piątek, 20 września, 2024

Kolejarze przystępują do kolejnych strajków. W tych dniach pociągi staną

W tym tygodniu mieszkańcy Anglii muszą się przygotować na kolejną falę strajków na kolei. Poważne utrudnienia w podróżowaniu wystąpią w dniach 7-9 maja na terenie całego kraju.

Kolejarze nie odpuszczają walki o wyższe zarobki

Do strajków na kolei przystąpią w najbliższych dniach maszyniści zrzeszeni w związku zawodowym Aslef. Kolejarze odejdą z miejsc pracy na 24 godziny, a strajki dotkną każdego z krajowych operatorów kolejowych w Anglii. Jako pierwsi, we wtorek 7 maja, zastrajkują maszyniści c2c, Greater Anglia, Great Northern, Thameslink, Southeastern, Southern/Gatwick Express i South Western Railway. W środę 8 maja staną z kolei wszystkie pociągi Avanti West Coast, Chiltern Railways, CrossCountry, East Midlands Railway, Great Western Railway i West Midlands Trains. Wreszcie w czwartek na tory nie wyjadą składy LNER, Northern i TransPennine Express.

Dodatkowo, w dniach 6-11 maja, czyli od poniedziałku do soboty, maszyniści nie będą brać godzin nadliczbowych. A to oznacza skrócenie harmonogramów odjazdów i poważnie zakłócenia w funkcjonowaniu niektórych operatorów.

Dlaczego kolejarze w Anglii wciąż strajkują?

Maszyniści zrzeszeni w związku zawodowym Aslef walczą o podwyżki płac już od blisko dwóch lat. Jak podają władze związku, niektórzy kolejarze nie otrzymali podwyżki od pięciu lat. A przecież w międzyczasie inflacja sięgnęła nawet ponad 10 proc. Przypomnijmy jednak, że na początku 2023 r. Aslef odrzucił porozumienie przewidziane na dwa lata, które gwarantowałoby kolejarzom podwyżkę płac o 4 proc. rocznie. Wówczas nie zgodzono się na forsowaną przez przedstawiciela operatorów równoległą zmianę warunków pracy, obejmującą chociażby ograniczenie zasiłku chorobowego.

– Nie chcemy tego robić. Nikt nie chce tracić pieniędzy. Ale jeśli tego nie zrobimy, to nikt nie siądzie do stołu i z nami nie porozmawia. Znaleźliśmy się zatem w sytuacji, w której jedynym sposobem, w jaki możemy wyrazić nasze zdanie, jest podjęcie działań [strajkowych] – tłumaczy sekretarz generalny Aslef Mick Whelan. I dodaje: – Dlaczego mielibyśmy się wycofać po 22 miesiącach? Musimy wierzyć, że nastąpi jakiś koniec. Musimy wierzyć, że uda się znaleźć rozwiązanie tej kwestii. Czy po połowie dekady bez podwyżek powinniśmy się wycofać i przeżyć kolejne pół dekady bez podwyżek?

Z najnowszych informacji wynika jednak, że organizacja Rail Delivery Group, która reprezentuje przewoźników kolejowych, jest skłonna do rozpoczęcia kolejnych rozmów z przedstawicielami Aslef. O woli podjęcia negocjacji RDG poinformował już władze Aslef w mailu.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Big Stand-Up Night – zobacz na żywo najlepszych polskich komików!

Trzy szalone wieczory z polskimi stand-uperami szykują się w UK we wrześniu pod szyldem Big Stand-Up Night. Kup bilety już dziś

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?

Laburzyści planują zakaz reklamowania śmieciowej żywności. Ale to nie wszystko

Partia Pracy jest zdeterminowana i chce zakazać reklamowania żywności śmieciowej. Aby zawalczyć z otyłością i zmniejszyć presję na NHS

Strajk Polaków w fabryce we Wrexham. Napisał do nas jeden z pracowników

Przez strajk w fabryce we Wrexham, w której pracuje około 600 Polaków, mogą wystąpić problemy z dostawą gotowych posiłków do supermarketów.

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?