piątek, 20 września, 2024

„Zarabiam 1600 funtów miesięcznie i dwie trzecie wydaję na rachunki”

23-letni Brytyjczyk o imieniu Joe zarabia 22 000 funtów rocznie pracując w administracji. Mówi, że dwie trzecie pensji przeznacza na opłacenie rachunków i czynszu. W takiej sytuacji znajduje się obecnie wiele osób w Wielkiej Brytanii…

23-latek mówi, że z pensją w wysokości 1600 funtów miesięcznie czuje się „częściowo komfortowo, jednak w żadnym wypadku nie całkowicie bezpiecznie”. Brytyjczyk chciałby, aby rząd bardziej pomógł młodym ludziom w Wielkiej Brytanii.

Pomoc w opłaceniu rachunków

Joe twierdzi, że ostatnie obniżki składek na ubezpieczenie społeczne z 12 proc. do 10 proc. nie zrobiły dla niego żadnej różnicy. Według niego rząd powinien pomyśleć o pomocy w takich kwestiach jak kredyty hipoteczne, obniżki podatków, czy zasiłki na dzieci.

23-letni Joe, który wynajmuje dom z jedną sypialnią w Selby w North Yorkshire, mówi:

– Zarabiam około 1600 funtów miesięcznie po opodatkowaniu. Może 1000 – 1100 funtów z tego przeznaczam na czynsz i rachunki. W tym roku nie było żadnych dotacji, jak Energy Bills Support Scheme, co dla mnie stanowiło znaczącą różnicę.

– Nie powiedziałbym, że wychodzimy z kryzysu kosztów utrzymania. Tak naprawdę czuję, że jest nieco gorzej niż w zeszłym roku – dodał 23-latek w rozmowie z BBC.

Rodziny nie stać na wakacje

Natomiast 37-letnia Aga z Newham we wschodnim Londynie mówi, że wróciła do pracy wcześniej z urlopu macierzyńskiego. Powodem takiej decyzji były rosnące koszty utrzymania.

Kobieta mieszka z mężem i dwiema małymi córkami w trzypokojowym domu w zabudowie szeregowej. Rodzina chciałaby wyremontować swoje lokum, ale jej na to nie stać. Oboje z mężem zarabiają nieco ponad 50 000 funtów rocznie każdy.

37-latka mówi jednak, że przez wzrost cen, kosztów opieki nad dziećmi i kosztów kredytu hipotecznego, sytuacja rodziny stała się „dość niekomfortowa”.

– Musieliśmy ostatnio przestać opłacać składki emerytalne. Stać nas tylko na bieżące rzeczy, ale nie inwestowanie w przyszłość. Jesteśmy dwójką wykwalifikowanych pracowników pracujących w centrum Londynu, a nie stać nas na wakacje – dodała kobieta.

37-latka chciałaby, aby rząd podniósł progi podatku dochodowego i zwiększył Tax-free Childcare Allowance.

Przypomnijmy, że rząd regularnie podwyższał progi podatkowe, które rosły wraz z inflacją, jednak od 2021 roku zostały one zamrożone. Dlatego obecnie wraz ze wzrostem wynagrodzenia, rośnie opodatkowanie dochodów.

– Największą pomocą dla nas byłoby podniesienie progu 40 proc. podatku. Gdyby rząd podniósł go z 50 000 do 60 000 funtów (potencjalnie) dałoby to nam po 2000 funtów rocznie – powiedziała matka dwójki dzieci.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wzrost wynagrodzenia o 6% i krótszy tydzień pracy – o co CNV będzie walczyć w negocjacjach zbiorowych?

Druga największa centrala związkowa w Holandii będzie walczyć o podwyżki na poziomie od 3,5% do 6%. Oprócz tego CNV chce zmniejszyć tydzień pracy o dwie godziny i zmienić zasady przyznawania pracownikom stałych umów.

Laburzyści planują zakaz reklamowania śmieciowej żywności. Ale to nie wszystko

Partia Pracy jest zdeterminowana i chce zakazać reklamowania żywności śmieciowej. Aby zawalczyć z otyłością i zmniejszyć presję na NHS

Jak założyć konto bankowe w Holandii?

Założenie konta bankowego w Holandii jest stosunkowo prostym procesem, ale wymaga spełnienia kilku warunków.

Powodzie i podtopienia w Polsce. Nadchodzi koszmarny weekend w wielu województwach

Polska obecnie zmaga się z trudną sytuacją pogodową, a...

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?