Londyn i terytoria zamorskie UK – tu pierze się blisko 40 proc. brudnych pieniędzy na świecie

Przodowanie w tym zestawieniu zdecydowanie nie przysparza Wielkiej Brytanii chluby. Statystyki pokazują, że w Londynie i w krajach o statusie brytyjskich terytoriów zamorskich pierze się blisko 40 proc. brudnych pieniędzy na świecie.

Wielka Brytania wie, że ma problem z praniem brudnych pieniędzy

Rząd Wielkiej Brytanii wie, że ma problem z praniem brudnych pieniędzy. Problem ten dotyczy zwłaszcza niektórych terytoriów zamorskich, które nie chcą podporządkować się Londynowi w zakresie stosownych regulacji. Obecny Minister spraw zagranicznych UK David Cameron próbował działać w tym obszarze jeszcze wtedy, gdy był premierem. Ale jego inicjatywa przedstawiona w 2013 r. na szczycie G8 w Irlandii Północnej dotycząca utworzenia publicznego rejestru rzeczywistych beneficjentów spółek nie przyniosła większych zmian. Sprzeciwiły się jej wówczas m.in. Brytyjskie Wyspy Dziewicze, powszechnie uznawane za jeden z najbardziej atrakcyjnych rajów podatkowych. I kraj, w którym pierze się mnóstwo pieniędzy pochodzących z działalności przestępczej.

Pranie brudnych pieniędzy – w tej kwestii trzeba zrobić więcej

O problemie prania brudnych pieniędzy mówił właśnie na spotkaniu think tanku Bright Blue Andrew Mitchell, zastępca Ministra spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii. – W kwestii prania brudnych pieniędzy ważne jest, aby przyznać, że Wielka Brytania jest w to zamieszana. Według niektórych szacunków, 40 proc. brudnych pieniędzy na całym świecie – pieniędzy często kradzionych w Afryce i Afrykańczykom przez skorumpowanych biznesmenów, zawziętych polityków i władców wojennych itd. – 40 proc. tych pieniędzy przechodzi przez Londyn, terytoria zamorskie i dependencje korony brytyjskiej – podkreślił Mitchell.

I dodał: – Dependencje korony brytyjskiej i terytoria zamorskie nie zrobiły tyle, ile się od nich oczekuje. Jeśli te terytoria zamorskie i dependencje chcą mieć naszego króla i naszą flagę, muszą także zaakceptować nasze wartości. Dlatego tak bardzo zależy nam na tym, aby brudne pieniądze nie mogły przez te kraje przepływać.

Teksty tygodnia

Zmiany w finansach UK zapowiadane przez DWP i HMCR, które wejdą w maju – kalendarium

Maj 2025 jest bardzo dynamicznym miesiącem w finansach w UK. W tym miesiącu wejdą liczne zmiany w finansach w UK wprowadzane przez DWP i HMCR.

Nadchodzi mała fala upałów. Jaka pogoda na maraton?

Synoptycy zapowiadają zbliżającą się małą falę upałów. Czy jednak pogoda na maraton w Londynie będzie sprzyjająca dla biegaczy?

Dramat w południowym Londynie. Kobieta raniła nożem nastolatków

Do niecodziennej sytuacji doszło wieczorem 25 kwietnia 2025 roku. 35-letnia kobieta zaatakowała nożem dwóch młodych mężczyzn. Ich obrażenia są poważne, jednak na szczęście nie zagrażają życiu chłopców.

Wyłudzenie obywatelstwa brytyjskiego w Slough przykładem na dziury i braki w systemie imigracyjnym UK

Historia pakistańskiej dziewczyny przebywającej nielegalnie w UK jest doskonałym przykładem na to, ile dziur ma brytyjski system imigracyjny.

Zamieszkaj tam, gdzie inni jeżdżą tylko na wakacje – 7 zalet mieszkania w Hiszpanii

Marzysz o słońcu, plaży i własnym apartamencie nad Morzem Śródziemnym? Przekonaj się, dlaczego coraz więcej osób wybiera Hiszpanię jako swój drugi dom – i jak Casa Playa pomaga to marzenie spełnić.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie