piątek, 20 września, 2024

Przedsiębiorstwa wodociągowe na potęgę zanieczyszczają rzeki i morza

Najnowsza analiza danych dotyczących wycieków zanieczyszczeń do rzek i mórz pokazuje, jak bardzo przedsiębiorstwa wodociągowe nie panują nad sytuacją. W ciągu ostatniej dekady, każdego dnia dochodziło do średni pięciu wycieków ścieków.

Skala zanieczyszczania wód w UK jest dramatyczna

Analiza danych Agencji Środowiska wykazała, że w latach 2013–2022, 10 przedsiębiorstw wodociągowych odnotowało 19 484 incydenty dotyczące zanieczyszczeń wód w skali 1-3. Jednak w ostatnim zbadanym roku, do wycieków dochodziło średnio co cztery i pół godziny. Biorąc pod uwagę wytyczne dotyczące efektywności środowiskowej, największym winowajcą była firma Thames Water. Ta w omawianym okresie odnotowała aż 3568 incydentów. Natomiast na kolejnych miejscach uplasowały się Southern Water, z 2747 incydentami, Severn Trent, z 2712 incydentami i Anglian Water, z 2572 incydentami.

Jedynym „pocieszeniem” jest fakt, że większość odnotowanych incydentów została zakwalifikowana jako kategoria 3., czyli najmniej poważna i mająca lokalny zasięg. Choć trzeba też powiedzieć, że liczby dotyczące wycieków mogą być zaniżone, ponieważ informacje tak o liczbie, jak i o skali incydentów, zgłaszają odpowiednim organom same przedsiębiorstwa wodociągowe.

Czy Partia Pracy zmieni podejście do zanieczyszczania rzek i mórz?

Laburzyści oskarżają polityków Partii Konserwatywnej o to, że przez lata „krzyżowali ramiona i patrzyli w inną stronę, podczas gdy przedsiębiorstwa wodociągowe pompowały falę nieoczyszczonych ścieków do rzek, jezior i mórz”. Minister ds. środowiska w gabinecie cieni Partii Pracy Steve Reed powiedział właśnie dziennikarzowi „The Observer”, że laburzyści, jeśli dostaną od społeczeństwa mandat do rządzenia, dadzą organom regulacyjnym uprawnienia do zakazywania wypłat premii dla firm wodociągowych, a także do nakładania grzywien na łamiących prawo prezesów tychże firm.

Przypomnijmy też, że w marcu ujawniono, że w 2023 r. prywatne przedsiębiorstwa wodociągowe w Anglii wypuszczały do wody surowe ścieki przez łącznie 3,6 mln godzin. Czyli ponad dwukrotnie dłużej niż rok wcześniej. I choć firmy wodociągowe mają prawo do wypuszczania niewielkiej ilości nieoczyszczonych ścieków w czasie np. bardzo dużych opadów, gdy przeciążone są systemy kanalizacyjne, to jednak często dokonują one zupełnie nielegalnych uwolnień. Nielegalnych, ponieważ firmy wodociągowe robią to również wtedy, gdy nie pada, w tym także w trakcie upałów.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Minister ds. policji i przestępczości ukradziono torebkę na konferencji dotyczącej… kieszonkowców

Do tych zdarzeń doszło w miniony wtorek, 10 września 2024 roku, podczas konferencji Stowarzyszenia Kuratorów (Police Superintendents' Association) w Kenilworth, w środkowej Anglii.

Councile wciąż mają do rozdania 57 mln funtów w ramach Household Support Fund

Do końca września można wnioskować o pomoc w ramach programu Household Support Fund. Councile mają jeszcze na ten cel 57 mln funtów

Powodzie i podtopienia w Polsce. Nadchodzi koszmarny weekend w wielu województwach

Polska obecnie zmaga się z trudną sytuacją pogodową, a...

Powódź w Polsce. Krytyczna sytuacja w województwie opolskim i dolnośląskim

Brytyjskie media piszą o powodzi w Polsce. Ta noc była wyjątkowo trudna dla mieszkańców Głuchołaz, Lądka-Zdroju i Kłodzka.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?