Oficjalnie lato w tym roku zacznie się 20 czerwca, niemniej pogoda w Wielkiej Brytanii nas nie rozpieszcza, delikatnie mówiąc. Szósty miesiąc 2024 roku okazuje się nadzwyczaj chłodny, nawet jak na standardy brytyjskie. Kiedy można spodziewać się nieco cieplejszej aury?
Maj 2024 był najcieplejszym majem w historii Wielkiej Brytanii, jak wynika z pomiarów Met Office. Wiele osób rozpieszczonych tak przyjemną aurą spodziewało się, że w czerwcu będzie podobnie, ale brytyjska aura spłatała figla wszystkim stęsknionym za nieco mniej „angielską” pogodą. Pierwsze dziesięć czerwcowych dni okazało się chłodniejszych, niż oczekiwano. Temperatura była średnio o dwa stopnie niższa, niż zwykle w tym miesiącu w rejonie południowej Anglii, jak podaje serwis „The Independent”.
Czemu czerwiec jest taki chłodny?
Dr Robert Thompson, meteorolog z University of Reading, powiedział, że głównym czynnikiem odpowiadającym za obecną, chłodną pogodę w UK jest prąd strumieniowy znad Atlantyku, szybko poruszający się wiatr wysoko w atmosferze, który przynosi zimne powietrze z Grenlandii i Islandii. Stanowi on linię podziału między powietrzem arktycznym na północy a powietrzem tropikalnym na południu, a jego położenie jest kluczowe dla pogody w UK. Zdaniem doktora Thompsona niższe niż oczekiwano temperatury na początku czerwca, nie są niczym niezwykłym. Co więcej, ciepła pogoda powróci, a zbliżające się lato w UK będzie (prawdopodobnie!) ponadprzeciętnie ciepłe. Pozostaje tylko pytanie – od kiedy?
– Tak, zakładanie płaszcza w porze lunchu nie jest tym czego można się spodziewać po czerwcu – komentuje dr Thompson na łamach „The Independent”. – Niemniej, tak bardzo przyzwyczailiśmy się do rosnących temperatur spowodowanych globalnym ociepleniem, że spodziewamy się, że kolejne miesiące będą po prostu cieplejsze, niż przeciętnie – dodaje. Aby ująć to w perspektywie, dr Thompson wyjaśnił, że z ostatnich 12 miesięcy tylko trzy były zimniejsze, niż wynosi ich brytyjska średnia.
Lato 2024 na Wyspach
– Wygląda na to, że powrócimy do bardziej normalnej sytuacji pod koniec tego weekendu – podsumowuje dr Thompson, który uważa, że temperatury tego lata będą wyższe od średniej.
Niemniej, póki co ma żadnych oznak znaczących zmian pogody w krótkim okresie. Niektóre modele pogodowe sugerują, że znaczące ocieplenie nastąpi pod koniec czerwca i w lipcu. W kwestii prognoz długoterminowych panuje jednak duża niepewność.