Polscy uczniowie już od prawie miesiąca cieszą się z wakacji, ale ich brytyjscy koledzy i koleżanki muszą jeszcze poczekać kilka dni. Kiedy wypada zakończenie roku szkolnego w UK? Jak wygląda końcówka kalendarza roku szkolnego 2023/2024 na Wyspach?
W porównaniu z kalendarzem szkolnym w Polsce, w Wielkiej Brytanii początek wakacji wypada nieco później. Oficjalny koniec nauki w roku szkolnym 2023/24 zaplanowano na czwartek 25 lipca. Data ta dotyczy szkół w Anglii i Walii, w Szkocji nauka już dobiegła końca (wakacje rozpoczęły się tam 28 czerwca). Warto w tym miejscu zaznaczyć, że w zależności od decyzji władz lokalnych i szkolnych, data to może ulec zmianie.
Placówki edukacyjne pozostaną zamknięte dla uczniów do poniedziałku, 2 września 2024, gdy oficjalnie letnie wakacje dobiegną końca. Urlop do szkoły dla uczniów w sumie potrwa sześć tygodni.
Kiedy kończy się rok szkolny w 2024 roku?
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że w Polsce wakacje trwają nieco dłużej, bo rozpoczynają się nieco wcześniej. Z kolei uczniowie uczęszczający do szkół na Wyspach mogą liczyć na więcej wolnego w ciągu roku szkolnego. Na takie dodatkowe wolne można liczyć w ramach jesiennej przerwy semestralnej, świątecznej przerwy semestralnej oraz ferii.
Należy pamiętać, że szczegółowe daty przerw szkolnych są często różne dla Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej. Dodatkowo różnice mogą zachodzić na poziomie rejonów podległych poszczególnym councilom, a także na poziomie konkretnych szkół.
Czy czekają nas krótsze wakacje w przyszłości?
W marcu 2024 roku opublikowano raport przygotowany przez Nuffield Foundation, którego najważniejszym wnioskiem było… skrócenie wakacji. W Anglii należy porzucić kalendarz szkolny, który „utknął w miejscu od czasów wiktoriańskich” i wprowadzić zasadnicze zmiany, jak czytamy.
Zalecenie w tej kwestii dotyczy organizacji toku nauki w szkołach podstawowych. W jego ramach wakacje letnie w placówkach państwowych mogłyby zostać skrócone z sześciu do czterech tygodni. Z kolei przerwy półsemestralne w okresie jesiennym i zimowym mogłyby zostać wydłużone z jednego tygodnia do dwóch. Czy do tego jednak dojdzie? Nie wiadomo.