piątek, 20 września, 2024

13 mln Wyspiarzy ryzykuje utratę zdrowia przez… lenistwo

Brak aktywności fizycznej znacząco zwiększa u ludzi możliwość wystąpienia udaru, chorób serca, cukrzycy, demencji czy nowotworów. Najnowszy raport WHO pokazuje, że bez ruchu pozostaje aż 13 mln Wyspiarzy.

Lenistwo – skutki braku aktywności fizycznej mogą być opłakane

Badania pokazują, że brak regularnej aktywności fizycznej zwiększa ryzyko chorób serca, udarów mózgu, cukrzycy typu 2, demencji i nowotworów, w tym raka piersi i jelit. Niestety, społeczeństwa na całym świecie coraz mniej się ruszają, dość powiedzieć, że obecnie ruchu brakuje aż co trzeciemu dorosłemu na świecie (31 proc.), podczas gdy w 2010 r. brakiem aktywności fizycznej wykazywało się 26 proc. badanych, a w 2000 r. – 23 proc. badanych.

Jeśli obecny, światowy trend w zakresie rosnącego braku aktywności fizycznej się utrzyma, to w 2030 r. wystarczającej ilości ćwiczeń fizycznych o przynajmniej umiarkowanym stopniu wysiłku nie będzie wykonywało aż 35 proc. ludzi. Optymizmem nie napawa też fakt, że pod względem ruchu daleko w tyle zostają kobiety. Najnowsze badania pokazują, że wskaźnik braku aktywności fizycznej wśród kobiet już wynosi 34 proc., w porównaniu do 29 proc. mężczyzn.

Lenistwo dotyka też społeczeństwo w UK

Najnowszy raport WHO wykazał, że w Wielkiej Brytanii zbyt mała aktywność fizyczna to przypadłość blisko 13 mln ludzi. Niestety, brak ruchu w połączeniu z niewłaściwą dietą to jeden z czynników, który wyraźnie pogłębia na Wyspach kryzys otyłości. Obecnie problem z nadwagą ma aż dwie trzecie dorosłych Brytyjczyków, a wśród nich aż jedna czwarta to ludzie otyli. W poł. lat 90., czyli zaledwie trzy dekady temu, osób z nadwagą w UK było „tylko” 50 proc.

Szacuje się, że nadwaga i otyłość będą już wkrótce kosztować Brytyjczyków prawie 100 mld funtów rocznie. Ta kolosalna suma obejmuje jednak nie tylko bezpośrednie koszty leczenia otyłości i chorób przez nią wywołanych, ale też straty dla gospodarki z tytułu utraconych zarobków – z powodu urlopów chorobowych, urlopów na poratowanie zdrowia czy przedwczesnych zgonów.

– Te liczby powinny zaalarmować kraje na całym świecie. Następny rząd musi podjąć pilniejsze działania w celu rozwiązania problemu braku aktywności fizycznej wśród mieszkańców Wielkiej Brytanii. Aktywność fizyczna jest niezbędna dla zmniejszania wskaźników przewlekłych schorzeń. Więc jeśli nie nadamy priorytetu zwiększeniu liczby osób aktywnych fizycznie, to obciążenie dla naszego systemu zdrowia NHS i naszej gospodarki wzrośnie. Wzywamy rząd, aby w pierwszej kolejności zobowiązał się do uczynienia Wielkiej Brytanii najbardziej aktywnym krajem w Europie. I aby wykorzystał sektor aktywności fizycznej w celu poprawy zdrowia fizycznego i psychicznego narodu – zaapelował Huw Edwards, dyrektor naczelny UKactive.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Rząd ubiega się o nadzwyczajne uprawnienia i chce ograniczenia praw uchodźców

Holenderskie władze chcą rozszerzyć swoje kompetencje, z całkowitym pominięciem jakichkolwiek ścieżek legislacyjnych, nie konsultując swoich decyzji z parlamentem.

Ponad 1,7 mln gospodarstw domowych w UK nie chce tej zimy włączać ogrzewania

2-3 milionów gospodarstw domowych w UK albo w ogóle nie włączy ogrzewania tej zimy, albo będzie z tym zwlekać do ostatniej chwili

Twoje prawa jako pasażera. Co zrobić, gdy lot samolotem jest odwołany lub opóźniony?

Podróżowanie samolotem jest wygodne i szybkie. Latamy na urlop, w celach biznesowych oraz rodzinnych. Jednak zdarzają się sytuacje, które mogą zakłócić lot.

Szwajcaria uznana „najlepszym krajem na świecie”. Jak w rankingu wypadły inne państwa?

Jakie są najlepsze kraje na świecie? Jak wypada Europa, jak Polska, a jak inne regiony w najnowszym zestawieniu?

Powódź w Polsce. Krytyczna sytuacja w województwie opolskim i dolnośląskim

Brytyjskie media piszą o powodzi w Polsce. Ta noc była wyjątkowo trudna dla mieszkańców Głuchołaz, Lądka-Zdroju i Kłodzka.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?