Polskie prawo jazdy w Holandii. Czy należy je wymienić?

Jeśli mamy polskie prawo jazdy i przeprowadzamy się do Holandii na dłużej, warto pamiętać, że po określonym czasie będziemy musieli je wymienić na holenderskie.

Przez pewien okres po przybyciu do Holandii imigranci (w tym Polacy) nadal mogą korzystać z prawa jazdy wyrobionego w jednym z krajów UE. Jeśli planujemy jednak dłuższy pobyt w tym kraju, powinniśmy wymienić prawo jazdy na holenderski dokument (rijbewijs).

Prawo jazdy w Holandii

Jeśli posiadamy polskie prawo jazdy i nasz dokument został wydany przed 19 stycznia 2013 roku, możemy korzystać z niego normalnie w Holandii przez 10 lat od daty jego wydania.

Jeśli nasze prawo jazdy ma już ponad dziewięć lat, możemy nadal się nim posługiwać przez kolejne dwa lata od daty rejestracji w gminie (o ile jest ważne).

Natomiast w przypadku prawa jazdy wydanego po 19 stycznia 2013 roku, możemy prowadzić pojazd przez okres do 15 lat (o ile nasze prawo jazdy jest ważne).

W przypadku wygaśnięcia ważności pierwotnego prawa jazdy, będziemy musieli złożyć wniosek o holenderskie prawo jazdy.

Jak wymienić prawo jazdy na holenderskie?

Polskie prawo jazdy możemy wymienić na holenderskie w lokalnym urzędzie gminnym (gemeente). Jednak musimy być zarejestrowani w Bazie Danych Osobowych (BRP) oraz posiadać ważny dokument tożsamości. A także nasze prawo jazdy, z którego korzystamy, powinno być ważne.

Osoby, które nie spełniają warunków dotyczących wymiany prawa jazdy na holenderskie, muszą przystąpić do egzaminu teoretycznego i praktycznego w Holandii.

Dokumenty potrzebne do wymiany prawa jazdy

Aby wymienić prawo jazdy na holenderskie potrzebujemy następujących dokumentów:

– nasze polskie prawo jazdy,

– kolorowe zdjęcie paszportowe (nie starsze niż 6 miesięcy),

– niekiedy wymagane jest także zaświadczenie zdrowotne od CBR. Najczęściej w przypadku prawa jazdy do prowadzenia ciężarówek.

W urzędzie miasta, w którym wymieniamy prawo jazdy, otrzymamy formularz do wypełnienia. Nasz wniosek trafi następnie z wyżej wymienionymi dokumentami do podstawowego rejestru pojazdów (RDW) w celu zmiany prawa jazdy.

W ciągu 10 następnych dni roboczych otrzymamy list z RDW, w którym otrzymamy informację o dacie odbioru nowego dokumentu w urzędzie miasta.

Pamiętajmy, że w czasie procesu wymiany prawa jazdy, nie możemy prowadzić pojazdu bez ważnego dokumentu.

Przeczytaj także

Mniej pieniędzy na ochronę zdrowia, więcej na politykę azylową

Oszczędności zostaną uzyskane w cięciach w zasiłkach dla bezrobotnych i opiece zdrowotnej. Z kolei o 900 mln euro zostanie zwiększone finansowanie pomocy dla osób szukających azylu w Holandii.

Rekompensata za zbyt wysokie rachunki za energię

Osoby, które posiadają umowy energetyczne o zmiennej stawce, mogą mieć prawo do rekompensaty za zbyt wysokie rachunki za energię.

Zakaz fajerwerków w całej Holandii. Kiedy zacznie obowiązywać?

Holenderski parlament zatwierdził wniosek, zgodnie z którym po Sylwestrze 2025 roku zacznie obowiązywać w całym kraju zakaz fajerwerków.

Wzrosną ceny benzyny w Holandii. Od kiedy?

Od przyszłego roku wzrosną ceny benzyny w Holandii, jeśli rząd nie podtrzyma swojej ochrony przed skutkami kryzysu dla obywateli.

Obwodowe komisje wyborcze w Niemczech – tu zagłosujesz na prezydenta RP

W Niemczech utworzono w sumie 53 obwodowe komisje wyborcze. Polscy imigranci będą mogli oddać w nich swój głos w wyborach prezydenckich 2025.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport