piątek, 20 września, 2024

Znamy wyniki półfinałów EURO 2024. Anglia prześlizgnęła się do finału Hiszpania 2:1 Francja

Relację z Mistrzostw Europy w piłce nożnej 2024 w Niemczech na łamach „Polish Express” sponsoruje telewizja internetowa Weeb.TV

Reprezentacja Hiszpanii awansowała do finału Mistrzostw Europy 2024 po niezwykle emocjonującym meczu, pokonując Francję 2:1 w półfinale, który odbył się w Monachium.

Hiszpanie potwierdzili swoją wysoką formę i są wskazywani przez analityków jako faworyci do zdobycia tytułu mistrza Europy. Francja, mimo że zagrała jeden ze swoich najlepszych meczów w turnieju, nie zdołała powstrzymać hiszpańskiej machiny. Piłkarze z Półwyspu Iberyjskiego są jedyną drużyną, która wygrała wszystkie mecze w tegorocznym turnieju.

Półfinał zaczął się znakomicie dla „Trójkolorowych”, kiedy Kylian Mbappe precyzyjnie dośrodkował, a Randal Kolo Muani wykończył akcję w 9. minucie. Była to dopiero pierwsza bramka Francji w EURO24 z gry, nie licząc samobójczych trafień. Hiszpanie, choć zaskoczeni, zaczęli stopniowo przejmować inicjatywę. W 21. minucie, 16-letni Lamine Yamal z Barcelony wyrównał przepięknym strzałem zza pola karnego, stając się najmłodszym strzelcem w historii Mistrzostw Europy. Cztery minuty później, Dani Olmo popisał się sprytnym przerzutem, co zmusiło Julesa Kounde do popełnienia błędu. Piłka odbita od Kounde została ostatecznie przypisana Olmo.

Didier Deschamps, trener Francji, próbował reagować zmianami w drugiej połowie, jednak dobrze zorganizowana defensywa Hiszpanów skutecznie odpierała ataki rywali. Hiszpanie przejęli kontrolę nad meczem, a Francuzi, mimo starań, nie potrafili znaleźć drogi do bramki przeciwnika.

Kluczową rolę w zwycięstwie odegrali młodzi skrzydłowi Lamine Yamal i Dani Olmo, których szybkość, kreatywność i precyzja w rozegraniu piłki stanowiły główne zagrożenie dla francuskiej obrony. Hiszpania wygrała wszystkie swoje mecze w turnieju i po raz piąty awansowała do finału Mistrzostw Europy. Ostatni raz triumfowali w 2012 roku, podczas Euro w Polsce i na Ukrainie.

• Bramki: Yamal (21’), Olmo (25’) – Kolo Muani (9’)
  • Składy:
    • Hiszpania: Unai Simon – Jesus Navas (58. Dani Vivian), Nacho Fernandez, Aymeric Laporte, Marc Cucurella – Lamine Yamal (90+3. Ferran Torres), Rodri, Dani Olmo (76. Mikel Merino), Fabian Ruiz, Nico Williams (90+3. Martin Zubimendi) – Alvaro Morata (76. Mikel Oyarzabal)
    • Francja: Mike Maignan – Jules Kounde, Dayot Upamecano, William Saliba, Theo Hernandez – Aurelien Tchouameni, N’Golo Kante (62. Antoine Griezmann), Adrien Rabiot (62. Eduardo Camavinga) – Ousmane Dembele (79. Olivier Giroud), Randal Kolo Muani (62. Bradley Barcola), Kylian Mbappe

Anglia 2:1 Holandia

W drugim półfinale Euro 2024 emocje sięgały zenitu od pierwszych minut. Spotkanie pomiędzy Holandią a Anglią zakończyło się zwycięstwem Anglików 2:1. Już w 7. minucie meczu Holandia objęła prowadzenie, kiedy Xavi Simons przejął piłkę na połowie Anglików i oddał potężny strzał, który pokonał Jordana Pickforda. Anglicy ruszyli do odrabiania strat i w 18. minucie, po wideoweryfikacji faulu Denzela Dumfriesa na Harrym Kane’ie, Anglia otrzymała rzut karny, który Kane pewnie wykorzystał.

