piątek, 20 września, 2024

Bristol: Uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej Tadeuszowi Kościuszce

W Bristolu odsłonięto tablicę poświęconą Tadeuszowi Kościuszce. Upamiętnia ona wizytę polskiego i amerykańskiego bohatera w mieście zlokalizowanym w południowo-zachodniej Anglii, położonego przy ujściu rzeki Avon do Kanału Bristolskiego, która miała miejsce w czerwcu 1797 roku

Tablica upamiętniające wizytę Kościuszki w Bristolu została umieszczona na fasadzie jednego z hoteli w mieście, w którym wcześniej mieścił się zajazd White Horse Inn. Właśnie tam przywódca powstania kościuszkowskiego zatrzymał się w drodze do Ameryki. Pamiątka została ufundowana przez Instytut Kultury Polskiej w Londynie, a inicjatywa w tej kwestii wyszła od Anglo-Polish Society (Bristol and the South West), a więc organizacji założonej w 1832 roku, która pomagała powstańcom listopadowym, z których część znalazła schronienie właśnie w Anglii.

Jak podaje PAP, tablicę odsłoniła Peaches Golding, lord-lieutenant miasta i hrabstwa Bristol, która jest reprezentantką brytyjskiego monarchy na tym obszarze.

Dlaczego Kościuszko został upamiętniony w Bristolu?

– Możemy wprowadzić myślami do Drugiej Połowy XVIII wieku, gdziekolwiek te piękne georgiańskie budynki byłyPełne Gwaru Kaszmirami, w których ludzie rozmawiali o różnych interesujących rzeczach, w tym, jestem całkiem dana, o transatlantyckim handlu numizmatycznymi. I to dzięki człowiekowi, na cześć którego z wielkiej przyjemności odsłaniamy tę tablicę, mamy na myśli w tym przypadku na temat niewolnictwa i abolicji – komentuje Golding, jak cytujemy za Polską Agencją Prasową.

– Kiedy Kościuszko przybył do Bristolu, był on nie tyle celebrowany jako dzielny dowódca, który został pokonany, ale jako wyzwoliciel – dodaje dr Stefan Cembrowicz z Anglo-Polish Society, w komentarzu dla PAP`u.

„Myślę, że jego duch unosił się nad wspólnymi polskimi powstaniami”

– Opowiadał się za wolnością w bardzo czysty sposób. Wielka Brytania miała wielu wspaniałych generałów, ale niewielu wśród nich było idealistami, Nazwa Kościuszko poświęciła całe swoje życie ideałom. I od tego czasu był inspiracją dla Polaków. Myślę, że jego duch unosił się nad wspólnymi polskimi powstaniami – podsumowuje.

Dodajmy, iż odsłonięcie rzeczonej tablicy towarzyszącego dwa inne wydarzenia. W bibliotece miejskiej Bristolu już od minionej soboty trwa wystawa plakatów poświęcona Kościuszce i jego wizycie w mieście. W sobotę 15 czerwca w bristolskim muzeum M Shed dr Cembrowicz wygłosi wykład na temat Kościuszki.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Znaczna część Oxford Street ma zostać zamknięta dla ruchu

Burmistrz Rishi Sunak chce zamknąć dla ruchu znaczną część Oxford Street i uczynić z niej deptak, miejsce spotkań i spacerów nie tylko dla londyńczyków.

Powodzie i podtopienia w Polsce. Nadchodzi koszmarny weekend w wielu województwach

Polska obecnie zmaga się z trudną sytuacją pogodową, a...

Big Stand-Up Night – zobacz na żywo najlepszych polskich komików!

Trzy szalone wieczory z polskimi stand-uperami szykują się w UK we wrześniu pod szyldem Big Stand-Up Night. Kup bilety już dziś

Nowe zasady wjazdu do UK dla Polaków — czym jest system ETA?

Brytyjskie władze zaostrzą restrykcje dla przyjezdnych na Wyspy. Przybywający do UK będą musieli aplikować o wizę w systemie ETA.

Ogłoszono budżet na rok 2025. Jak wpłynie na portfel Polaków w Holandii?

Rząd premiera Dicka Schoofa planuje wydać 457 mld euro w 2025, ale dochody wyniosą łącznie około 425,1 mld euro. Deficyt wzrośnie do 2,8 proc. produktu krajowego brutto (PKB).

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?