Jazda na rowerze w Holandii. Oto wszystko, co musisz wiedzieć

Jazda na rowerze w Holandii należy do najpopularniejszych form codziennego transportu. A co najważniejsze – jest ona przyjemna, wygodna, darmowa i bezpieczna.

Holandia uważana jest za kraj cyklistów… I nic w tym dziwnego, jeśli spojrzymy na statystyki. W użyciu jest tam 25 milionów rowerów, a 1,2 miliona nowych sprzedawanych jest każdego roku.

Fakty dotyczące jazdy na rowerze w Holandii

Dla Holendrów jazda na rowerze jest częścią ich codziennego życia. Korzystanie z tego środka transportu dotyczy wszystkich grup społecznych. Co ciekawe – wskaźniki dotyczące korzystania z roweru wcale nie spadają wraz z wiekiem użytkowników.

Płaski teren Holandii jest idealny zarówno dla pieszych i rowerzystów, a krótsze trasy nie wymagają tak naprawdę dużej sprawności fizycznej. Faktem jest również to, że jakość ścieżek rowerowych (fietspad) na terenie całego kraju jest bardzo wysoka.

Najlepszym sezonem na kolarstwo długodystansowe jest okres od maja do września. Jeśli jeszcze nie kupiliśmy roweru, to warto wiedzieć, że w tym kraju bez problemów możemy go nabyć za od 50 do 150 euro.

Prawa i obowiązki cyklistów

Cykliści w Holandii zawsze muszą korzystać ze ścieżek rowerowych. Ponadto powinni postępować zgodnie z tymi samymi zasadami, które obowiązują kierowców pojazdów mechanicznych i stosować się do sygnalizacji świetlnej oraz znaków drogowych.

Rowerzyści powinni sygnalizować zamiar skrętu wyciągając rękę. I muszą pamiętać o tym, aby zawsze ustępować pierwszeństwa autobusom, tramwajom i taksówkom.

Wypadki rowerowe w Holandii są dość rzadkie, a większość kierowców to także cykliści. Korzystanie z kasków ochronnych i specjalnego stroju kolarskiego obowiązuje wyłącznie w czasie zorganizowanych wyścigów.

Transport i przechowywanie rowerów

Rowery można przewozić samolotem jako bagaż rejestrowany (limitem jest 20 kg). Nie można ich przewozić w autobusach i tramwajach.

Jeśli natomiast chcemy zabrać ze sobą rower do pociągu, musimy kupić specjalny bilet. Na końcu pociągu wyznaczone są miejsca dla rowerów. Ponadto w pociągu nie można przewozić rowerów w godzinach szczytu, czyli przed 09.00 i między 16.30 a 18.00. Nie dotyczy to weekendów, a także lipca i sierpnia.

W całym kraju bez problemu znajdziemy stojaki na rowery, do których możemy przypiąć nasz wehikuł. W większości (krytych) parkingów rowerowych mieści się tysiące rowerów.

Warto także mieć na uwadze pewne zasady dotyczące korzystania z roweru w Holandii. Od cyklistów oczekuje się, że będą utrzymywać w dobrym stanie swój środek transportu. Niestety kradzież roweru nie jest rzadkim zjawiskiem w tym kraju. Około 5 proc. wszystkich kradzieży w Holandii każdego roku związanych jest właśnie z rowerami.

Przeczytaj także

Wzrosną ceny benzyny w Holandii. Od kiedy?

Od przyszłego roku wzrosną ceny benzyny w Holandii, jeśli rząd nie podtrzyma swojej ochrony przed skutkami kryzysu dla obywateli.

Setki osób wzięło udział w marszu upamiętniającym 14-letnią Polkę

Prawie 500 osób wzięło udział w marszu milczenia upamiętniającym 14-letnią Ninę, która targnęła się na własne życie po tym, jak była nękana przez rówieśników.

Aresztowano dwóch podejrzanych i uzbrojonych Polaków

Nie byli w stanie wyjaśnić skąd wzięli się w pojeździe, ani powiedzieć, kto jest właścicielem auta.

Obwodowe komisje wyborcze w Holandii – tu zagłosujesz na prezydenta RP

Tu zagłosujesz na prezydenta RP. Prezentujemy pełną listę obwodowych komisji wyborczych (OKW), które utworzono w Holandii.

Niechciane doświadczenia seksualne w szkołach?

Z badania przeprowadzonego w Holandii wynika, że niechciane doświadczenia seksualne w szkołach to codzienność wielu dziewcząt i młodych kobiet.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport