piątek, 20 września, 2024

Trzy kremy przeciwsłoneczne nie przeszły testów „Which?”

Trzy popularne kremy przeciwsłoneczne nie przeszły testów bezpieczeństwa przeprowadzonych przez organizację prokonsumencką „Which?”.

W ramach badania przeprowadzone na zlecenie „Which?” eksperci u progu sezonu wakacyjnego przebadali w sumie 26 popularnych kremów przeciwsłonecznych. W celu przeprowadzenia analizy, aby ocenić, jaką ochronę SPF i UVA zapewniają te wyroby, zastosowano standardowe testy, z których korzysta się na całym świecie. Dokładnie trzy z nich — krem marki własnej Asda, oraz artykuły Calypso i Bondi Sands — nie spełniły deklarowanych poziomów ochrony przeciwsłonecznej.

Co ujawniły testy „Which?”

Jak wynika z badań zaordynowanych przez „Which?” Calypso’s Press & Protect Sun Lotion SPF30, który kosztuje 8 funtów za butelkę 200 ml, osiągnął tylko dwie trzecie deklarowanego SPF30 w obu testach. Z kolei Asda’s Protect Moisturising Sun Lotion SPF30 High (2,80 funta za opakowanie 200 ml) nie zapewnia deklarowanej na opakowaniu ochrony.

Po raz pierwszy przetestowano także kremy przeciwsłoneczne przeznaczone specjalnie do twarzy w ramach analiz tego typu przeprowadzanych przez „Which?”. Jeden z nich, Bondi Sands SPF50+ Face Sunscreen (7,99 funta za 75 ml), dwukrotnie nie przeszedł testów SPF. – Nie zbliżył się do deklarowanego SPF i nie osiągnął minimalnej wymaganej ochrony przed promieniowaniem UVA – podaje organizacja.

Nie trzeba wydać dużo, aby zapewnić sobie ochronę przed słońcem

– To niezwykle niepokojące, że niektóre duże marki nie przeszły naszych testów i nie oferowały poziomu ochrony przeciwsłonecznej deklarowanego na opakowaniu – komentuje Natalie Hitchins, szefowa działu produktów i usług domowych „Which?”.

– Dobrze jest widzieć tańsze, wysokiej jakości opcje kremów przeciwsłonecznych dostępne na głównych ulicach i w supermarketach w czasie, gdy klienci zwracają uwagę na ceny. Nasze wyniki dowodzą, że nie ma potrzeby wydawać dużej ilości pieniędzy, aby zapewnić sobie i swoim bliskim bezpieczeństwo na słońcu tego lata. Wiele produktów marek własnych supermarketów może dobrze spełniać swoją rolę – uzupełnia.

Oto jak wyglądają wyniki testów „Which?”:

Kremy z filtrem SPF30, które przeszły testy:

Aldi Lacura SPF30 Sun Lotion, 2,49 £/200 ml — dostępny w Aldi.
Lidl Cien Sun Spray SPF30, 3,29 £/200 ml — dostępny w Lidlu.
Piz Buin in Sun Moisturising Sun Lotion SPF30, 6,50 £/200 ml — dostępny w Asda, Boots, Sainsbury’s, Superdrug, Tesco.

Kremy z filtrem SPF50+ dla dzieci, które przeszły testy:

Aldi Lacura SPF50+ Kids Mini Lotion, 1,35 GBP/50 ml — dostępny w Aldi.
Garnier Ambre Solaire Kids Water Resistant Sun Cream Spray SPF50+, 8 GBP/150 ml — dostępny w Asda, Boots, Sainsbury’s i Tesco.
Lidl Cien Kids Sensitive Sunscreen Spray SPF50+, 3,29 GBP/200 ml — dostępny w Lidlu.
Nivea Sun Kids Protect & Care Coloured Spray SPF50+, 7,00 GBP/200 ml — dostępny w Asda, Boots, Sainsbury’s, Superdrug, Tesco.
Ultrasun Kids SPF50+, 32,00 GBP/150 ml — dostępny w Boots, M&S i John Lewis.

Kremy do twarzy z filtrem SPF50/+, które przeszły testy:

Boots Soltan Brightening Protect & Moisturise Facial Suncare Cream with Vitamin C SPF50, 6,50 £/50 ml – dostępny w Boots.
Garnier Ambre Solaire Super UV Daily Invisible Face Serum with SPF 50+, 9,49 £/30 ml – dostępny w Asda, Boots, Sainsbury’s, Superdrug, Tesco.
Nivea Sun UV Face Anti-Age Q10 Cream SPF50, 10,00 £/50 ml – dostępny w Asda, Boots, Sainsbury’s, Superdrug, Tesco.
Ultrasun Face SPF50+, 26,00 £/50 ml – dostępny w Boots, M&S i John Lewis.

Po więcej szczegółów związanych z tym testem odsyłamy na strony „Which?”: https://www.which.co.uk/news/article/3-sunscreens-fail-which-tests-but-weve-also-found-some-great-value-options-we-recommend-aStGl7K67DKd

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Kwota wolna od podatku w Holandii w 2024

Holenderski system podatkowy nie przewiduje jednej stałej kwoty wolnej od podatku, tak jak ma to miejsce choćby w Polsce czy UK.

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?

Szwajcaria uznana „najlepszym krajem na świecie”. Jak w rankingu wypadły inne państwa?

Jakie są najlepsze kraje na świecie? Jak wypada Europa, jak Polska, a jak inne regiony w najnowszym zestawieniu?

Ogłoszono budżet na rok 2025. Jak wpłynie na portfel Polaków w Holandii?

Rząd premiera Dicka Schoofa planuje wydać 457 mld euro w 2025, ale dochody wyniosą łącznie około 425,1 mld euro. Deficyt wzrośnie do 2,8 proc. produktu krajowego brutto (PKB).

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?