowy wariant COVID-19 szaleje w Europie. Czy ktoś jeszcze się tym przejmuje?

Nowy wariant COVID-19, nazwany Covid XEC, wzbudza coraz większe...

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Ryanair przewiduje spadek cen biletów

Linie lotnicze Ryanair przewidują spadek cen biletów o od 5 proc. do 9 proc. w kwartale od lipca do września.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?