piątek, 20 września, 2024

American XL Bully dotkliwie pogryzł 10-latkę. Pies nie był zarejestrowany

To wielkie szczęście, że 10-letnia dziewczynka z South Yorkshire nie doznała po ataku American XL Bully obrażeń zagrażających życiu. Rozwścieczony pies złapał dziewczynkę za głowę, a następnie za szyję, rzucając nią na prawo i lewo.

Kolejny atak American XL Bully

Choć zgodnie z prawem od 31 grudnia 2023 r. na terenie Anglii, Walii i Szkocji obowiązuje zakaz sprzedaży, oddawania, porzucania lub rozmnażania psów American XL Bully, a posiadanie takich psów jest możliwe tylko na podstawie odpowiedniego zwolnienia, to wciąż na Wyspach są właściciele, którzy nie tylko nie dokonali wymaganej rejestracji zwierząt, ale którzy nadal nie stosują podstawowych zasad bezpieczeństwa. W Balby, w South Yorkshire, mogło właśnie dojść z tego powodu do tragedii. Niezarejestrowany pies American XL Bully rzucił się w ogrodzie na 10-letnią dziewczynkę, chwytając ją najpierw za głowę, a następnie za szyję, i dotkliwie raniąc. Rozwścieczony pies biegał po ogrodzie i domu bez żadnych zabezpieczeń, a właściciele nie mieli nad nim żadnej kontroli.

W wyniku zdarzenia policja aresztowała 37-letnią Brytyjkę, właścicielkę psa, a także dwoje jej dzieci – nastolatków w wieku 13 i 15 lat. Kobietę aresztowano pod zarzutem posiadania zakazanej rasy psów i dopuszczenia do groźnego wymknięcia się zwierzęcia spod kontroli. Takie same same zarzuty usłyszało dwoje nastolatków.

Groźny incydent, który mógł mieć tragiczne skutki

Z informacji, do których dotarły brytyjskie media wynika, że pies chwycił najpierw głowę, a później szyję dziecka. W pewnym momencie uścisk był na tyle silny, ze zwierzę rzucało bezbronną dziewczynkę na lewo i prawo, powodując głębokie rany na jej szyi. Na szczęście psa udało się odciągnąć od dziecka, a krwawienie zostało opanowane zanim dziewczynka trafiła na oddział ratunkowy.

– To wydarzenie mogło mieć tragiczny finał i doprowadzić do śmierci. Nadal namawiamy ludzi, aby przestali myśleć: 'mnie się to nie przydarzy’. Właściciele muszą wykazać się większą odpowiedzialnością. Muszą zrozumieć swojego psa, jego zachowanie i zapewnić wszystkim bezpieczeństwo – zaapelowała po incydencie starsza inspektor Emma Cheney.

Nie wszystkie osobniki rasy American XL Bully są groźne?

Behawiorystka zwierzęca COAPE Magdalena Jelińska mówiła niedawno na łamach „Polish Expreess”, że „to nie sama rasa, a niektóre osobniki rasy American XL Bully są groźne”.

– I tu winny jest niestety człowiek. Psy bullowate hodowane były do walk, to było ich główne zadanie i w tym kierunku prowadzono selekcję. Ich wzorzec motoryczny to namierzanie-pogoń-gryzienie i to ta ostatnia cecha jest u tych psów mocno zaznaczona. Psy bullowate walczyły z bykami lub między sobą, lecz z czasem zakazano tych walk. Wbrew pozorom psy te były dość stabilne. Kiedy wprowadzono zakaz walk, zaczęto hodować psy bullowate dla wyglądu, ich towarzyskiego temperamentu, chęci do wiecznej zabawy. Powstały rasy takie jak buldożek francuski. Kiedy rozwijały się nowe rasy psów bullowatych, walki psów nadal się odbywały, tylko zeszły do podziemia. Psy nadal rozmnażano, ale już bez kontroli i nadzoru hodowlanego. Wówczas pojawiły się osobniki szczególnie agresywne, niezrównoważone, po prostu niebezpieczne. Zaczęto odnotowywać ataki śmiertelne na ludzi, najpierw w Stanach Zjednoczonych. Wysoce prawdopodobne jest to, że geny takich osobników krążą dziś w puli genów różnych ras bullowatych na całym świecie – doprecyzowała ekspertka.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Sąd Najwyższy blokuje utworzenie pierwszej od 30 lat, nowej kopalni węgla w UK

Sąd Najwyższy nie zgodził się na budowę kopalni węgla w Kumbrii, która byłaby pierwszym nowym obiektem tego typu w UK od 30 lat.

Ogłoszono alarm przeciwpowodziowy w Opolu i Wrocławiu – czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

W obliczu kryzysu wywołanego trwającą powodzią, Polacy mieszkający w UK wspierają swoich rodaków w ramach zbiórki pieniędzy. Jak wygląda obecnie sytuacja w kraju? Czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

Rośnie bezrobocie wśród osób młodych. Tak źle nie było od czasów pandemii

Od czasu pandemii bezrobocie wśród młodych nie było tak wysokie. Pracodawcy znów coraz chętniej zatrudniają starszych pracowników

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Nowy wariant COVID-19 szaleje w Europie. Czy ktoś jeszcze się tym przejmuje?

Nowy wariant COVID-19, nazwany Covid XEC, wzbudza coraz większe...

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?