piątek, 20 września, 2024

Mieszkanie w UK – tutaj podwyżki czynszów znacznie przekroczyły podwyżki płac

Czynsze w Wielkiej Brytanii rosną z roku na rok, a od pewnego czasu podwyżki czynszów znacznie przewyższają podwyżki płac. Są jednak miejsca, gdzie za najem mieszkania płacimy proporcjonalnie więcej, ponieważ średnie podwyżki czynszów w danym regionie są zwyczajnie wyższe.

Najem mieszkania w UK – gdzie jest najdrożej?

Z analizy oficjalnych danych dokonanej przez Reach Data Unit wynika, że poza Londynem najbardziej na podwyżkach czynszów w stosunku do podwyżek płac stratni są obecnie mieszkańcy Bristolu. To właśnie tutaj odnotowano największy w kraju wzrost nieprzystępności cenowej (ang. unaffordability). Dość powiedzieć, że najem przeciętnego lokum mieszkalnego w Bristolu w okresie 12 miesięcy do marca 2024 r. wynosił 1748 funtów miesięcznie. A to aż o 64,6 proc. więcej niż niemal dekadę temu, w marcu 2015 r. Jednocześnie w tym samym czasie wynagrodzenia netto wzrosły zaledwie o 28,2 proc. – do średnio 28 288 funtów. Nie trzeba zatem skomplikowanej matematyki, żeby wyliczyć, że wynajęcie przeciętnego mieszkania/domu w Bristolu zabiera 74,2 proc. przeciętnego wynagrodzenia netto.

Oczywiście, jak już zostało to wspomniane, w Londynie są jeszcze gorsze enklawy „drożyzny”. Na terenie Westminster średni koszt wynajmu mieszkania to 91,6 proc. średniego wynagrodzenia na rękę. Z kolei w Camden średni czynsz wynosi 85,9 proc. średniego wynagrodzenia netto, w Hammersmith i Fulham – 85,3 proc., w Islington – 84,2 proc. i w Hackney – 82,0 proc.

Podwyżki płac nie nadążają za podwyżkami czynszów

Choć Londyn i Bristol przodują w niechlubnym rankingu dotyczącym „nieprzystępności cenowej” mieszkań pod wynajem, to problem dotyczy tak naprawdę całego kraju. Eksperci wskazują, że w okresie 12 miesięcy do marca 2024 r. średnia cena za wynajęcie domu w Wielkiej Brytanii kształtowała się na poziomie 1246 funtów miesięcznie. Jest to o 9,1 proc. więcej niż w tym samym okresie w roku poprzednim. I o ponad jedną trzecią więcej niż blisko dekadę temu. W okresie 12 miesięcy do marca 2015 r., średni koszt najmu wynosił 924 funty miesięcznie. A to oznacza, że w 2024 r. wzrost wyniósł 34,8 proc.

Jeśli z kolei chodzi o płace, to w zeszłym roku przeciętny pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze godzin zarobił średnio 27 825 funtów (po odliczeniu podatku i ubezpieczenia społecznego). I choć jest to wzrost o 23,1 proc. w porównaniu z 2014 r., kiedy średnie wynagrodzenie za pracę w pełnym wymiarze godzin wynosiło 22 597 funtów, to wciąż jest to o prawie 12 p.p. mniej niż wzrost czynszów w tym samym czasie.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?

Problemy na drogach w ten weekend. Oto, gdzie się pojawią

W ten weekend kierowcy mogą spodziewać się problemów na drogach w Wielkiej Brytanii. Niektóre zakłócenia w przejeździe są planowane.

Lato 2024 r. było najcieplejsze w historii pomiarów

Lato 2024 r. jest rekordowe pod względem ciepła. Tak wysokich temperatur w okresie wakacji jeszcze nie było

Koszmar 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku

Kobieta mieszkająca w Irlandii opowiedziała o koszmarze 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku w Lanzarote.

Ogłoszono alarm przeciwpowodziowy w Opolu i Wrocławiu – czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

W obliczu kryzysu wywołanego trwającą powodzią, Polacy mieszkający w UK wspierają swoich rodaków w ramach zbiórki pieniędzy. Jak wygląda obecnie sytuacja w kraju? Czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?