W drugiej połowie gra nieco się uspokoiła, ale warto odnotować paradę Jordana Pickforda, który w 65. minucie uratował Anglię po strzale Virgila van Dijka. Gdy wydawało się, że mecz zmierza ku dogrywce, Ollie Watkins, wprowadzony z ławki rezerwowych, zaskoczył holenderskiego bramkarza fantastycznym strzałem z ostrego kąta w 90. minucie, zapewniając Anglii miejsce w finale.

Anglia, krytykowana praktycznie o samego początku kontynentalnego championatu, doczołgali się do samego finału. Po drodze byli blisko wyeliminowania przez Słowaków a Szwajcarów pokonali dopiero w rzutach karnych.
• Bramki: Kane (18′ – karny), Watkins (90′) – Simons (7′)
• Składy:
• Anglia: Jordan Pickford – Kyle Walker, John Stones, Marc Guehi – Bukayo Saka (90+3. Ezri Konsa), Kobbie Mainoo (90+3. Conor Gallagher), Declan Rice, Kieran Trippier (46. Luke Shaw) – Phil Foden (81. Cole Palmer), Harry Kane (81. Ollie Watkins), Jude Bellingham
• Holandia: Bart Verbruggen – Denzel Dumfries (90+4. Joshua Zirkzee), Stefan de Vrij, Virgil van Dijk, Nathan Ake – Jerdy Schouten, Xavi Simons (90+4. Brian Brobbey), Tijjani Reijnders – Donyell Malen (46. Wout Weghorst), Memphis Depay (35. Joey Veerman), Cody Gakpo

Anglia drugi raz z rzędu zagra w finale Euro, co jest ogromnym sukcesem dla podopiecznych Garetha Southgate’a. W finale, który odbędzie się w niedzielę, Lwy Albionu zmierzą się z Hiszpanią w stolicy Niemiec, w Berlinie. Obecna forma Hiszpanii wskazuje, że mają realne szanse na zdobycie kolejnego tytułu. Triumf nad Francją, jednym z faworytów turnieju, podkreśla siłę zespołu Luisa de la Fuente. La Furia Roja, jak nazywany jest zespół z południa Europy, przystąpi do meczu niedzielnego, mając nadzieję na zdobycie już czwartego tytułu Mistrza Europy. Dzięki triumfowi nad Holandią, Anglia po raz drugi z rzędu zagra w finale Mistrzostw Europy. Cztery lata temu uległa Włochom. Jak będzie tym razem? Przekonamy się 14 lipca.

Autor: Marcin Batko

Platforma WEEB TV umożliwia nie tylko oglądanie mnóstwa kanałów bez ponoszenia kosztów abonamentowych, ale także na stworzenie swojego własnego kanału multimedialnego! Dzięki temu WEEB TV to miejsce, gdzie znajdziesz polską telewizję przez internet. Ważne transmisje na żywo czy popularne kanały telewizyjne prowadzone przez użytkowników z całego świata!

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Ewakuowano samolot EasyJet przez eksplozję w torbie pasażerki

Przez eksplozję w torbie pasażerki ewakuowano samolot EasyJet, który miał lecieć z Grecji do Londynu. Na pokładzie było 236 podróżnych.

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Councile wciąż mają do rozdania 57 mln funtów w ramach Household Support Fund

Do końca września można wnioskować o pomoc w ramach programu Household Support Fund. Councile mają jeszcze na ten cel 57 mln funtów

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Potrójne morderstwo w Luton. 18-latek zabił członków swojej rodziny

Do potrójnego morderstwa w Luton doszło w wieżowcu mieszkalnym w piątek. Zginęło tam trzech członków tej samej rodziny.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?