piątek, 20 września, 2024

„Psy nie rodzą się mordercami”. Behawiorystka tłumaczy, dlaczego American XL Bullies atakują ludzi

W drugiej połowie maja, w północno -wschodnim Londynie, doszło do potwornej tragedii. Dwa psy rasy American XL Bully zagryzły swoją właścicielkę. Co może doprowadzić do takiego ataku? Specjalnie dla „Polish Express” behawiorystka zwierzęca COAPE tłumaczy, dlaczego niektóre osobniki rasy American XL Bully są groźne dla otoczenia. A także dlaczego wina za taki stan rzeczy leży też po stronie człowieka.

Kobieta zagryziona przez American XL Bullies. Psy były hodowane legalnie

Do tragedii w Hornchurch, w północno -wschodnim Londynie, doszło w drugiej połowie maja. Media obiegła wiadomość, że 50-kilkuletnia kobieta została zagryziona przez psy rasy American XL Bully, które hodowała całkowicie legalnie. Martwą Brytyjkę znaleźli w domu jej dwaj synowie.

Behawiorystka zwierzęca COAPE Magdalena Jelińska podkreśla, że „śmierć Brytyjki w wyniku zagryzienia przez dwa psy rasy American XL Bully we własnym domu w Hornchurch to tragedia dla rodziny, a także szok dla sąsiadów, znajomych oraz opinii publicznej”. Ale też że nie mamy wystarczającej ilości informacji, żeby przesądzić, dlaczego do takiej tragedii doszło. Wiadomo jest, że psy zostały zarejestrowane i że były hodowane legalnie. Nie wiemy jednak, co tak naprawdę wywołało atak oraz jak zwierzęta były na co dzień prowadzone. – Większość sąsiadów wypowiadała się życzliwie o kobiecie, lecz nigdy nie widziała jej psów. Jedna z sąsiadek przestrzegała swoje dzieci, żeby nigdy nie zbliżały się do psów, gdyż są niebezpieczne. Opinie te mogą sugerować, że psy nie miały regularnych kontaktów socjalnych z ludźmi i innymi psami. Zwierzęta mogły też nie być regularnie wyprowadzane na spacery. A to wszystko wpływa na dobrostan tych zwierząt, ich rozwój i zachowanie – tłumaczy Jelińska.

American XL Bullies to zwierzęta, jak każde inne

Niezależnie od tego, że wśród American XL Bullies szczególnie często zdarzają się osobniki agresywne, to są to wciąż zwierzęta. Jak każde inne. Wszystkie psy to zwierzęta socjalne, które, jak wyjaśnia nam Magdalena Jelińska, „tworzą z ludźmi silne więzi”. Psy „wymagają opieki, socjalizacji, treningu, a także zapewnienia potrzeb behawioralnych odpowiednich dla swojego gatunku oraz dobrego traktowania”. Behawiorystka podkreśla, że „w społeczeństwie nadal krążą mity o przywódcach psio-ludzkiego stada, o siłowym uzyskiwaniu statusu alfa np. poprzez przewracanie psa na plecy, przytrzymywanie go przy ziemi „aż odpuści” i o awersyjnych metodach szkoleniowych, które dziś przeżywają swój renesans”.

– Wszystko to negatywnie wpływa na psychikę psów. To powoduje utratę zaufania do opiekuna, życie w strachu i lęku i w konsekwencji może się to skończyć atakiem na człowieka. Nie chciałabym spekulować, jaką opiekunką była kobieta, która straciła życie w wyniku zagryzienia przez swoje własne psy. Jednak chciałabym zaznaczyć, że psy nie rodzą się mordercami. Nieodpowiednie prowadzenie, brak zaspakajania potrzeb behawioralnych lub/i przemocowe metody wychowawcze czy treningowe mogą i z reguły prowadzą do pogryzień opiekunów. Jeśli dodamy do tego wagę 50kg+ i siłę szczęk wyposażonych w 42 zęby u tak ogromnych psów, jakimi są American XL Bully, taki atak może zakończyć się tragicznie – podsumowuje behawiorystka.

Autor: Agnieszka Nowicka de Poraj

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Zasiłek na dziecko w Holandii – kompleksowy przewodnik

Zasiłek na dziecko w Holandii jest wsparciem dla rodziców i opiekunów dzieci, zapewniającym wsparcie na pokrycie kosztów wychowania.

Kwota wolna od podatku w Holandii w 2024

Holenderski system podatkowy nie przewiduje jednej stałej kwoty wolnej od podatku, tak jak ma to miejsce choćby w Polsce czy UK.

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Brytyjskie pokolenie Z sprzeciwia się Brexitowi i chce powrotu do UE

Szczególnie mocny sprzeciw wobec Brexitu wyrażają przedstawiciele pokolenia Z. Osoby dorastający we w pełni scyfryzowanym społeczeństwie były zbyt młode, aby wziąć udział w referendum w 2016 roku.

Jak założyć konto bankowe w Holandii?

Założenie konta bankowego w Holandii jest stosunkowo prostym procesem, ale wymaga spełnienia kilku warunków.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?