Płacisz kartą na wakacjach w Polsce? Na to musisz uważać

Czy na wakacjach w Polsce często używasz karty płatniczej powiązanej z rachunkiem w brytyjskim banku? Na jedną rzecz musisz szczególnie zwrócić uwagę, jeśli nie chcesz niepotrzebnie marnować pieniędzy.

Płatność kartą – wybieraj zawsze tylko jedną opcję

Przyjeżdżając na wakacje do Polski i płacąc tam kartą, a zatem w kraju innym, niż siedziba banku, spotkamy się z komunikatem, czy chcemy zapłacić za transakcję w funtach czy w lokalnej walucie. Pytanie to często spada na nas jak grom z jasnego nieba, a wielu z nas odruchowo wybiera walutę swojego banku. I… robi tym samym błąd. I jednocześnie marnuje przez to sporo pieniędzy.

Eksperci uczulają wszystkie osoby płacące kartą poza granicami kraju, w którym mają otwarty rachunek bankowy, by zawsze, dokonując transakcji, wybierały lokalną walutę. Wszystko to dlatego, że płatność za granicą w funtach szterlingach podlega innemu procesowi wymiany, nazywanemu dynamicznym przeliczaniem walut. Klient nie jest w stanie sprawdzić, jaki wówczas obowiązuje kurs wymiany, ale zawsze jest on wyższy niż standardowy kurs.

Czy warto na wakacjach w Polsce płacić gotówką?

Wybierając się na wakacje do Polski, podobnie jak do każdego innego kraju za granicą, warto jest też mieć przy sobie trochę gotówki. Tradycyjnych banknotów otrzymanych w kantorze wymiany walut. Gotówka wciąż daje nam gwarancję, że nie zostaniemy bez pieniędzy w razie nagłej sytuacji. Albo gdy znajdziemy się w miejscu, gdzie płatność online nie jest w żaden sposób akceptowana. I choć trudno w to czasami uwierzyć, to w Polsce i w innych krajach Europy wciąż wiele podmiotów stawia jedynie na płatności gotówką.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Ewakuacja lotniska Gatwick. Podróżni mówią o „totalnym chaosie”

W piątek po godzinie 10.00 rano ewakuowano lotnisko Gatwick z przyczyn „bezpieczeństwa”. Wśród podróżnych powstał chaos.

Problem z wizami dla imigrantów po 31 grudnia 2024

Elektroniczne wizy dla imigrantów mogą stać się poważnym problemem po 31 grudnia 2024 roku. Szczególnie w przypadku podróży międzynarodowych.

Czipowanie kotów będzie obowiązkowe od 2026 w Holandii

Obowiązek prawny związany z czipowaniem kotów na terenie Holandii został zaproponowany przez poprzednika Rummeniego, na stanowisku szefa resortu rolnictwa Pieta Ademę w 2023 r. W „Kraju tulipanów” żyje około 2,9 miliona kotów domowych, z czego każdego roku około 90 tysięcy zostaje uznanych za zaginione.

Holenderska ekonomia rośnie, ale w tempie „poniżej swojego potencjału”

Tempo wzrostu holenderskiej gospodarki w III kwartale 2024 roku wyniosło 0,8 proc. w porównaniu do II kwartału, jak czytamy w oficjalnym komunikacie wydanym przez Centraal Bureau Voor De Statistiek.

Nękany w szkole 7-latek powieszony w toalecie. Trafił do szpitala

7-letni chłopiec trafił do szpitala z urazami na szyi po tym, jak był nękany w szkole i jeden ze starszych uczniów powiesił go w toalecie.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Imigranci pracujący w Holandii pozostaną bez ochrony

Imigranci pracujący w Holandii będą narażeni na wyzysk przez agencje pośrednictwa pracy, gdyż wprowadzenie nowych przepisów będzie opóźnione.

Keir Starmer drastycznie stracił na popularności. Jeszcze przed ogłoszeniem budżetu

Po trzech miesiącach rządów, poparcie dla Keira Starmera drastycznie spadło. Lepiej oceniany był nawet Boris Johnson

Stawka National Minimum Wage ma wzrosnąć o 6% w 2025, jak zapewnia Rachel Reeves

Brytyjski rząd zapowiada „podniesienie dolnej granicy” płac w UK. National Minimum Wage ma wzrosnąć o 6% w przyszłym roku, co będzie oznaczało podwyżkę dla ponad miliona nisko opłacanych pracowników, jak wynika z informacji, na które powołują się dziennikarze "Guardiana".

Skrajny prawicowiec Tommy Robinson pójdzie do więzienia

Tommy Robinson został skazany na 18 miesięcy więzienia po tym, jak przyznał się do obrazy sądu i fałszywych oszczerstw wobec uchodźcy.

Pasażerka Ryanaira dostała karę, bo jej bagaż był „potencjalnie za duży”

45-letnia Brytyjka musiała zapłacić 75 funtów grzywny na lotnisku Stansted. Kara w Ryanairze była jednak nie do końca uzasadniona.

Polski imigrant skazany za próbę podpalenia mieszkania swojej byłej partnerki

Polski imigrant w Holandii skazany za próbę podpalenia mieszkania swojej byłej partnerki. Nasz rodak za kratkami spędzi cztery lata. Holenderski sąd, który wydał wyrok w sprawie, określił 27-letniego Pawła C., jako osobę "tchórzliwą i pozbawioną skrupułów”.