piątek, 20 września, 2024

Próg minimalnego wynagrodzenia dla imigrantów fatalny dla biznesu w Londynie?

Eksperci nie mają wątpliwości. Podwyższenie minimalnego progu wynagrodzenia dla imigrantów przybywających do UK na podstawie wizy dla wykwalifikowanych pracowników może mieć katastrofalne skutki dla biznesu w Londynie. Stolica już teraz boryka się z niedoborem rąk do pracy.

Progi zarobków dla imigrantów od kwietnia w górę

Z dniem 4 kwietnia w Wielkiej Brytanii zaczął obowiązywać nowy próg wynagrodzenia dla imigrantów chcących pracować na podstawie wizy dla pracowników wykwalifikowanych – Skilled Worker Visa. Próg ten dotychczas wynosił 26 200 funtów rocznie, ale właśnie rośnie do 38 700 funtów rocznie. A to dla biznesu może oznaczać problem. Zwłaszcza w Londynie, gdzie przedsiębiorcy od dawna borykają się z niedoborem siły roboczej.

Wiadomo, co przyświecało rządowi, gdy decydował się na podniesienie progu zarobków dla wykwalifikowanych pracowników z zagranicy. Chodziło o realne i skuteczne ograniczenie imigracji netto na Wyspy. Ale niektórzy eksperci, tacy jak na przykład Mark Hilton z Business LDN są zdania, że rządzący powinni „przedłożyć ekonomię nad politykę”. Wszelkie statystyki pokazują bowiem, że biznes w UK potrzebuje jak przysłowiowego deszczu pracowników z innych krajów. A po Brexicie jest o nich coraz trudniej.

Firmom w Londynie grozi spowolnienie w rozwoju?

– Przedsiębiorstwa w Londynie i w całym kraju borykają się obecnie z poważnymi niedoborami wykwalifikowanej siły roboczej. Podniesienie progu wynagrodzenia, od którego można rekrutować pracowników z zagranicy, znacznie utrudni firmom dostęp do talentów potrzebnych do napędzania wzrostu. Rząd powinien przedłożyć ekonomię nad politykę. I współpracować z przedsiębiorstwami w zakresie budowania systemu imigracyjnego, który będzie elastyczny, sprawiedliwy i responsywny. Jednocześnie [rząd powinien] wdrażać długoterminowe środki, które pomogą pobudzić krajowy zasób talentów. Przykładem tego niech będzie reforma opłaty za praktykę zawodową – tłumaczy wspomniany wyżej Mark Hilton.

Kogo dotknie nowa restrykcyjna polityka wizowa?

Nowa polityka wizowa, która pozwala pracodawcy ściągnąć z zagranicy pracownika jedynie wtedy, gdy zaoferuje on takiemu pracownikowi zarobki na poziomie przynajmniej 38 700 funtów rocznie, najbardziej dotknie branżę opieki nad osobami dorosłymi, a także sektory hotelarski i gastronomiczny. – Pomimo niedoborów wykwalifikowanych pracowników w wielu sektorach, sięganie przez przedsiębiorstwa po wykwalifikowanych pracowników z zagranicy w celu obsadzenia niektórych wakatów stanie się nieopłacalne. Może to szczególnie wpłynąć na małe i średnie przedsiębiorstwa oraz start-upy. I może zniechęcić zagraniczne firmy i przedsiębiorców do inwestowania w Wielkiej Brytanii – mówi bez ogródek Kelvin Tanner z kancelarii prawnej Charles Russell Speechlys.

Niedawne badanie przeprowadzone przez Survation dla Business LDN wśród 1200 firm działających w Londynie pokazało, że aż osiem na 10 z nich posiada wakaty. Co więcej, 49 proc. firm ma trudności z ich obsadzeniem. A sytuacja jest zła pomimo poprawy sytuacji w porównaniu do zeszłego roku, gdy problem taki zgłaszało 65 proc. firm.

Więcej o programie Skilled Worker Visa przeczytasz TUTAJ.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Zasiłek dla bezrobotnych w Holandii

Dowiedz się, jakie warunki należy spełniać, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych (WW-uitkering) w Holandii, jaka jest wysokość świadczenia i jak długo można je pobierać.

Znaczna część Oxford Street ma zostać zamknięta dla ruchu

Burmistrz Rishi Sunak chce zamknąć dla ruchu znaczną część Oxford Street i uczynić z niej deptak, miejsce spotkań i spacerów nie tylko dla londyńczyków.

Kierowcy Bolta zawalczą przed sądem o prawa pracownicze

Kierowcy Bolt chcą korzystać z praw pracowniczych na podobnych zasadach co pracownicy w innych sektorach. Poszli z tym do sądu

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Bezrobocie w Irlandii spadło – na „Zielonej Wyspie” ciągle trzeba rąk do pracy

Odsetek osób pozostających bez zatrudnienia na "Zielonej Wyspie" wyniósł 4,3%, jak podaje CSO. Miesiąc wcześniej, w lipcu, stopa bezrobocia wynosiła nieco więcej, bo 4,7%.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?