W sierpniu 2024 roku dojdzie do rebrandingu stołecznej sieci kolejowej, w efekcie którego linie dostaną nowe nazwy i kolory. Nowe oznakowanie będzie inspirowane najnowszą, pełną różnorodności historią stolicy UK.
London Overground stanowi sieć lokalnych połączeń kolejowych na terenie Wielkiego Londynu, zaliczaną do systemu londyńskiej komunikacji miejskiej. Powstała na bazie mało używanych lub nieistniejących linii kolejowych w latach 2007–2015 i szybko się rozrosła. Obecnie z jej usług korzysta do 3 milionów pasażerów tygodniowo. Pociągi kursującą w ramach London Overground w sumie obsługują sześć linii kolejowych i 83 stacje.
Nowe nazwy linii kolejowych London Overground
Komisarz ds. transportu Londynu, Andy Lord, tłumacząc potrzebę zmian w tym zakresie, zwracał uwagę, iż wielu pasażerów mniej obeznanych z układem połączeń kolejowych w Londynie miało problem z odczytaniem „skomplikowanej sieci pomarańczowawych tras”, jak czytamy na łamach „Guardiana”. Przemianowanie tras i wyróżnienie ich kolorystycznie ma uprościć tę kwestię.
For the first time ever, our six Overground lines are each getting a new name and colour.
Read more about the inspiration and meaning behind each new name pic.twitter.com/gnDUfutNgp
— Mayor of London, Sadiq Khan (@MayorofLondon) February 15, 2024
– To niezwykle ekscytujący moment, zmieniający sposób, w jaki myślimy o londyńskiej sieci komunikacyjnej. Nadanie każdej linii odrębnych kolorów i wyjątkowej tożsamości ułatwi pasażerom poruszanie się po niej. Wyobrażając sobie na nowo mapę kolejową w Londynie, honorujemy i świętujemy różne części wyjątkowej lokalnej historii i kultury naszego miasta – komentuje burmistrz Sadiq Khan, jak cytujemy za „Guardianem”.
Hołd dla lokalnej historii i kultury miasta
Nowe nazwy, które zostały ogłoszone wspólnie przez Transport for London (TfL) i burmistrza Khana opracowano po konsultacjach z pasażerami, historykami i lokalnymi społecznościami. Zmiany nazw linii London Overground upamiętnią dzieje i kulturę Londynu.
Oto jak te zmiany będą się prezentowały:
Lioness (linia żółta) – z Euston do Watford Junction. Biegnie przez Wembley, honorując reprezentację Anglii w piłce nożnej kobiet, która w 2022 roku wygrała mistrzostwa Europy.
Mildmay (linia niebieska) – z Stratford do skrzyżowania Richmond/Clapham. Biegnie przez Dalston i przypomina działalność szpitala charytatywnego w Shoreditch, który odegrał kluczową rolę w kryzysie HIV/AIDS w latach 80. zeszłego wieku.
Windrush (linia różowa) – z Highbury & Islington do Clapham Junction/New Cross/Crystal Palace/West Croydon. Biegnie przez obszary silnie powiązane ze społecznościami karaibskimi, oddając cześć pokoleniu Windrush.
Weaver (linia bordowa) – z Liverpool Street do Cheshunt/Enfield Town/Chingford. Wije się po dzielnicach Londynu znanych z handlu tekstyliami, ukształtowanymi przez społeczności imigrantów.
Suffragette (linia zielona) – z Gospel Oak do Barking Riverside. Przypomina o ruchu sufrażystek, walczącym o prawa wyborcze dla kobiet w końcu XIX i na początku XX wieku. W Barking, gdzie biegnie ta trasa, znajduje się domu najdłużej żyjącej sufrażystki, Annie Huggett, która zmarła w wieku 103 lat.
Liberty (linia szara) – z Romford do Upminster. Według TfL nawiązuje do „wolności, która jest cechą charakterystyczną Londynu”, oraz „historycznej niezależności mieszkańców Havering”.