piątek, 20 września, 2024

Małe firmy i organizacje będą chronione przed wysokimi cenami energii?

Nawet 200 000 małych przedsiębiorstw, szkół i organizacji charytatywnych otrzymało właśnie dodatkową ochronę przed złymi dla nich umowami z firmami energetycznymi. Podmioty te zyskają teraz ochronę podobną do tej, z której korzystają gospodarstwa domowe.

Małe firmy w UK będą lepiej chronione

Z początkiem kwietnia rząd w porozumieniu z Ofgem wprowadził dodatkową ochronę dla małych przedsiębiorstw (zatrudniających poniżej 50 pracowników), szkół i organizacji charytatywnych. Od teraz podmioty te zostaną objęte ochroną ze strony rzecznika ds. energii (ang. Energy Ombudsman). Ochroną podobną do tej, z jakiej od jakiegoś czasu korzystają w UK gospodarstwa domowe. A przypomnijmy, że pod tzw. „parasolem ochronnym” rzecznika ds. energii znajdowały się już wcześniej firmy zatrudniające do 10 pracowników.

Do niedawna rząd wychodził z założenia, że przedsiębiorstwa powinny rozważniej zawierać umowy w zakresie dostawy energii. A także że powinny one orientować się w tym, co dzieje się na rynku, żeby wybierać dla siebie najkorzystniejsze oferty. Ale małym firmom często trudno to było robić ze względu na korzystanie z tzw. brokerów energii. Zadaniem tych firm jest znajdowanie dla nich najlepszej oferty. – To naraża czasami mniejsze organizacje na nieuczciwe opłaty. A jedyną drogą dochodzenia roszczeń może być sąd – zaznaczył właśnie Departament ds. bezpieczeństwa energetycznego i polityki Net Zero.

Wymagana będzie pełna przejrzystość

Zmiana polegająca na objęciu małych podmiotów gospodarczych, szkół i organizacji charytatywnych opieką ombudsmana zbiegła się w czasie ze zmianami wprowadzanymi prze Ofgem. W końcu te również mają na celu ochronę wrażliwych klientów. Ofgem wprowadził na przykład wymóg, aby brokerzy zapewnili przedsiębiorcom w umowach pełną przejrzystość w zakresie opłat. – Zbyt wiele firm doświadczyło problemów z niektórymi dostawcami energii. Te wynikały nieraz z trudności w uzyskaniu odpowiednich kontraktów, niewyjaśnionych podwyżek cen i złej obsługi klienta – zaznaczył Tim Jarvis z Ofgem.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Zasiłek na dziecko w Holandii – kompleksowy przewodnik

Zasiłek na dziecko w Holandii jest wsparciem dla rodziców i opiekunów dzieci, zapewniającym wsparcie na pokrycie kosztów wychowania.

Inflacja w UK w sierpniu 2024 utrzymuje się na stabilnym poziomie 2,2%

Inflacji w Wielkiej Brytanii w skali rocznej do sierpnia 2024 roku wyniosła 2,2%, jak wynika z oficjalnych danych przekazanych przez ONS. Tempo wzrostu cen na Wyspach utrzymuje się nieznacznie powyżej celu inflacyjnego, ustalonego przez Bank Anglii na poziomie 2%.

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Droższe parkingi dla SUV-ów

Wyższe opłaty za parkowanie dla SUV-ów. Czy to rozwiązanie jest słuszne?

Szwajcaria uznana „najlepszym krajem na świecie”. Jak w rankingu wypadły inne państwa?

Jakie są najlepsze kraje na świecie? Jak wypada Europa, jak Polska, a jak inne regiony w najnowszym zestawieniu?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?