piątek, 20 września, 2024

Oszustwa stanowią blisko połowę przestępstw. Jak się przed nimi uchronić?

Najnowsze statystyki nie napawają optymizmem – okazuje się, że przestępcy coraz chętniej przenoszą się do sieci, by tam okradać nas z ciężko zarobionych pieniędzy. W Wielkiej Brytanii oszustwa stanowią już 40 proc. wszystkich zgłaszanych przestępstw.

Oszustwa są już prawdziwą plagą w Wielkiej Brytanii

Z danych opublikowanych właśnie przez Narodową Agencję ds. Przestępczości (ang. the National Crime Agency), w zeszłym roku (dane za 12 miesięcy do marca 2023 r.), oszuści zdołali ukraść Wyspiarzom 1,2 miliarda funtów. W tym czasie popełniono 3,5 mln takich przestępstw. Co więcej, z danych wynika, że w analizowanym okresie ofiarą oszustów padło ponad 6 proc. mieszkańców Anglii i Walii. Ludzi, którzy padli w ciągu 12 miesięcy do marca 2023 r. ofiarą oszustw było dwukrotnie więcej niż tych, którym w tym czasie skradziono samochód i aż trzykrotnie więcej niż tych, którym skradziono rower lub którzy doznali innych szkód o charakterze kryminalnym.

Mieszkańcy Wielkiej Brytanii przestają już być obojętni na ten problem i są jego występowania coraz bardziej świadomi. Z badań firmy Featurespace wynika, że aż 55 proc. ankietowanych odnotowało wzrost liczby prób oszustwa w ciągu ostatniego roku. A 46 proc. respondentów przyznało, że dostrzega wzmożoną aktywność oszustów w okresie świątecznym, zwłaszcza przed Bożym Narodzeniem.

Oszustwa są już codziennością. Trzeba zachować wyjątkową czujność

Eksperci alarmują, że oszustwa w Wielkiej Brytanii to już przykra codzienność, w związku z czym każdy z nas musi zachować szczególną czujność. – Wielka Brytania jest już ogarnięta epidemią oszustw. Miliony ludzi w całym kraju muszą dwa razy się zastanowić i zachować większą ostrożność w codziennym życiu, aby uniknąć oszustwa – mówi Martina King, CEO Featurespace.

Najwięcej oszustw w UK stanowią obecnie te związane z autoryzowanymi płatnościami typu push. W badanym okresie złodzieje ukradli w ten sposób blisko 460 mln funtów, a liczba przestępstw APP (ang. authorised push payments) wzrosła o 12 proc.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Bezrobocie w Irlandii spadło – na „Zielonej Wyspie” ciągle trzeba rąk do pracy

Odsetek osób pozostających bez zatrudnienia na "Zielonej Wyspie" wyniósł 4,3%, jak podaje CSO. Miesiąc wcześniej, w lipcu, stopa bezrobocia wynosiła nieco więcej, bo 4,7%.

Czy Opole i Wrocław poradzą sobie z falą powodziową?

Z najnowszych informacji wynika, że fala powodziowa dotrze do...

Powódź w Polsce. Krytyczna sytuacja w województwie opolskim i dolnośląskim

Brytyjskie media piszą o powodzi w Polsce. Ta noc była wyjątkowo trudna dla mieszkańców Głuchołaz, Lądka-Zdroju i Kłodzka.

Ryanair ostrzega przed korzystaniem z walizek w tych kolorach

Ryanair wydał ostrzeżenie dla pasażerów, którzy zazwyczaj podróżują z czarnymi, granatowymi lub szarymi walizkami.

Rząd ubiega się o nadzwyczajne uprawnienia i chce ograniczenia praw uchodźców

Holenderskie władze chcą rozszerzyć swoje kompetencje, z całkowitym pominięciem jakichkolwiek ścieżek legislacyjnych, nie konsultując swoich decyzji z parlamentem.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?